Adžović: Bez plana postavlja se u pitanje održivost Instituta u naredna dva mjeseca

Foto: RTCG

Skupština akcionara Insitituta “Simo Milošević” u Igalu je u toku, javljaju reporteri RTCG.  Vlada je izrazila spremnost da se postigne kompromis o planu restrukturiranja, dok je manjinski akcionar Žarko Rakčević rekao je da je institut na rubu stečaja.

Bez saglasnosti Skupštine ne može da se realizuje Plan restrukturiranja instituta. Autori plana su, na predlog Vlade, kao većinskog vlasnika akcijskog kapitala, odnosno 56%, ugledni profesori Univerziteta Crne Gore.

Da bi Plan prošao potrebne su dvije trećine, odnosno  pored državnih još i glasovi najmanje 10% manjinskih akcionara. Oni imaju ukupno 16% akcija, najveći manjinski akcionar sa 27% Ville Oliva.

Važno je da li će manjinski akcionar Žarko Rakčević dati saglasnost. Potom je pitanje i hoće li ostali manjinski akcionari glasati za dokapitalizaciju i prodaju imovine, da bi Institut obezbijedio svoj udio od 40% za sprovođenje Plana.

Državna sekretarka u Ministarstvu prostornog planiranja urbanizma i državne imovine Maida Adžović rekla je na skupštini da je Vlada u budžetu za 2025. godinu predvidjela sredstva za institut. Kao predsatavnik većinskog vlasnika, rekla je da je Vlada, ako su manjinski akcionari na to spremni, spremna na kompromis da se plan izglasa. 

“Spremni smo na otkup akcija, I da korigujemo plan gdje možemo. Sigurni smo da se Vlada kreće u granicama zakona. Ukoliko se ne izglasa plan restrukturianja, postavlja se u pitanje održivost Instituta u naredna dva mjeseca. Veliki je trud uložen u spapšavanje Instituta”, rekla je Adžović. 

Rakčević je rekao da je institut na rubu stečaja. On je naveo da je Brisel apsolutno protiv državne pomoći. Opcije su partnerstvo, i pomoć oko otplate dugova. 

“U planu restrukturiranja rješenje je prodaja prve faze mi smo rekli da smo protiv prodaje prve faze”, rekao je Rakčević. 

Kako je rekao, nedoustivo je da se prodaje stara zgrada.

“Neophodna je rekonstrukcija nove zgrade. Treba dvije godine da traje rekonstrukcija zgrade nove faze. Postoji saglasnost, Vlada je prihvatila da glavna zgrada ne ide na doboš. Kad bude rekonstrukcija nove faze, onda da pacijenti idu u staru fazu. Ne smije takav dragulj da se prodaje. U konstruktivnom smislu ova zgrada je u dobrom stanju. Inistirali smo na zemljištu, jer šest godina trazimo da zemljište treba da bude institutovo, ne države. Nije zemljište od države već od akcionara. Godinama je Vila Oliva bila targetirana da se prave vile i stanovi. Želimo isključivo zdravstveni turizam. Vlada je predložila da se iza Titove vile grade stanovi, ne ja. Odustalo se od toga. Iza Žarka Rakčevica nijesu of-šor kompanije”, saopštio je Rakčević. 

Kako je rekao, ne možemo da prihvatimo da je 68,5 hiljada predviđeno za rekonstrukciju sobe, odnosno da je 3.000 po kvadratu. 

“Potrebni su stručnjaci koji će da podignu ovu instituciju. Treba dovesti profesionalni Odbor direktora i menadžment. Ne tražimo da institut ide u stečaj, ne tražimo da budemo većina. Nismo prepoznati po tome da bacamo novac. Dobili smo jutros predlog da država ode na 64 odsto a mi na 24 odsto, to nije partnerski odnos. Institut neće u stečaj jer smo spremni gubitak da pokrijemo”, rekao je Rakčević.  

Kako je naveo, “želimo kontrolu nad troškovima”. 

“Nema potrebe da se ulaže više ako može isto da se pravi za manje novca”, kaže Rakčević. 

Institut je, rekao je, potreban jer pomaže ljudima da se vrate zdravi svojim kućama. 

Advokat Saša Vujović, predstavnik manjinskih akcionara, rekao je da ima čitav niz pitanja koja treba da budu riješena. 

“Ovi ljudi ovdje nemaju riješeno stambeno pitanje”, rekao je Vujović, govoreći o zaposlenima u institutu. 

Maida Adžović je kazala da je 106 miliona država spremna da uloži u Institut. Parlament bi, kako je navela, trebalo da 21. januara izglasa budžet, i sredstva su opredijeljena. 

“Stav Vlade je da Vlada neće izaći iz ove priče. Ne odstupamo, Vlada ne želi prodaju niti jednog objekta”, rekla je Adžović. 

Nesaglasni akcionari bi imali zakonsko pravo da zatraže da im Institut otkupi akcije po prosječnoj tržišnoj cijeni u posljednjih šest mjeseci prije dana kada je donijeta odluka na Skupštini akcionara ili u visini srazmjernog dijela neto vrijednosti imovine društva na dan kada je Skupština adonijela odluku o spajanju.

Plan, pored ostalog, predviđa ne samo prodaju Prve faze u roku od tri godine već kao rezervne varijante za obezbjeđivanje novca i prodaju dijela zemljišta, koje se za sada vodi na državu.

Izvor: RTCG

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.