Svježa, sušena, kao džem, sok, sirup, žele, vino ili čaj. Riječju – brusnica.
Zahvaljujući brojnim korisnim materijama koje organizam štite od raznih bolesti, ovo voće zaokuplja sve veću pažnju stručnjaka. Plodovi su bogati brojnim mineralima, vitaminom A, vitaminom C i kalijumom.
Neki hranljivi i dragoceni sastojci brusnica ostaju i u džemu, soku, pitama i drugim slatkišima koji se od njih mogu napraviti, ali najviše korisnih materija u organizam ćemo unijeti ukoliko ih jedemo svježe ili eventualno sušene bez dodatog šećera i konzervansa. Stručnjaci su brojnim ispitivanjima utvrdili da je brusnica veoma korisna kada se liječi urinarna infekcija. Poznato je njeno blagotvorno dejstvo u liječenju prostate. Proantocijanidini, jedinjenja kojima je brusnica bogata, pogubni su za ešerihija koli bakteriju, jer je onemogućavaju da se „zakači” za površinski sloj materice i bešike.
Na sličan način, materije iz brusnice utiču na smanjenje broja bakterija u usnoj duplji , a time i naslaga plaka na zubima. Na osnovu rezultata više ispitivanja sprovedenih u laboratorijskim uslovima, stručnjaci tvrde da jedinjenja proantocijanidina imaju zaštitnu ulogu i kada su u pitanju ozbiljna oboljenja kao što je rak. Zahvaljujući sposobnosti da blokira oksidaciju nekih lipoproteina brusnica čuva srce.
ČAJ OD BRUSNICE
Priprema: U 2 decilitra ključale vode potopiti jednu kašikicu, najbolje bi bilo svježih, a može i suvih plodova brusnice. Ostaviti da odstoji 5-10 minuta i piti dok je još vruće.
Kako je takav proces u organizmu jedan od faktora rizika srčanog udara, blokiranje oksidacije lipoproteina niske gustine konzumiranjem brusnice može se smatrati preventivnom mjerom protiv bolesti srca. Takođe, brusnica je dobar saveznik u prevenciji ako se stvara kamen u bubregu zbog visokog sadržaja korisnih kisjelih materija kojima ove ukusne bobice obiluju.
Izvor: večernje novosti