Na današnji dan prije 29. godina novinarka “Duge” Dada Vujasinović pronađena je mrtva u svom stanu. Slučaj do danas nije razriješen.
Ubistvo, samoubistvo ili nesrećan slučaj – mogući su uzroci smrti Dade Vujasinović o kojima se govori i 29. godina kasnije, dok novih informacija o ubistvu nema.
Na platformi Human rights channel Savjeta Evrope slučaj smrti Dade Vujasinović svrstan je u one u kojima možda nije sprovedena efikasna istraga o napadima na novinare.
Predsjednik Komisije za istraživanje ubistava novinara Veran Matić rekao je za sajt Udruženja novinara Srbije (UNS) da nije obaviješten o novim aktivnostima tužilaštva.
“Mislim da tužilaštvo drži ovaj slučaj otvorenim ali da nema proaktivnosti”, rekao je Matić.
Dodao je da ni Komisija za istraživanje ubistava novinara nema novih saznanja koja bi pomogla napretku u rješavanju slučaja smrti Dade Vujasinović.
Da je neophodno načiniti pomak podsjećaju i partnerske organizacije Platforme Saveta Evrope u novom izveštaju “Rat u Evropi i borba za pravo na prijavu”, u kome je ime novinarke Duge svrstano u spisak 26 nekažnjenih zločina nad novinarima.
O važnosti podsjećanja na njeno stradanje govori i Veran Matić koji ističe da je bitno da novinari istražuju i izvještavaju o ovoj temi.
“Zainteresovanost novinara i istraživački rad su izuzetno važni. Vjerujem da je ova tema značajna za svaku generaciju novinarki i novinara, da se pozabave različitim aspektima, istražuju i stalno aktuelizuju temu”, rekao je Matić za UNS.
Radislava Dada Vujasinović je 8. aprila 1994. pronađena mrtva u porodičnom stanu u Beogradu. Ponovljenim vještačenjima, početkom 2008. godine, odbačena je verzija o samoubistvu, a Okružno tužilaštvo januara 2009. pokrenulo je pretkrivični postupak za ubistvo.
Dada Vujasinović rođena je 10. februara 1964. u Čapljini. Diplomirala je na Filološkom fakultetu u Beogradu 1987. godine. Poslije završenog fakulteta radila je kao novinar Privrednog pregleda, a potom u magazinu Duga.
Godine 1993. postala je članica uređivačkog kolegijuma Duge. Za reportaže sa slavonskog ratišta te godine je dobila nagradu “Svetozar Marković” Udruženja novinara Srbije.
Zbog svojih istraživačkih tekstova o sprezi kriminala i politike, dobijala je prijetnje, ucjene i sudske tužbe.
Knjiga “Svjedočenja iz obeščašćene zemlje”, kompilacija njenih tekstova, intervjua i privatnih pisama objavljena je 1995. u Torontu.
Prije šest godina Udruženje novinara Vojvodine i druga novinarska udruženja podržala su inicijativu da jedna ulica u Zrenjaninu dobije njeno ime.
Izvor: RTS