Čelnici advokatske kancelarije “Jovović, Mugoša i Jovović” pokušali su putem pisma Advokatskoj komori Crne Gore (AKCG) da diskredituju Andreja Milovića, novog državnog sekretara u Ministarstvu pravde, ljudskih i manjinskih prava i člana Tužilačkog savjeta (TS).
Naime, iz advokatske kancelarije tražili su 2017. godine da AKCG kazni Milovića jer je obavljajući pripravnički staž u toj advokatskoj kancelariji ugrozio slučaj klijenta radeći u korist suprotne strane. Taj dopis danas je ponovo aktuelizovan u medijima u cilju diskreditacije novog člana Tužilačkog savjeta.
“Naime, Andrej Milović, pripravnik na radu u ovoj advokatskoj kancelariji (kod advokata Vanje Mugoše) u toku obavljanja svog pripravničkog staža, u postupku koji se vodi pred Osnovnim sudom u Podgorici, direktno je ugrozio interese klijenta naše kancelarije, na način što je u ime i za potrebe suprotne stranke pisao i predavao podneske nadležnom sudu i Poreskoj Upravi Crne Gore, koristeći pri tome podatke i činjenice vezane za taj spor, koji su mu kao zaposlenom u kancelariji, bili dostupni”, pisalo je između ostalog u dopisu koji su su advokati Novica N. Jovović, Vanja Mugoša i Vlado Vuković 2017. godine uputili predsjedniku Advokatske komore Zdravku Begoviću.
Andrej Milović se nakon objave pisma u medijima danas obratio saopštenjem u kojem piše između ostalog da je istina da je na njegov zahtjev raskinut poslovni odnos između njega i advokata Vanje Mugoše, te da je posle toga nastavio da radi kod drugog advokata, kao advokatski pripravnik upisan u Advokatsku komoru Crne Gore.
“Nakon toga sam položio pravosudni ispit, i posebno naglašavam advokatski ispit pred Advokatskom komorom, a koju mogućnost ne bih imao da sam povrijedio Kodeks profesionalne etike advokata Crne Gore”, rekao je Milović.
Dodao je da je to jasan dokaz njegovog pravnog i etičkog statusa, te da je pokušaj njegove diskreditacije “posle pet godina, samo neuspjela podmetačina”.
“Fiktivna faktura”
“Kada je u pitanju konkretan predmet, “problem” je što kao pripravnik kod advokata Vanje Mugoše, nijesam dozvolio da klijent advokata Novice Jovovića, sa kojim nijesam imao nikakav pravni i poslovni odnos (dakle ne moj klijent, niti klijent mog principala), preko fiktivne fakture na iznos od 55.000 eura, naplati od mog prijatelja, tada samohranog oca koji se starao o maloljetnoj ćerki, koja se liječila, i na sreću i uz Božju pomoć, izliječila od teške bolesti. Njihov naum spriječen je na način sto je sve prijavljeno Poreskoj upravi, a sudski postupak su izgubili pred tročlanim Vijećem Višeg suda u Podgorici, a meni, kasnije kao postupajućem advokatu u tom predmetu, morali još i da plate sudske troškove. Krajnji cilj bio je da mog prijatelja ostave bez jedine kuće u kojoj stanuje sa ćerkom, te da se naplate preuzimanjem te kuće, ali na njihovu žalost, a moju upornost i pravno znanje, nije im pošlo to za rukom, pa od tada kreću konstantni pokušaji moje lične i profesionalne diskreditacije od gore pomenutog advokatskog dvojca”, rekao je Milović.
Dodao je da o ljudskim i moralnim kvalitetima najbolje svjedoči to što je pripravnik sa platom od 250 eura, “spriječio drugog advokata milionera i njegovog klijenta milionera, da fiktivnim fakturama otimaju objekte licima prema kojima bi morali da imaju poseban senzibilitet, a o čijem materijalnom i zdravstvenom stanju su bili pravovremeno upoznati”.
Portal Vijesti pisao je 2014. godine o advokatskoj kancelariji “Jovović, Mugoša i Jovović” vezano za slučaj uhapšenog italijanskog biznismena Rafaele Valentea, koji je tada sumnjičen da je prao novac sicilijanske mafije “Koza nostre”. Naime, tada je utvrđeno da je Valente u Crnoj Gori otvarao firme preko advokatske kancelarije JMV.
Advokat Vanja Mugoša tada je za “Vijesti” potvrdio je da je Velenteova firma bila njihov klijent. Firma Valentea registrovana je na istoj adresi kao i advokatska kancelarija “Jovović, Mugoša i Vuković”.
“Prilikom osnivanja privrednog društva ’Hidro Integracija International’ osnivač je zatražio da se sjedište društva vodi na našoj adresi dok ne obezbjedi prikladne prostorije za svoju firmu. Od dana osnivanja do danas osnivač nije promijenio sjedište svog privrednog društva, a ova promjena, odnosno brisanje ne može biti izvršena jednostrano”, rekao je Mugoša. On je rekao da su iznenađeni pitanjem “Vijesti” koje poslove je advokatska kancelarija obavljala za pomenutu firmu.
“Iznenađeni smo da nas pitate za sadržinu usluga pruženih bilo kojem klijentu, jer smo, kao što bi Vam trebalo biti poznato, obavezani na povjerljivost. Ipak, cijeneći kontekst pitanja, te vrstu usluge koju smo obavljali za ovog klijenta, koja se sama po sebi ne smatra povjerljivom, obavještavamo Vas da je u pitanju osnivanje privrednog društva i naknadne promjene registracije novih podataka”, rekao je 2014. godine Mugoša.
Sa druge strane, Rafaele Valentea, koji je sredinom jula 2014. godine uhapšen u Italiji, nakon nekoliko godina suđenja Sud u Rimu je osudio 2019. godine na četiri i po godine zatvora zbog pokušaja recikliranja novca jednog od ozloglašenih šefova sicilijanske mafije i bivšeg gradonačelnika Palerma Vita Ćanćimina.
Sporna uplata oko pola miliona eura
Prije pola godine sada bivši vršilac dužnosti direktora Uprave prihoda i carina Aleksandar Damjanović je saopštio da je na privatni račun jednog podgoričkog advokata od strane subjekta iz javnog sektora uplaćeno 505.083 eura.
“Dobili smo od strane sektora za obavještajno-finansijske poslove Uprave policije jedan predmet, zbog postupka ne mogu da saopštim o kome se tačno radi, da postoji osnov sumnje da je izvršeno jedno plaćanje od 505 hiljada i 83 eura na privatni račun advokata umjesto na taj advokatski račun. Istraga koja se vodi će pokazati zašto je to tako urađeno, možda će biti neko objašnjenje. Ono što je neuobičajeno za taj slučaj jeste što je ta transakcija išla od jednog subjekta iz javnog sektora, ne mogu da kažem o kome se radi”, kazao je tada Damjanović. Mediji su ubrzo objavili da se radi o advokatu Vanji Mugoši.
Krajem prošle godine iz Osnovnog državnog tužilaštva u Podgorici saopšteno je da je nakon provjera utvrđeno da nema osnova za pokretanje krivičnog postupka protiv Mugoše, na čiji privatni račun je u samo jednoj tranši leglo pola miliona eura.