Adžović: Sporazumi sa UAE isključivo su u interesu građana Crne Gore i u skladu sa našim i zakonima EU

Foto: gov.me

Ekonomski razvoj i bolji standard građana, uz vladavinu prava i članstvo u EU, 44. Vlada postavila je kao ključne prioritete – poručuje ministarka javnih radova Majda Adžović, komentarišući Sporazum o saradnji između Vlade Crne Gore i Ujedinjenih Arapskih Emirata.

Prema njenim riječima, potpisani sporazumi sa UAE stvaraju institucionalni okvir za ulaganja u različite sektore, uključujući turizam, energetiku, infrastrukturu i poljoprivredu. Adžović u intervjuu Pobjedi, ističe da će svi budući aranžmani sa investitorima biti predmet posebnih ugovora, uz zadržavanje vlasništva države nad zemljištem i punu transparentnost, jer će konačnu odluku donositi Skupština. Ona odbacuje tvrdnje o suspenziji zakonodavstva i naglašava da su svi dokumenti javni i u skladu sa propisima Crne Gore i EU.

POBJEDA: Šta bi Sporazum o saradnji između Vlade i UAE donio Crnoj Gori u ekonomskom smislu?

ADŽOVIĆ: Ekonomski razvoj i bolji standard građana, uz vladavinu prava i članstvo u EU, 44. Vlada postavila je kao ključne prioritete. U tom smislu, međudržavni sporazumi o ekonomskoj saradnji osnova su za investicije i konkretne projekte u različitim oblastima. Konkretno, sa Vladom Ujedinjenih Arapskih Emirata potpisana su dva sporazuma – Sporazum o ekonomskoj saradnji i Sporazum o saradnji u oblasti turizma i razvoju nekretnina i njima se definiše da Vlada UAE stoji iza kompanija, koje bi u daljim pregovorima mogle da predlože određene projekte.

I najrazvijenije države svijeta bore se da osiguraju saradnju sa UAE i svima su poželjan partner, a kroz ove sporazume garantuje se kredibilnost investitora i dolazak u Crnu Goru samo onih najboljih. Sporazum o saradnji u oblasti turizma i razvoju nekretnina omogućava da se osigura izgradnja dva velika turistička projekta, jedan na jugu i jedan na sjeveru države, koji bi potpuno promijenili sliku naše ekonomije – obogatili bi turističku ponudu, direktno doprinijeli ravnomjernom razvoju i pomogli prvenstveno lokalnim samoupravama i zajednici. Razvoj turizma je jedan od zajedničkih interesa, a prostora za saradnju je daleko više.

Kroz Sporazum o ekonomskoj saradnji stvoren je okvir za ulaganja u brojne druge oblasti poput energetike, industrije, bezbjednosti, telekomunikacija, infrastrukture, poljoprivrede, finansijske tehnologije. U planu je razrada pojedinačno svake od ovih oblasti, kako bismo ušli u veliki investicioni ciklus, neophodan za dalji ekonomski rast.

Dakle, sporazumi sa UAE isključivo su u korist svih građana Crne Gore, u skladu su sa nacionalnim zakonodavstvom i regulativom EU, a neutemeljene optužbe štete državi kao investicionoj destinaciji, kao i interesima stanovnika naše zemlje.

POBJEDA: Kakav će aranžman biti sa potencijalnim investitorom nakon što se usvoji Sporazum?

ADŽOVIĆ: Kao što sam prethodno navela, sporazumi su osnova za saradnju u različitim oblastima, dok bi svi detalji potencijalnog aranžmana sa investitorom bili predmet ugovora o konkretnom projektu. Važno je istaći da će, na osnovu zajednički identifikovanih projekata od strateškog značaja i javnog interesa, Vlada UAE predložiti investitore, i za njih garantovati, uz prethodnu saglasnost Vlade Crne Gore.

Svakako, ukoliko dođe do pregovora o zaključenju ugovora o investiciji, ova Vlada će zagovarati model zajedničkog ulaganja. Tako bi država u investiciju ušla sa ulogom u vidu zemljišta, koje ostaje svojina države, odnosno država bi imala svojstvo suinvestitora u projektu. Pored primarnog cilja da se investicija uspješno realizuje na dobrobit svih građana, interes države je da osigura svoje učešće i dodatne prihode kroz ovaj lukrativan posao. Važno je napomenuti da će, kao i u slučaju sporazuma, posljednju riječ o potencijalnom ugovoru za konkretnu investiciju dati poslanici u Skupštini Crne Gore, čime se obezbjeđuje potpuna transparentnost cijelog procesa.

POBJEDA: Kako komentarišete primjedbe u vezi sa nedostatkom transparentnosti i suspenzijom nacionalnog zakonodavstva?

ADŽOVIĆ: Budući da su potpisivanju sporazuma, ali i utvrđivanju ovih dokumenata na Vladi, prethodili razgovori sa lokalnim zajednicama, čelnicima opština južne i sjeverne regije, ne možemo govoriti o netransparentnom procesu. Takođe, nakon usaglašavanja sa Vladom UAE, i utvrđivanja na Vladi, oba sporazuma su postala javno dostupna zainteresovanoj javnosti. Tek nakon toga se pristupilo njihovom potpisivanju. Nadalje, po potpisivanju sporazuma isti su u formi Prijedloga zakona utvrđeni od strane Vlade i ti materijali su javno dostupni, nakon čega su dostavljeni Skupštini gdje će biti raspravljani na plenumu najvišeg zakonodavog tijela. Sve ovo pratio je niz obraćanja javnosti, kako na inicijativu Vlade Crne Gore na pres konferencijama, tako i učestvovanje predstavnika Vlade u različitim emisijama. Istovremeno, ovim povodom predsjednik Vlade inicirao je razgovore sa predstavnicima političkih subjekata u parlamentu. Imajući u vidu navedeno, ne smatramo da je ovom procesu nedostajalo transparentnosti, niti prostora za sučeljavanje različitih mišljenja.

Što se tiče drugog dijela pitanja o suspenziji zakonodavstva, radi se o takođe netačnim tvrdnjama. Neću komentarisati to što neke od primjedbi dolaze od pojedinaca koji su imali priliku da doprinesu ekonomskom razvoju i Ulcinja i Crne Gore. Radi istinitog informisanja javnosti ponavljam da, osim Zakona o javnim nabavkama, koji predviđa izuzeće javnih nabavki u slučaju zaključivanja međudržavnog sporazuma (član 13) i Zakona o državnoj imovini, svi propisi koji se potencijalno mogu primjenjivati, ukoliko dođe do realizacije ovih sporazuma, odnosno projekata koji na osnovu njih proisteknu, ostaju na snazi. Ovdje u prvom redu mislim na zakone koji regulišu pitanja uređenju prostora, izgradnje objekata, zaštite životne sredine, i slično.

POBJEDA: Kakav je Vaš stav po pitanju intervencije Agencije za zaštitu konkurencije?

ADŽOVIĆ: Pozdravljam sve inicijative u pravcu sagledavanja potpisanih sporazuma ili razjašnjenja eventualnih nedoumica.

Uz napomenu da sporazume ne treba izjednačavati sa potencijalnim ugovorima, ističem da je sva dokumentacija javna i dostupna kako Agenciji tako i bilo kom zainteresovanom nadležnom organu.

Vlada za sada nije dobila zvaničan zahtjev te institucije po ovom pitanju, a ovo je prvi put da sa adrese predsjednika Savjeta Agencije za zaštitu konkurencije stiže inicijativa u vezi sa potpisanim međudržavnim sporazumom.

Izvor: Pobjeda

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.