Armenko: Ustavni sud štiti ustavni poredak i osigurava da pravda bude dostupna svima

Foto: Ustavni sud

Uprkos političkim, društvenim i svim drugim promjenama kroz vrijeme, funkcija Ustavnog suda ostala je ista — da štiti ustavni poredak i osigura da pravda bude dostupna svima. Ta uloga u društvu vođena je ključnom misijom ovog suda — da uvijek bude, i ostane, čuvar temeljnih vrijednosti: slobode, ljudskih prava, pravde, i jednakosti pred zakonom, poručila je predsjednica Ustavnog suda Crne Gore Snežana Armenko, na svečanosti povodom obilježavanja 60 godina postojanja Ustavnog suda Crne Gore.

Armenko je, kako se navodi u saopštenju, naglasila da uloga Ustavnog suda Crne Gore u očuvanju pravnog poretka ima posebnu važnost u kontekstu evropskog puta Crne Gore.

„Kako napredujemo na našem putu prema punopravnom članstvu u Evropskoj uniji, napredak u poljima vladavine prava i zaštite ljudskih prava ostaju neizostavni koraci. Uvjerena sam da će na tom putu Ustavni sud biti garant stabilnosti i demokratskog razvoja Crne Gore, te da će pružiti čvrst temelj za napredak prema standardima i vrijednostima Evropske unije“, istakla je ona.

Prema riječima britanske ambasadorke Don Meken, Ujedinjeno Kraljevstvo pomaže jačanje vladavine prava i usklađivanje domaćih pravnih praksi sa evropskim standardima.

„Zajedno, doprinosimo izgradnji efikasnog, profesionalnog i odgovornog pravosuđa, koje uživa povjerenje građana i koje je garant pravde svima”, kazala je ona.

Foto: Ustavni sud

Ambasadorka je dodala da je saradnja Ujedinjenog Kraljevstva sa Ustavnim sudom Crne Gore fokusirana na dva cilja, prvi je unapređenje transparentnosti rada suda, a drugi podrška primjeni evropskih standarda za zaštitu ljudskih prava u Crnoj Gori.

„Ujedinjeno Kraljevstvo ostaće vaš partner na putu jačanja vladavine prava“, naglasila je Meken.

Kako su podsjetili, ove godine obilježava se i 20 godina od ratifikacije Evropske konvencije o ljudskim pravima i osnovnim slobodama. Ovaj značajan jubilej obilježen je i početkom mandata Ivane Jelić kao potpredsjednice Evropskog suda za ljudska prava, koja je prvi sudija iz Zapadnog Balkana na ovoj visokoj poziciji.

Foto: Ustavni sud

“Kada su prisutni sudska nepristrasnost, nezavisnost i sud utvrđen zakonom, zajedno sa sudskim znanjem i iskustvom, kao i primjenom evropskih vrijednosti i pravnih standarda, prije svega utvrđenih od strane suda u Strazburu, onda je osiguran put ka pravdi. Želim da mudrost, znanje i poštenje vode Crnu Goru i Ustavni sud u godinama koje dolaze, na našem evropskom putu sa zajedničkim ciljem – da postanemo sljedeća država članica Evropske unije. Ispunjavanje zakonskih standarda o zaštiti ljudskih prava utvrđenih u evropskom zakonodavstvu Savjeta Evrope i puno poštovanje sudske prakse suda u Strazburu, kao i njegovo uključivanje u svakodnevni pravosudni rad od strane nacionalnog pravosuđa, također je put ka Evropskoj uniji”, kazala je Jelić.

Tokom konferencije, kako sa navodi u saopštenju, posebna pažnja posvećena je pitanju prava na zdravu životnu sredinu, o čemu su govorili bivši predsjednik Ustavnog suda Crne Gore Mladen Vukčević, bivši predsjednik Ustavnog suda Bosne i Hercegovine u penziji Zlatko Knežević i direktorka Programa za Zapadni Balkan AIRE centrate Biljana Brejtvejt. 

“U okviru današnjeg događaja predstavljena je publikacija “Ljudska prava i zaštita životne sredine u Evropi: Pregled sudske prakse Evropskog suda za ljudska prava”, koju je izradio AIRE centar u saradnji sa Sustineri Partners”, poručuju u saopštenju.

Ovaj vodič, kako su pojasnili, sadrži analizu kako se različiti članovi Evropske konvencije o ljudskim pravima — poput prava na život, zdravlje, privatnost i imovinu — primjenjuju za rješavanje različitih prijetnji po životnu sredinu, uključujući klimatske promjene, zagađenje, degradaciju zemljišta i gubitak biodiverziteta.

„Pravna načela uspostavljena Evropskom konvencijom o ljudskim pravima i praksom Evropskog suda za ljudska prava u ovom polju dobijaju sve veći značaj na Zapadnom Balkanu. Industrije poput rudarstva, energetike i upravljanja otpadom sve više utiču na zajednice i ekosisteme, pa se sudovi sve češće suočavaju s predmetima koji to odražavaju. Ponosna sam što se u okviru obilježavanja ovog važnog jubileja Ustavnog suda, ali i crnogorskog pravosuđa, pažnja posvetila temi koja će biti ključna u decenijama pred nama“, istakla je Brejtvejt.

Kako podsjećaju, tokom šest decenija postojanja, Ustavni sud Crne Gore imao je ključnu ulogu u očuvanju osnovnih ustavnih načela na kojima je utemeljena država Crna Gora.

“Ovaj jubilej predstavljao je priliku za osvrt na značajnu istoriju institucije, postignuća i doprinos demokratskom razvoju zemlje, kao i za razgovor o izazovima i prilikama u predstojećem periodu rada Ustavnog suda”, poručili su.

Na skupu je, kako se zaključuju u saopštenju, bilo preko 130 učesnika, uključujući predsjednike i sudije ustavnih sudova iz regiona, sadašnje i bivše sudije Ustavnog suda Crne Gore, te visoke predstavnike zakonodavne, izvršne i sudske vlasti, akademske zajednice, međunarodnih organizacija, diplomatskog kora i civilnog sektora. Događaj je okupio delegacije ustavnih sudova iz Albanije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Kosova, Sjeverne Makedonije, i Srbije, kao i predstavnike Venecijanske komisije, Savjeta Evrope, i Evropskog suda za ljudska prava.

Izvor: CdM

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.