Stejt department je imao uvid nezvanični draft predloženih amandmana Crne Gore na Nacrt rezolucije o Srebrenici, ali ne posreduje u njihovoj razradi i formulisanju.
To su „Vijestima“ rekli iz Ambasade SAD u Podgorici, odgovarajući na pitanja da li je Vlada Crne Gore podnijela amandmane preko SAD i na koji način i ko u ime SAD učestvuje u konsultacijama sa Vladom o amandmanima.
Vlada, Crne Gore planira da preda dva amandmana na Rezoluciju o Srebrenici, radi “postizanja što boljih odnosa i smirivanja političke napetosti u regionu”. Prema nezvaničnim informacijama, amandmane će podnijeti preko SAD i Njemačke.
„Njemačka i Ruanda su predlagači Rezolucije i mogu da odgovore na dalja pitanja u vezi sa njenim statusom“, rekli su “Vijestima” iz Ambasade SAD.
Iz Ambasade Njemačke u Podgorici „Vijestima“ su kazali da nemaju informacije o pregovorima o Nacrtu rezolucije u Srebrenici.
Zamjenik njemačkog ambasadora u Podgorici Ralf Rojš, u izjavi za ovaj list, navodi da se pregovori o Nacrtu rezolucije vode među stalnim misijama pri Ujedinjenim nacijama u Njujorku.
„Ambasada Njemačke u Podgorici nema informacije o trenutnoj fazi te rasprave i stoga nije u poziciji da komentariše proces izrade“, kazao je Rojš odgovarajući na pitanja da li je Vlada podnijela amandmane preko Njemačke i na koji način i ko u ime Njemačke učestvuje u konsultacijama sa Vladom Crne Gore o amandmanima.
Rezolucijom, koju su inicirale Njemačka i Ruanda, traži se da se 11. jul proglasi za Međunarodni dan sjećanja na genocid u Srebrenici. Glasanje u Skupštini Ujedinjenih nacija trebalo je da bude 2. maja, ali je odloženo. Novi termin glasanja još nije utvrđen.
Desetine nevladinih organizacija i javnih ličnosti zatražile su od Vlade 16. aprila da bude kosponzor Rezolucije, što podržava i najveći dio opozicije u crnogorskom parlamentu, ali i veći dio vladajuće većine, uključujući i Pokret Evropu sad.