
Bivši predsjednik i sudija Ustavnog suda i sadašnji savjetnik predsjednika parlamenta Milorad Gogić dobiće otpremninu zbog odlaska u starosnu penziju.
Gogić je od Administrativnog odbora tražio isplatu otpremnine, a to skupštinsko tijelo usvojilo je njegov zahtjev. Iz Skupštine su “Danu” kazali da Gogiću pripada otpremnina u visini od 17 obračunskih vrijednosti koeficijenta koju utvrđuje Vlada. Za fiskalnu 2024. godinu obračunska vrijednost koeficijenta za zaposlene u javnom sektoru iznosila je 90 eura, pa bi Gogić, shodno toj računici, po osnovu otpremnine trebalo da dobije 1.530 eura.
Kako nam je rečeno iz Skupštine, Gogić je pravo na otpremninu stekao po osnovu članova 33 i 35 Zakona o zaradama zaposlenih u javnom sektoru, a u vezi sa članom 3 Odluke o otpremnini zaposlenih u javnom sektoru.
– Administrativni odbor Skupštine Crne Gore 28. saziva, na sjednici održanoj dana 19. novembra 2024. godine, na osnovu čl. 33 i 35 Zakona o zaradama zaposlenih u javnom sektoru, a u vezi sa članom 3 Odluke o otpremnini zaposlenih u javnom sektoru, donio je rješenje o otpremnini zbog odlaska u starosnu penziju na ime Milorada Gogića, ranijeg sudije Ustavnog suda. Članom 3 Odluke o otpremnini zaposlenih u javnom sektoru utvrđeno je da zaposlenom prilikom odlaska u penziju, pripada otpremnina u visini od 17 obračunskih vrijednosti koeficijenta koju utvrđuje Vlada Crne Gore – odgovorili su “Danu” iz crnogorskog parlamenta.
Angažovan u Mandićevom kabinetu
Parlament je tek krajem avgusta konstatovao prestanak funkcije sudije Gogića, a on je potom angažovan u kabinetu predsjednika Skupštine Andrije Mandića. Iz Mandićevog kabineta tada su objasnili da Gogić nije savjetnik, već stručni saradnik predsjednika parlamenta. Na sjednici Administrativnog odbora na kojoj je razmatran Gogićev zahtjev, predsjednica tog skupštinskog radnog tijela Jelena Nedović je kazala da imaju zahtjev Milorada Gogića, “ranijeg predsjednika Ustavnog suda, sadašnjeg savjetnika predsjednika parlamenta”, za donošenje rješenja o isplati optremnine zbog odlaska u starosnu penziju.
Gogić je na čelo Ustavnog suda došao sredinom januara ove godine, ali se na toj funkciji zadržao svega nekoliko mjeseci jer je već krajem maja stekao uslov za starosnu penziju po osnovu Zakona o radu, kada je navršio 66 godina života.
Način penzionisanja sudija Ustavnog suda već godinama je u fokusu javnosti, s obzirom da su sudije zauzele većinsko stanovište da se pitanje njihove penzije rješava po Zakonu o radu, a ne po Zakonu o penzijskom i invalidskom osiguranju (PIO). Znatan dio javnosti smatra da je tako stanovište dijela sudija US pogrešno.
Prema Zakonu o PIO, sudije bi u penziju išle s navršenih 65 godina života i najmanje 15 godina staža osiguranja i 40 godina staža osiguranja i 61 godinom života.
Prema Zakonu o radu, radni odnos prestaje po sili zakona kad zaposleni navrši 66 godina života i ima najmanje 15 godina staža osiguranja.
Izvor: Dan