Mještani andrijevičkog sela Gnjili Potok, posljednjeg na putu prema Kolašinu preko planinskog prevoja Trešnjevik, juče su bili odsječeni od svijeta zbog neočišćenog puta, tako da niti je radila seoska škola, niti su djeca koja idu u školu u Andrijevicu bila na nastavi.
Prema riječima stanovnika toga sela Sava Rajovića, kompanija Štrabag, koja je zadužena za održavanje ovog regionalnog puta, morala je da to uradi.
„Oni su čistili iz pravca Mateševa i i stigli negdje do blizu Trešnjevika. Ovamo prolazili nisu. Ako nisu u stanju da održavaju devet kilometara odavde do Andrijevice, onda neka to javno kažu, da se snadbijemo namirnicama i da ovdje prezimimo dok ne okopni“, kazao je Rajović.
On je podsjetio da selo Gnjili Potok ima oko pedeset domaćinstava, od kojih trideset stalno tu živi.
„To je oko sto dvadeset stanovnika. Šta smo mi? Učitelj nije došao na nastavu u područno odjeljenje jer nije mogao izaći automobilom, kao što nije mogao doći ni učenički kombi, tako da su učenici iz našeg sela koji pohađaju više razrede u Andrijevici, juče izostali sa nastave. Hoće li tako biti čitavu zimu i kada god padne snijeg?“, zapitao je Rajović.
Kako je kazao, sve dok nije otvoren put preko Jelovice, Štrabag se kako-tako trudio da održava put Andijevica – Kolašin preko Trešnjevika, ali da od tada kao da su digli ruke.
„Niti je ovaj put, koji je nakada bio glavna saobraćajnica prema sjeveru zaslužio, niti su stanovnici Gnjilog Potoka to zaslužili. Tražimo da državne vlasti natjeraju Štrabag da ozbiljnije radi svoj posao i da se ovo ne ponavlja“, rekao je Rajović.
Mještani koji žive u selima duž puta Andrijevica, Trešnjevik, Mateševo, kažu da je do sada država iskazivala nedomaćinski odnos prema ovom dijelu Crne Gore.
„Podsjećamo da je Nacionalnom strategijom biodiverziteta, koju je Vlada usvojila sredinom 2010. godine, bilo planirano da se do 2015. godine Komovi proglase reginalnim parkom prirode. Sada imamo Park prirode Komovi, ali je put do njega u katastrofalnom stanju“, pričaju mještani andrijevičke MZ Kralje.
Da je put, koji na simboličan način predstavlja zadužbinu kralja Nikole, zaboravljen i prepušten propadanju, govori i činjenica da ga je, kada je održavanje u pitanju, neko svrstao u čak petu kategoriju.
Jedno je sigurno. Kada je pravio put preko Trešnjevika, kralj Nikola nije vjerovatno mislio da će stotinu dvadeset godina kasnije to biti jedna je od najsiromašnijih opština u državi, prema svim pokazateljima.
Ovaj gradić je u vrijeme kralja Nikole imao prvu državnu školu i prvu biblioteku, pa i najviše pismenih stanovnika.
Stanovnici Andrijevice danas se nadaju da će druga trasa auto-puta biti i nova trasa kojom bi mogli stići preduzetnici i da će grad prestati da bude slijepo crijevo.
„Ali i kada se izgradi tunel ispod Trešnjevika i druga dionica auto-puta sa petljom na ulazu u Andrijevicu, put prema Trešnjeviku neće imati manji značaj, jer se jedino tim putem može doći do Parka prirode Komovi i sa strane Andrijevice, i sa strane Kolašina“, kaže Rajović.
Do tada, mještani sela duž toga puta, kao i najudaljenijeg sela Gnjili Potok, traže samo da se put održava tokom zime, kako se ne bi dešavalo to što se dogodilo juče, da samo devet kilometara od grada, budu odsječeni od svijeta.
„Osim da idemo pješice, to nam jedino preostaje“, zaključuje Rajović.
Izvor: RTCG