Agencija za sprečavanje korupcije (ASK) prema podacima koji su dostupni javnosti trenutno vodi dva postupka koja se odnose na predsjednika države i lidera Demokratske partije socijalista (DPS) Mila Đukanovića, ali u toj instituciji odbijaju da saopšte bilo koji podatak o njima, pa čak i o njihovom broju.
ASK u radu ima predmete u odnosu na Đukanovića od samog svog osnivanja, 2016. godine i njihovo završavanje je uvijek iziskivalo dodatne rokove. Agencija je do sada ocijenila da putovanja koja je Milu Đukanoviću platio kontroverzni biznismen Duško Knežević, nisu bila poklon i prihvatili su predsjednikovo opravdanje da je bio gost kod prijatelja.
Inače, samo nekoliko mjeseci ranije Đukanović je kazao da mu Knežević nije bio prijatelj. ASK, takođe, nije utvrdila konflikt interesa ni kada je Vlada na čijem je čelu bio Đukanović, njegovom sinu Blažu dala koncesije za izgradnju mini-hidroelektrana. Za ASK nije bilo problema ni to što Đukanović nije prijavio promjene u imovini za imanje u Kočanima kod Nikšića, gdje je godinama prijavljivao da ima ruševine iako su u pitanju bili novi objekti.
“Dan” je ranije pisao da se protiv Đukanovića trenutno vodi upravni postupak. Otkud predsjedniku države Milu Đukanoviću skupocjeni satovi, koji prema nekim procjenama, vrijede i više od milion eura. Iz ASK su ranije kazali da će se baviti i Đukanovićevom suprugom Lidijom koja je u više navrata snimljena u odjevnim kombinacijama čija cijena premašuje mjesečne prihode oba supružnika.
Na konkretno pitanje “Dana” koliko se trenutno postupaka pred ASK vodi u odnosi na predsjednika Mila Đukanovića i na sve članove tehničke vlade, te na šta se svaki od postupaka koji se vodi odnosi, dobili smo štur i uopšten “odgovor”.
Razumijevanje za aktuelnog premijera
ASK je u oktobru prošle godine donijela odluku kojom je utvrdila da ni premijer u tehničkom mandatu Dritan Abazović ni predsjednik Crne Gore Milo Đukanović nisu prekršili Zakon o sprečavanju korupcije, putovanjima u Ujedinjene Arapske Emirate (UAE).
Đukanović je u Dubaiju u UAE putovao u martu 2010. godine, dok je Abazović u glavnom gradu UAE Abu Dabiju i u Dubaiju bio u decembru 2021. godine. ASK je obje odluke donijela na osnovu inicijative MANS-a.
Abazović je istakao da je tačno da je u decembru boravio u Dubaiju i Abu Dabiju, ali ne kao javni funkcioner, već kao građanin. Istakao je da predmetno putovanje nije bilo u vezi sa vršenjem javne funkcije, već da je isključivo riječ o privatnoj organizaciji, naveo je u izjašnjenju koje je ASK prihvatila i Abazovića oslobodila odgovornosti.
” Agencija za sprečavanje korupcije, u skladu sa odredbama o povjerljivosti iz Zakona o sprečavanju korupcije, nije u mogućnosti da pruži informacije o postupcima koji su u toku “, navode u ASK.
Na drugoj strani postupci koji su pokretani protiv bivšeg i sadašnjeg premijera Zdravka Krivokapića i Dritana Abazovića već su završeni, iako su mnogo kasnije pokrenuti. Na neke prijave protiv predsjednika države čekalo se od osnivanja ASK da budu dovedeni do kraja.
“ASK ne vodi nijedan postupak protiv javnog funkcionera Dritana Abazovića. Svi ranije vođeni postupci protiv njega su okončani. Takođe, Agencija ne vodi nijedan postupak protiv bivšeg javnog funkcionera Zdravka Krivokapića. Svi ranije vođeni postupci protiv njega su okončani “, kazali su u ASK.
Podsjetimo, ASK je ranije utvrdila da je bivši premijer Zdravko Kirovkapić prekršio Zakon o sprečavanju korupcije time što nije prijavio kompletnu imenovinu i prihode koje je ostvario.
Prema podacima ASK, Krivokapić je u Krivošijama prijavio preko 6.500 kvadarata manje zemljišta nego što posjeduje, stan u Podgorici za 13 kvadrata manje…
Izvor: Dan