Aleksandar Dima: Velikan avanturističkih romana

Aleksandar Dima (franc. Alexandre Dumas; Viler Kotre, 24. jul 1802 — Djep, 5. decembar 1870), francuski književnik. Otac je Aleksandra Dime Sina, takođe pisca (Dama sa kamelijama) i dramaturga.

Njegov otac, general Tomas-Aleksandar Dima Davi de la Pejtori, rođen je u francuskoj koloniji Sent-Domingo (današnji Haiti) od Aleksandra Antoana Davija de la Pejtora, francuskog plemića, i Mari-Seset Dima, afričke robinje. Kada je imao 14 godina, Tomasa-Aleksandra je njegov otac odveo u Francusku, gdje se školovao na vojnoj akademiji i ušao u vojsku, u kojoj je imao uspješnu karijeru. Umro je kada je Aleksandru bilo samo četiri godine.

Aleksandar se nakon školovanja odlučio za karijeru javnog bilježnika. Preselio se u Pariz 1822. godine, gdje se posvetio književnosti.

Aleksandar Dima Otac je postao začetnik takozvanog romana — feljtona. Talentovan pisac bogate fantazije i živog duha, podjednako uspješno se okušao u pozorišnim djelima i u istorijskim romanima. Najpoznatije mu je djelo avanturistički roman „Tri musketara“, poznat po zanimljivom zapletu, mnogim pustolovinama i simpatičnim i hrabrim junacima. Uticaj Diminih istorijsko-avanturističkih romana osjetio se gotovo u cijeloj evropskoj popularnoj literaturi.

Napisao je, što sam, što u saradnji s drugima, oko 300 romana i drama. Za pozorište je zaslužan jer je napisao prvu istorijsku romantičnu dramu „Henrik III i njegov dvor“. Napisao je i brojne članke u časopisima i putopisne knjige; njegovi objavljeni radovi su ukupno imali preko 100.000 stranica. Dima je 1840-ih osnovao Istorijski teatar u Parizu.

Priredio: Dragan Leković

Subscribe
Notify of
guest
Nije obavezno
0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
View all comments

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.