Asanović: Sankcije protiv Rusije mogu i nas koštati milione eura

Foto: Screenshot/Dan

Postupak vraćanja imovine i naknade štete može trajati godinama, čak i decenijama, a troškovi, uključujući kamate, na kraju bi mogli dostići desetine miliona eura, izjavio je advokat Nebojša Asanović osvrćući se na kompleksne pravne i ekonomske izazove s kojima se Crna Gora suočava zbog sprovođenja međunarodnih sankcija.

Njegova izjava za “Dan” posebno dobija na značaju u kontekstu slučaja luksuzne jahte “luminositi”, koja već duže od uvođenja sankcija Rusiji stoji zaplijenjena u marini Porto Montenegro u Tivtu, usljed sankcija uvedenih njenom vlasniku, ruskom oligarhu Andreju Gurjevu mlađem.

Superjahta “luminositi”, vrijedna oko 120 miliona eura, simbol je tehnološkog napretka i luksuza, ali sada postoji ozbiljan problem da će postati zapuštena i neodržavana, i da će predstavljati opterećenje za Crnu Goru. Ova 107 metara duga jahta, koja se ističe nautičkim inovacijama i vrhunskim dizajnom, uplovila je u marinu Porto Montenegro u martu 2022. godine, neposredno nakon što su Gurjevu uvedene sankcije zbog povezanosti sa Vladimirom Putinom.

“Dan” je već ranije pisao da je plovilo trenutno u lošem stanju. Troškovi njegovog održavanja, koji iznose oko 770.000 dolara godišnje, nisu plaćeni jer Gurjev, kao sankcionisana osoba, nema pristup svojim sredstvima. Bez adekvatnog održavanja, luksuzni materijali i sofisticirani sistemi na brodu počinju da propadaju. Stručnjaci upozoravaju da bi šteta mogla postati nepopravljiva ukoliko se ne preduzmu hitne mjere, dok posada broda više od godinu nije primala platu.

Posljednji izvještaji ukazuju da je britanska vlada, prema pisanju “Vijesti”, dozvolila isplatu zaostalih plata posadi, ali problem održavanja ostaje neriješen. Gurjev, koji nikada nije kročio na “luminositi”, sada razmatra pravne korake protiv Crne Gore zbog štete nanesene njegovoj imovini.

Pravna pitanja u vezi sa zamrzavanjem imovine u Crnoj Gori otkrivaju složenost situacije. Advokatska zajednica sve više ukazuje na pravnu nesigurnost ovakvih odluka.

Prema crnogorskom Ustavu, oduzimanje imovine moguće je samo ukoliko se dokaže da je ona stečena kriminalnom djelatnošću ili da postoji veza s terorizmom. Međutim, u slučaju “Luminositi”, sankcije su donesene bez jasnog pravnog presedana, što otvara prostor za potencijalne tužbe.

Advokat Asanović ističe da bi takvi sudski postupci mogli trajati i do deset godina, posebno ako se uzme u obzir da će crnogorski sudovi vjerovatno čekati odluke međunarodnih sudova u sličnim predmetima.

– Troškovi kamata i sudskih procesa biće visoki, a odluke međunarodnih sudova presudne za konačan ishod – naglašava Asanović.

Ovaj poznati crnogorski advokat upozorava da bi, u slučaju nepovoljnog ishoda za Crnu Goru, troškovi mogli premašiti desetine miliona eura, uključujući nadoknadu štete i kamate.

Prema izvještajima iz “Vijesti”, pred Privrednim sudom u Podgorici vode se tri spora u vezi sa jahtom “luminositi”. Jedan od sporova odnosi se na dugovanja vlasnika prema povjeriocima, dok se u drugim postupcima raspravlja o pravima raspolaganja plovilom.

Ljetos je jahta preko sajta brokerske kuće “Denison Jahting” bila ponuđena na prodaju po cijeni od 135 miliona eura. Ovaj list nezvanično saznaje da postoji zainteresovani kupac za ovaj brod, koji je spreman da uz to isplati i sva dugovanja njegovog aktuelnog vlasnika prema povjeriocima. To bi, možda, bilo rješenje i za Crnu Goru.

Osim direktnih troškova sudskih procesa, zamrzavanje imovine nosi znatne ekonomske rizike. Prema portalu “Bankar”, Vlada Crne Gore razmatra mogućnost djelimičnog ili potpunog oslobađanja zamrznute imovine u posebnim slučajevima, ali takve odluke nose rizik percepcije pravne nedosljednosti. Dugotrajni pravni procesi dodatno mogu opteretiti ionako slab crnogorski budžet.

Ukoliko država Crna Gora izgubi sporove povezane s jahtom “luminositi”, troškovi kamata i naknada za štetu mogli bi dosegnuti desetine miliona eura, što bi predstavljalo značajan finansijski udar. Pravni rizici mogli bi imati i šire posljedice po percepciju Crne Gore kao investicione destinacije.

Uvođenje sankcija imalo je za cilj jačanje međunarodne pozicije Crne Gore i usklađivanje sa spoljnom politikom Evropske unije. Međutim, njihova primjena otkriva izazove unutar pravnog sistema zemlje. Prema advokatima koji se bave ovim slučajevima, potrebna je jasna zakonska regulativa koja bi spriječila slične probleme u budućnosti.

Kako su pisale i podgoričke “Vijesti”, slučaj “Luminositi” nije izolovan. Brojni pravni sporovi pokrenuti su pred crnogorskim sudovima, a njihova sporost i oslanjanje na presedane stranih sudova dodatno komplikuju situaciju. Advokati upozoravaju da bi nepovoljne presude u ovim slučajevima mogle dovesti do velikih finansijskih gubitaka za državu.

Simbol kompleksnosti geopolitike, prava i ekonomije

Slučaj jahte “luminositi” predstavlja simbol kompleksnosti geopolitike, prava i ekonomije. Dok Crna Gora nastoji da se pozicionira kao pouzdan međunarodni partner, suočava se s izazovima očuvanja pravne stabilnosti i zaštite državnih interesa. Bez jasne strategije i zakonske preciznosti, ovakvi slučajevi mogli bi narušiti ne samo budžet već i kredibilitet zemlje na međunarodnoj sceni.

Pronalazak balansa između političkih obaveza i pravne odgovornosti ključan je za dugoročnu stabilnost i izbjegavanje sličnih problema u budućnosti.

Izvor: Dan

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.