Tužilački savjet analizirao je na sjednici situaciju povodom međusobne komunikacije državnih tužilaca i rukovodilaca državnih tužilaštava, u vezi sa postupanjem u predmetu formiranom povodom ukidanja zabrane ulaska u Crnu Goru dvojici bezbjednosno interesantnih lica – Veljku Belivuku i Marku Miljkoviću, i na sjednici zaključio da su uočljivi određeni problemi u funkcionisanju unutar tužilačke organizacije.
Stoga je potrebno, kako je saopšteno, da svi nadležni u tužilačkoj organizaciji preduzimaju mjere i radnje iz svoje nadležnosti kako bi se postiglo: dosljedno i unifikovano poštovanje principa nezavisnosti tužilaca u postupanju; adekvatna primjena obaveznih uputstava za rad; dosljedno i unifikovano poštovanje pravila o dodjeljivanju predmeta u rad.
“Ovom konstatacijom ne prejudicira se na bilo koji način odluka u predmetu formiranom povodom predloga ministra pravde za razrješenje Lepe Medenice, rukovoditeljke Višeg državnog tužilaštva u Podgorici, a koji predmet je u radu kod zamjenice Disciplinske tužiteljke”, napominje se u saopštenju.
Članove Savjeta sa rezultatima rada i izazovima u radu upoznali su rukovoditeljka Osnovnog državnog tužilaštva u Pljevljima Sanja Golubović i rukovodilac Osnovnog državnog tužilaštva u Rožajama Aldin Kalač.
Na sjednici je razmotren Izvještaj o radu Komisije za Etički kodeks državnih tužilaca za 2022. godinu, kao i Izvještaj Tužilačkog savjeta o radu po pritužbama za period 1. jul – 31. decembar 2022. godine.
Takođe, razmotreno je osam pritužbi na rad državnih tužilaca i rukovodilaca državnih tužilaštava u pogledu zakonitosti rada, od kojih je jedna osnovana.
Izvor: vijesti