Specijalno državno tužilaštvo vrši izviđaj u slučaju vjetroelektrane “Možura”, saopšteno je iz SDT-a.
“Nismo u mogućnosti da Vam odgovorimo o radnjama koje smo u istima preduzeli ili namjeravamo da preduzmemo, kao ni da saopštimo više podataka i informacija radi zaštite interesa pokrenutih postupka”, navela je specijalna tužiteljka Sanja Jovićević za portal Volim Podgoricu.
Afera oko gradnje vjetroelektrane na brdu Možura između Bara i Ulcinja je mjesecima bila u fokusu javnosti zbog ubistva istraživačke novinarke na Malti, a nakon njenog otkrića o koruptivnim šemama u ovom poslu.
Krivičnu prijavu povodom ovog slučaja, a protiv predsjednika Mila Đukanovića i tadašnjeg premijera Duška Markovića, podnio je 2019. sada pokojni Vasilije Miličković, ali iz SDT-a VOP-u nisu saopštili detalje o sudbini ove prijave.
Aferom “Možura” bavio se obimno i aktuelni madatar Dritan Abazović u kampanji pred izbore 2020. godine i optuživao tadašnji državni vrh za visoku korupciju i organizovani kriminal pozivajući tadašnje državne tužioce, Ivicu Stankovića i Milivoja Katnića da od njega zatraže dokumenta koja su, kako je tvrdio, neoborivi dokaz za teška krivična djela.
Abazović je tada podsjećao da je afera “Možura” jedna od najvećih afera koja drma EU i da je Evropski parlament imao poseban zaključak u vezi ubistva novinarke na Malti, te je tvrdio da postoji direktna veza između vrha crnogorske vlasti i svih firmi koje su vezane za taj proces.
Međutim, nakon formiranja nove parlamentarne većine i nove vlade, u kojoj je Abazović vicepremijer i koordinator bezbjednosnih službi, afera “Možura” je nestala iz fokusa javnosti a građani do danas nisu saznali šta se desilo sa dokumentacijom koju je na predizbornim pres konferencijama prezentovao Abazović – a koju je po vlastitim riječima, dobijao i od inostranih partnera – da li je završila u Tužilaštvu, te da li je on saslušan kako bi saopštio svoja saznanja o ovom slučaju.
Na ovo pitanje VOP-u nisu odgovorili iz SDT-a.
Na pitanje VOP-a šta je uradio sa dokaznim materijalom koji je posjedovao, te da li je dokumenta samoinicijativno ili na poziv SDT-a, bivšeg ili aktuelnog, predao tužilaštvu, nije odgovorio ni Abazović.
Abazović nije odgovorio ni na pitanje da li je, samoinicijativno ili na poziv tužioca, dao izjavu i upoznao tužilaštvo sa svojim saznanjima o korupciji u slučaju “Možura”.
Vanja Ćalović, direktorica MANS-a i ranija šefica stručnog tima Nacionalnog savjeta za borbu protiv visoke korupcije u više navrata je javno saopštavala da “državni organi i službe nisu zainteresovani da pomognu u otkrivanju ključnih korupcionaških slučajeva”, te da se stručnom timu ovog tijela uskraćuje pristup dokumentaciji koja može biti inkriminišuća, pa i onoj vezanoj za slučaj Možura.
Ona je tvrdila da je dokumentacija uništavana i prije početka rada nove Vlade, ali da se to dešavalo i nakon njenog konstituisanja.
Podsjetimo, malteška istraživačka novinarka Dafne Karuana Galicija ubijena je 2017. godine, a istraživala je slučaj sporne isplate na Malti povezane s kompanijama Enemalta i Cifidex i preduzeća 17 Black malteškog biznismena Jorgena Feneka, optuženog da je organizovao njeno ubistvo.
Od španske Ferse i crnogorske firme Čelebić, Cifidex je pod sumnjivim okolnostima kupio akcije preduzeća Možura Wind Park koje upravlja projektom vjetroelektrane i prodao ih malteškoj kompaniji Enemalta. U Crnoj Gori je prikazana kupoprodajna cijena od 3,5 miliona, a istragom na Malti utvrđeno je da je stvarna cijena 11,3 miliona eura.
Istražitelji s Malte razliku između prikazane i stvarne kupoprodajne cijene od 7,8 miliona smatraju sumom za korupciju zvaničnika na Malti i u Crnoj Gori, što je dovelo do pada vlade Malte.
Malteška vlada je priznala da je odgovorna za ubistvo novinarke Galicije, jer “država nije prepoznala rizik po život novinarke i nije preduzela mjere da spriječi ubistvo”.
Vjetroelektrana ‘Možura’, vrijedna oko 100 miliona eura, svečano je puštena u rad u novembru 2019. godine. Ceremoniji su prisustvovali premijeri i ministri ekonomije i energetike Crne Gore i Malte.
“Možura” je, nakon vjetroparka ‘Krnovo’ kod Šavnika najveća vjetroelektrana u Crnoj Gori.
Izvor: Volim Podgoricu