Glavni grad će biti u obavezi da iz gradske kase pokrije troškove preduzeća Vodovod koji bi nastali ukoliko do 12. novembra ne bude zakazana sjednica Skupštine Glavnog grada na kojoj bi se usvojio novi cjenovnik vode koji bi se primjenjivao od 1. januara naredne godine.
Ti troškovi prema procjeni Vodovoda, kako je saopštio Andrija Babović, sekretar za komunalne poslove, iznosili bi 3.764.702 eura, bez uračunatog PDV-a, i nastali bi kao posljedica neusvajanja cjenovnika i primjene umanjenje cijene vode za deset odsto, piše Dan.
Da li je Skupštini Glavnog grada stigla inicijativa za zakazivanje sjednice gradskog parlamenta, i da li je u skupštinsku proceduru upućen predlog odluke sa novim cijenama, Dan je pitao Miloša Giljena, sekretara Skupštine Glavnog grada. Odgovor je stigao od službe Skupštine.
“Do momenta slanja ovog odgovora Skupštini Glavnog grada nije dostavljen nijedan zahtjev za sazivanje sjednice. Takođe, u skupštinsku proceduru nije upućen nijedan predlog odluke, samim tim ni predlog odluke koji se odnosi na cjenovnik Vodovoda”, saopšteno je iz službe Skupštine.
Sekretar za komunalne poslove Andrija Babović kaže da je ovaj organ uprave dao saglasnost na cjenovnik Vodovoda za narednu godinu.
“Saglasnost na predložene cijene daje Regulatorna agencija za energetiku i regulisane komunalne djelatnosti. Na predložene cijene Vodovoda data je saglasnost od strane regulatora. Za konačnu primjenu cijena neophodna je saglasnost Skupštine Glavnog grada”, rekao je on.
Prema njegovim riječima Sekretarijat za komunalne poslove je dostavio kompletirane materijale za predložene cijene za obavljanje regulisanih komunalnih djelatnosti preduzeća Vodovod i kanalizacija gradonačelnici Glavnog grada 29. avgusta, radi predlaganja naznačenog materijala za skupštinsko razmatranje.
“Materijali su vraćeni ovom organu dopisom od strane Službe gradonačelnice, uz obrazloženje, da će se oni biti razmatrati kada se steknu uslovi za preduzimanje daljih koraka i neophodnih procedura. Ovaj organ je ponovo 18. oktobra proslijedio predmetni materijal gradonačelnici Glavnog grada i povodom njega nemamo povratnu informaciju”, saopštio je Babović.
U cjelokupnoj proceduri Sekretarijat je preduzeo sve neophodne aktivnosti koje su u nadležnosti ovog organa, pa se može zaključiti da su dalji koraci van nadležnosti ovog organa, naveo je Babović.
On je objasnio i šta će se desiti u slučaju da ne budu usvojen novi cjenovnik.
“U slučaju da ne budu usvojene predložene cijene za 2025. godinu, shodno Zakonu o komunalnim djelatnostima, u primjeni će biti privremena cijena, koja se određuje u visini cijene iskazane na računu u decembru godine koja prethodi godini primjene privremene cijene, umanjene za 10 odsto. Privremene cijene primjenjivaće se godinu dana, počevši od 1. januara 2025. godine”, naveo je on.
Međutim, dodaje, zakon je predvidio da, ako se primjenom privremenih cijena ne pokriju troškovi poslovanja vršioca regulisane komunalne djelatnosti, ti toškovi se pokrivaju iz budžeta jedinice lokalne samouprave.
“U konkretnom, eventualna primjena privremenih cijena bi uslovila smanjenje prihoda Vodovoda po osnovu pružanja regulisanih djelatnosti za 3.764.702,88 eura (bez PDV-a), u odnosu na prihod koji bi se ostvario primjenom predložene cijene za 2025. godinu, uz napomenu da je navedena finansijska procjena dostavljena od strane preduzeća. To obavezuje Glavni grad da planira nedostajuća sredstva tokom izrade nacrta odluke o budžetu za 2025.godinu, obzirom da se metodologija zasniva na principu „povrata troškova“, po kojem se utvrđuje cijena usluge koja obezbjeđuje pokrivanje opravdanih troškova poslovanja u obavljanju regulisane komunalne djelatnosti”, saopštio je Babović.
Nišavić: Postojala bi mogućnost stečaja
Neusvajanje cjenovnika dovelo bi do značajnih problema u poslovanju Vodovoda, saopštio je izvršni direktor Aleksandar Nišavić.
“Ukoliko se ne usvoji cjenovnik to znači da će cijene u narednoj godini biti niže za 10 odsto shodno zakonu i predviđenim privremenim cijenama. To bi značilo smanjenje prihoda za 3,7 miliona od projektovanih, što bi dovelo do značajnih problema u poslovanju i u likvidnosti tokom 2025. godine, odnosno postojala bi mogućnost stečaja tokom godin”, saopštio je Nišavić.
Izvor: Dan