Paušalno i interesno tumačenje zakona je visoki korupcijski rizik

Agencija za sprečavanje korupcije (ASK) ocijenila je juče da odbijanje Sudskog savjeta (SS) da ispuni njene preporuke u vezi sa povredom javnog interesa u slučaju penzionisanja više sudija i predsjednika sudova, ostavlja sumnju u njene motive kada je odlučivala o tome.

”Ovakvo postupanje Sudskog savjeta ostavlja prostor za sumnju u motive vođenja postupka radi utvrđivanja osnova za prestanak sudijske funkcije sedmoro sudija, što ne priliči tijelu koje bi trebalo da predstavlja primjer etike i integriteta”, navodi ASK u jučerašnjem reagovanju.

Sudski savjet je 27. marta odbacio zahtjev ASK-a da ih obavijesti o tome šta su uradili kako bi tokom odlučivanja o penzionisanju predsjednika Vrhovnog suda i još nekoliko sudija izbjegli sumnje u postojanje korupcije i ugrožavanje integriteta Sudskog savjeta.

Taj pravosudni organ, na čijem je čelu Vesna Simović Zvicer, poručio je ASK-u da nemaju nadležnost da im se upliću u posao.

Agencija je u decembru prošle godine, kako su naveli, po službenoj dužnosti pokrenula postupak za utvrđivanje postojanja ugrožavanja javnog interesa u vezi sa prestankom funkcija tadašnjoj vršiteljki dužnosti Vrhovnog suda Stanki Vučinić, sudijama tog suda Branimiru Femiću, Dušanki Radović, Svetlani Vujanović, Lidiji Ivanović i Petru Stojanoviću, kao i predsjedniku Osnovnog suda u Rožajama Zahidu Camiću i predsjednici Suda za prekršaje u Budvi Koviljki Đačić.

To su učinili više od godinu od kako je Sudski savjet u avgustu 2021. konstatovao da tim sudijama prestaje funkcija, jer su se stekli uslovi za starosnu penziju.

Agencija je zatim sugerisala Sudskom savjetu da, kako su naveli u mišljenju od 17. marta ove godine, donosi odluke “na način koji ne izaziva sumnju u postojanje korupcijskih rizika, odnosno način na koji neće ugroziti integritet Sudskog savjeta i dovesti do narušavanja etičkih standarda i principa moguće pojave diskriminacije, uz striktno poštovanje člana 105 Zakona o Sudskom savjetu i sudijama”.

ASK je obavezao SS da ih u roku od 30 dana izvijesti o preduzetim radnjama u odnosu na preporuku, ali je Savjet to ignorisao i objasnio Agenciji da nema nadležnost da mu se miješa u posao.

Tvrdili su da je posao ASK-a da se bavi sukobom interesa.

Zato je Agencija juče objasnila da, kako su naveli, kao nosioci najviših pravosudnih funkcija, članovi Sudskog savjeta bi morali da dobro poznaju i zakon i Konvenciju Ujedinjenih nacija protiv korupcije, koju je Crna Gora ratifikovala 2005. godine.

Njome je predviđeno, dodaje se, da “imajući u vidu nezavisnost sudstva i njegovu ključnu ulogu u borbi protiv korupcije, svaka država ugovornica preduzima… mjere za jačanje integriteta i za sprečavanje mogućnosti za korupciju u sudstvu”.

”To je upravo ono što je, po službenoj dužnosti i na temelju svojih zakonskih nadležnosti, uradila Agencija za sprečavanje korupcije, donoseći mišljenje o postojanju ugrožavanja javnog interesa koje upućuje na postojanje korupcije u postupku utvrđivanja prestanka sudijske funkcije za sedmoro sudija”, smatra ASK.

Tvrde da je Sudski savjet svojom odlukom ugrozio stalnost, a samim tim i nezavisnost sudijske funkcije, zagarantovane Ustavom Crne Gore.

”Agencija ostaje pri mišljenju i smatra da je za dobrobit svakog sudije, a samim tim i u javnom interesu, da uvijek postoji višestruka kontrola ispunjenosti uslova za prestanak sudijske funkcije, što je u konkretnom slučaju izostalo”, tvrde.

U ASK-u navode da ako je Sudski savjet mišljenja da se u konkretnom slučaju radi o upravnom postupku, zašto onda nije strankama – sudijama kojima je prisilno utvrdio prestanak sudijske funkcije, dao mogućnost da se izjasne, niti im poslao rezultate ispitnog postupka, na koje bi takođe imali pravo na izjašnjenje.

“Umjesto toga, Sudski savjet je, bez sprovedenog upravnog postupka, 3. avgusta 2021. godine, u vrijeme kolektivnog godišnjeg odmora za zaposlene u pravosuđu, donio odluku o prestanku sudijske funkcije pomenutih sudija. Bespredmetno je raspravljati o ovako proizvoljnom izjašnjenju koje je, nažalost, potpisano od strane Sudskog savjeta, jer ASK ne donosi odluke o zakonitom ili nezakonitom radu ovog tijela, niti stavlja njegove odluke van snage, nego se to radi u sudskim postupcima. A sudovi su i rekli svoje, poništavajući odluke Sudskog savjeta kao nezakonite. Naša obaveza i dužnost je da ukažemo da je paušalno i interesno tumačenje zakona visoki korupcijski rizik, što smo i utvrdili našim mišljenjem, datim na osnovu nadležnosti propisanih, ponavljamo, članovima 52, 54 i 78 Zakona o sprječavanju korupcije”, dodaje se u saopštenju.

U ASK-u navode da svojom odlukom Sudski savjet ugrožava stalnost, a samim tim i nezavisnost sudijske funkcije, zagarantovane Ustavom Crne Gore.

“Agencija ostaje pri mišljenju i smatra da je za dobrobit svakog sudije, a samim tim i u javnom interesu, da uvijek postoji višestruka kontrola ispunjenosti uslova za prestanak sudijske funkcije, što je u konkretnom slučaju izostalo. Ovakvo postupanje Sudskog savjeta ostavlja prostor za sumnju u motive vođenja postupka radi utvrđivanja osnova za prestanak sudijske funkcije sedmoro sudija, što ne priliči tijelu koje bi trebalo da predstavlja primjer etike i integriteta”, zaključuje se u saopštenju.

Subscribe
Notify of
guest
Nije obavezno
0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
View all comments

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.