Agencija za sprečavanje korupcije (ASK) od avgusta nema nadzorno tijelo, odnosno Savjet, jer je prethodnom sazivu mandat istekao 31. jula 2023, a Skupština se tim pitanjem uopšte nije ni bavila iako su imali zakonsku obavezu da pokrenu proceduru još u maju. Naime, Zakonom o sprečavanju korupcije skupštinski Odbor za antikorupciju tri mjeseca prije isteka mandata člana ili članova Savjeta pokreće postupak za izbor novih, ali parlament je raspušten ukazom bivšeg predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića 16. marta prošle godine, a da prethodni saziv nije ni pokretao pitanje imenovanja novih ili produženje mandata starim članovima savjeta. Savjet je 18. maja, kada je na njegovom čelu bio Momčilo Radulović, a članovi Goranka Vučinić, Gavrilo Čabarkapa, Rifat Hadrović i Zlatko Vujović, pisao odboru da pronađe način da im produži mandat, ali odgovor nijesu dobili, piše Dan.
Iz Skupštine Crne Gore nijesu odgovorili na pitanja „Dana“, upućena Odboru za antikorupciju, zašto još nije raspisan konkurs za članove Savjeta ASK, kada će ASK dobiti Savjet i zašto se pola godine ništa ne radi po tom pitanju.
U ASK, na čijem je čelu Jelena Perović, koju je na tu poziciju izabrao upravo Savjet kojem je istekao mandat, kažu da je Skupština ta koja treba da odgovori zašto još u toj instituciji nemaju kompletiranu upravu.
– Odgovore treba adresirati na poslanike prošlog saziva Skupštine Crne Gore, koji su imali zakonsku obavezu da pokrenu proceduru za izbor članova Savjeta Agencije za sprečavanje korupcije, i to tri mjeseca prije isteka mandata prethodnog Savjeta (član 87 Zakona o sprečavanju korupcije). U ovoj fazi, kada je Savjet, kome je istekao mandat u julu, usvojio sva strateška dokumenta koja su i dalje na snazi, nemamo zakonskih smetnji u radu. Međutim, izvještaj o radu i plan rada, koje direktorica Agencije ima obavezu da predloži do 31. marta, potrebno je da usvoji Savjet – navode u ASK, dodajući da treba podsjetiti „da je uz podršku međunarodnih partnera, Agencija izradila Strateški plan rada za period od 2022. do 2024, tako da su smjernice za djelovanje jasno postavljene, u skladu sa najvišim međunarodnim standardima“.
U ASK ističu da su od decembra 2022. godine više puta ukazivala Skupštini i podsjećali na zakonsku obavezu pokretanja procedure za izbor članova Savjeta. Na pitanje šta misle zašto je ASK ostavljena bez Savjeta i da li je ASK u ovoj situaciji žrtva političkih prepucavanja, u toj instituciji poručuju da „na to pitanje odgovor bi mogli da daju poslanici prethodnog saziva Skupštine“.
Radulović otišao zadovoljan
Bivši predsjednik Savjeta ASK Momčilo Radulović je prilikom odlaska sa funkcije poručio da je saziv tijela kojim je rukovodio ojačao nezavisni institucionalni položaj te institucije i znatno unaprijedio njenu autonomnost, nepristrasnost, profesionalnost i efikasnost u radu, uprkos snažnim političkim i partijskim pritiscima. Istakao je da je stanje koje su zatekli u ASK 2019. godine najbolje definisala Evropska komisija, ali i druge međunarodne organizacije i institucije „koje su ASK detektovale kao jednu od najslabijih karika u oblasti vladavine prava i borbe protiv korupcije“. Istakao je da prethodni menadžment nije bio voljan da sarađuje na implementaciji reformi, pa su naredne godine izabrali novu direktorku čiji je tim veoma brzo počeo da sprovodi sve zahtjeve Savjeta koje se tiču reformi. Radulović je naglasio da su u reformi ASK željeli da imaju podršku Vlade, Skupštine, tužilaštva i sudstva, ocijenivši da je ta pomoć izostala i da su od većeg dijela institucija dolazili značajni pritisci na nezavisnost i autonomiju Agencije.