
Na konferenciji RE:D (Real Estate Development), koja je okupila više od 200 ključnih aktera iz sektora nekretnina, turizma i investicija iz Crne Gore i regiona, pažnju javnosti najviše je privuklo obraćanje Mohameda Alabara, osnivača i izvršnog direktora kompanija Emaar Properties i Eagle Hills.
Alabar je jasno poručio da nema namjeru da preuzima crnogorske plaže, niti da ulaže u projekte koji nijesu u skladu sa interesima i voljom lokalne zajednice. Uz autokritičku ocjenu da je prijava na tender za plaže u Ulcinju bila „glupa ideja“, Alabar je istakao da trenutno nema nijedan projekat u Crnoj Gori i da svi mogu da se „opuste“. Ipak, otvorio je vrata budućoj saradnji – ali pod uslovom da postoji kvalitetna ponuda i partnerski odnos sa lokalnim preduzetnicima.
Projekti
– Nemam nijedan jedini projekat u Crnoj Gori. Trenutno radim u 18 zemalja, a projekti su vrijedni 55 milijardi – kazao je Alabar i dodao da na svjetskom nivou posjeduje 90 hotela, dok za njega trenutno radi 200.000 ljudi.
Ulaganja neće biti, kako kaže, ako ne postoji dobra ponuda za projekat, a podsjeća da međudržavni ugovori za zemlje EU važe pod procedurama Bečke konvencije.
– Sve procedure i potencijalne odluke mora da odobri Skupština, nakon čega se zahtjev predstavlja i usklađuje sa investitorom, nakon čega se o njima odlučuje – kazao je Alabar i naglasio da svaki ugovor, ulica i posao moraju proći procedure, dok bi poslove na projektu obavljale lokalne firme zavisno od građevinske dokumentacije i dozvola.
Alabar je pozvao lokalne preduzetnike i zajednicu da, ukoliko dobije neki projekat u Crnoj Gori, zajedno sarađuju.
– Zašto da neko iz Dubaija zaradi više? Ovo je vaša zemlja. Zašto da vi ne zaradite više? Ako želite 60 odsto, a ja 40 odsto, nije ni to problem – naveo je Alabar.
On tvrdi da, ukoliko bude pozvan da investira u Crnu Goru, njegov novac dolazi iz najcjenjenijih evropskih banaka.
Komentarišući priče da kupuje zemlju, Alabar je napomenuo da ne voli da kupuje zemlju, već da preferira joint-venture model poslovanja, jer to znači više novca zajedno.
– Kako biste se osjećali da nemate Porto Montenegro u Crnoj Gori? Znate li da je Porto Montenegro poznatiji u svijetu od Crne Gore – dodao je Alabar.
Tehnološka kompanija
On je kazao da, kada vidi dobar projekat, prvo što želi jeste da oformi preduzetnički fond.
– Želim da dam novac mladim ljudima da započnu posao. Vodim jednu tehnološku kompaniju, takmičimo se sa Amazonom, želim da za par mjeseci otvorim tehnološku kompaniju u Crnoj Gori. Želim da radim sa mladim ljudima i to ću uraditi bez projekta ili sa njim. Ako dobijem projekat, želim da napravim najljepši park na svijetu, bilo na planini, bilo na plaži. Napravio sam 55 igrališta i želim da ga napravim u Crnoj Gori i dovedem svoje unuke ovdje – poručio je Alabar.
Alabar je podsjetio na projekte koje radi širom svijeta, između ostalog, parkove, igrališta, nekretnine, maloprodajne objekte.
On smatra da je zima u Crnoj Gori predivna i da bi cijene mogle da se snize van sezone, kako bi se privukli gosti, jer bi se sezona mogla produžiti sa tri mjeseca na osam mjeseci.
– Crna Gora treba više marina, jedna međunarodna velika marina je neophodna. Kada su u pitanju hoteli i stanovi, trebalo bi napraviti nešto što je u skladu sa crnogorskom arhitekturom – naglasio je Alabar.
On je pozvao sve koji imaju lijepu ideju i projekat da mu se obrate, jer bi želio da radi zajedno sa zajednicom i lokalnim investitorima.
Alabar je rekao da je u srijedu veče došao u Podgoricu i da je imao pozitivne reakcije građana. Kazao je da su mu po dolasku ljudi poslali poruke ohrabrenja i podrške.
Rekao da je prošetao Podgoricom i da je imao priliku da vidi ljepotu crnogorskog glavnog grada. On je rekao da je pokrenuo mnogo uspješnih projekata.
Potpredsjednik Vlade i ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj istakao je da stabilan investicioni ambijent nije samo ekonomski prioritet, već i temelj dugoročnog razvoja, jačanja institucija i unapređenja životnog standarda svih naših građana.
– Zato je važno da kroz javno-privatni dijalog i partnerstvo kreiramo politike koje dodatno jačaju povjerenje investitora, unapređuju regulatorni okvir i podstiču inovacije i preduzetništvo. Naše opredjeljenje je jasno – stvaranje transparentnog, predvidivog i efikasnog regulatornog okvira koji podstiče odgovorne i kredibilne investitore da ulažu u Crnu Goru, a istovremeno štiti interese građana, lokalnih zajednica i prostora u kojem živimo – poručio je Đeljošaj.
Naglasio je da Vlada ulaže značajne napore u unapređenje infrastrukture, promociju Crne Gore kao atraktivne turističke destinacije i jačanje kvaliteta usluga u sektoru turizma.
– Naš cilj je da Crna Gora postane cjelogodišnja destinacija – sa razvijenim ljetnjim i zimskim centrima, zdravstvenim i kongresnim turizmom, avanturističkim sadržajima i raznovrsnom ponudom. Povezivanjem turizma s pametnim planiranjem prostora i kvalitetnim projektima, stvaramo sinergiju koja donosi korist i lokalnim zajednicama i nacionalnoj ekonomiji – kazao je Đeljošaj.
Potreban dijalog
Njegov zaključak je da ne treba da se bojimo investicija niti investitora.
– Vjerujem da danas u Crnoj Gori postoje institucije koje će se dodatno jačati i koje mogu da garantuju da se investicije sprovode u skladu sa potrebama naše države i građana, uz poštovanje svih standarda, naročito ekoloških, i uz očuvanje održivosti. Zato je moja poruka jasna – kada saberemo sve što je organizovano i sve što se desilo, zaključak je da nam je potreban dijalog. Samo kroz dijalog možemo riješiti ono što doživljavamo kao problematično i konačno napustiti obrasce prošlosti – predrasude, koje nas ne vode naprijed – poručio je Đeljošaj.
RE:D konferencija okuplja više od 200 ključnih aktera iz sektora nekretnina u Crnoj Gori i regionu.
Cilj događaja je da podstakne dijalog i saradnju u oblasti investicija u nekretnine i turizam, uz predstavljanje najnovijih trendova i inovacija.
Pavlović: Jedini pravi put za Crnu Goru su veliki projekti
Predsjednik Upravnog odbora Universal Capital banke Miloš Pavlović rekao je da su dobro poznati izazovi sa kojima se susrijeću investitori u velikim razvojnim projektima i da Crnoj Gori trebaju veliki projekti.
– Naša obala je jako mala i čak iako se riješe svi infrastrukturni projekti opet ostaje problem koji je nemoguće riješiti, a to je veličina obale. Crnogorske plaže ne mogu da prime veliki broj gostiju i jedini pravi put za Crnu Goru su veliki projekti. To je put kojim bi trebalo da se ide – kazao je Pavlović.
Alijev: Mora postojati strategija države gdje treba da se investira i što želi da se gradi
Dolazak Azmont Investments u Crnu Goru nije bio kratkoročan projekat jer se radilo o dugoročnoj misiji, viziji i nasljeđu. To je glavni razlog zbog kojeg smo došli, a put nije bio lak, rekao je Rašad Alijev, izvršni direktor kompanije Azmont Investments i Portonovi.
Kako je naglasio, u trenutku dolaska u Crnu Goru postojalo je dosta prepreka, posebno geopolitičkih.
– Odlučili smo da radimo u fazama koje su nas dovele tu gdje smo sada. Geopolitički problemi u Crnoj Gori su neupitno uticali na nas, bez obzira na to što smo bili motivisani da završimo projekat i da pozicioniramo Crnu Goru na mapi luksuznih nekretnina – kazao je Alijev.
On se osvrnuo na rizike koji su postojali prilikom dolaska u Crnu Goru, ali su prisutni i sada. Rizici su, kako je naglasio, tu i danas i moraju se riješiti. A jedan od njih je i predvidljivost države i stabilnost.
– Kada investirate, morate da predvidite rizik jer su vaše finansije u pitanju. U Crnoj Gori sada rizici rastu. Takođe, promjene u regulativama su problem. Mora postojati strategija države gdje treba da se investira i što želi da se gradi. Do sada smo, na primjer, imali viziju da bi Boka kotorska trebalo da bude luksuzna destinacija. Za destinaciju nemamo plan. Strategija i dugoročna vizija su potrebne – kazao je Alijev.
Ćalović-Marković: Sve što želi od Crne Gore Alabar će morati da dobije na tenderu
Na platou ispred Hotela ,,Hilton“ u Podgorici juče je održan performans nevladinih organizacija i građanskih aktivista koji se protive sporazumu s Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE).
– Ovdje smo došli da gospodinu Alabaru damo šaku zemlje crnogorske i to je jedino što može besplatno da dobije od građana Crne Gore. Sve drugo će morati da dobije na tenderu i isključivo po pravilima EU. Beskrajno smo zahvalni Evropskoj uniji što nas štiti od odluka našeg premijera i odluka naše Skupštine. Beskrajno smo zahvalni Specijalnom tužilaštvu što je, pored svih ogromnih poslova koje radi, otvorilo i ovo pitanje i nadamo se da će to biti dovoljna poruka poslanicima aktuelne većine da sačekaju sa usvajanjem ovoga sporazuma – navela je izvršna direktorica Vanja Ćalović-Marković.
Izvor: Pobjeda