Ban od SDT-a traži da se ispitaju navodi premijera o planiranoj diverziji

Nakon što je u preksinoćnoj emisiji Argumenti na Javnom servisu premijer Dritan Abazović optužio suvlasnika i direktora Pomorskog saobraćaja Dejana Bana da sa jednom organizovanom kriminalnom grupom (OKG) planira diverziju, Ban se juče obratio Specijalnom državnom tužilaštvu (SDT).

“Podnio sam obavještenje u svojstvu građanina da sam u saznanju da premijer Dritan Abazović ima informacije oko eventualnih diverzija koje mogu višestruko ugroziti bezbjednost u zalivu, kao i informaciju da je izvjesni Dejan Ban povezan sa OKG. Naveo sam da bi SDT stoga trebalo na ove okolnosti da sasluša one koji imaju te informacije i procijeni da li bi i ostala lica, na koja je ukazano, trebalo da budu saslušana”, kazao je Ban Pobjedi.

Suočavanje Abazovića i Bana u Argumentima uglavnom se svelo na međusobne optužbe. S jedne strane premijer ovo preduzeće optužuje da je nelegalno organizovalo trajektni prevoz na liniji Kamenara – Lepetane, da je država od njihove višemilionske zarade uzimala samo mrvice, te da su na računu kompanije našli više novca nego što su za nju platili obveznicama stare devizne štednje.

S druge strane, Ban optužuje Abazovića da manipulište, tvrdi da su legalno obavljali ovu djelatnost, te da su bili prinuđeni da nakon jednostranog raskida ugovora koje im je Morsko dobro uputilo 17. februara, odmah obustave prevoz, jer bi u suprotnom obavljali djelatnost bez dozvole.

Inspekcije Iako su, kako je kazao, na kolektivnom godišnjem odmoru od kada je trajektna linija obustavljena, u ponedjeljak im se pojavila radna, dan kasnije i inspekcija za zaštitu na radu, a najavila im se i poreska.

– Prije šest mjeseci je iz kompanije izašla poreska kontrola, koja je pregledala poslovanje pet godina unazad, bez ijedne primjedbe i sada se ponovo najavljuje vanredna kontrola. Pojavila se potreba i za vanrednom kontrolom tehničke ispravnosti trajekata, koji su inače na vezu u Bijeloj i ne saobraćaju, pa im je sada jako bitno da li su ispravni ili ne. Prošle godine je Pomorski saobraćaj posjetila 21 inspekcija, čak i arhivska, jer proizvodimo veoma važan arhivski sadržaj. Ako računamo da smo sa svakom inspekcijom proveli tri dana, mi smo 60 radnih dana proveli prevrćući papire s jedne na drugu gomilu – kazao je Ban dodajući da to znači da je njihova administracija, imajući u vidu radne dane, skoro tri mjeseca prošle godine bila posvećena isključivo inspekcijama.

Ban je ranije Pobjedi kazao da su trajekti za sada premješteni u brodogradilište Adriatic 42 u Bijeloj, jer su zaustavljeni u namjeri da napuste Crnu Goru radi, kako je kazao, komercijalnog aranžmana. Tome je prethodilo usmeno obavještenje Morskog dobra upućeno Inspekciji sigurnosti plovidbe o sumnji da ne posjeduju potrebnu tehničku dokumentaciju za izlazak iz teritorijalnih voda. Inspekcija je naložila ispostavi u Zelenici da trajektima zabrani eventualni izlazak iz zaliva, dok se ne dostave popisi posade i potvrde o sposobnosti broda za plovidbu.

Saglasnost Vlade

Vlada je juče dala saglasnost Morskom dobru da kupi ili iznajmi do šest trajekata na liniji Kamenari – Lepetane, nakon što se upoznala sa njihovom informacijom kojom je tražena saglasnost za sprovođenje hitnog postupka javne nabavke. Morsko dobro bi finansijska sredstva za tu javnu nabavku obezbijedilo iz budžetskih sredstava ili kreditnog zaduženja.

– Nalaže se Morskom dobru da u cilju obezbjeđenja finansijskih sredstava za tu javnu nabavku, u roku od 30 dana od pokretanja javne nabavke, pokrene proceduru izmjena plana korišćenja sredstava za ovu godinu – navodi se u zaključku Vlade.

Ministarka ekologije, prostornog planiranja i urbanizma Ana Novaković-Đurović podsjetila je da je Vlada na sjednici počekom februara donijela zaključak kojim se, između ostalog, Morsko dobro zadužuje da u što hitniijem roku, ne dužem od 45 dana, preuzme obavljanje djelatnosti linijskog pomorskog saobraćaja na relaciji Kamenari – Lepetane do završetka postupka za davanje koncesije.

– U cilju postupanja po navedenom zaključku, neophodno je sprovesti hitan postupak javne nabavke kupovine ili zakupa ukupno do šest trajekata i prateće opreme za njihovo funkcionisanje u skladu sa odredbama Zakona o javnim nabavkama – rekla je Novaković-Đurović.

Premijer Abazović je kazao da će Vlada učiniti sve da ubrza proceduru, kako bi nova plovila stigla u Bokokotorski zaliv.

Premijer je naveo da trajekt ,,Vasilije“, koji trenutno saobraća na relaciji Kamenari – Lepetane, dnevno u prosjeku besplatno preveze između 1,3 hiljade i 1,4 hiljade vozila.

– ,,Vasilije“ za sada radi besprekorno. Da je ,,Vasilije“ radio 20 godina i da je naplaćivao, ne po pet eura nego po tri eura, mi bismo do sad imali svemirski brod koji bi prevozio kamione, auta i turiste, a ne trajekt. Zato je i pomama. Čim se digne prašina, znajte da je nekome pogođena žila kada je u pitanju džep – poručio je Abazović i dodao da se tu najviše vidi koliko ko voli državu.

Organizovanjem trajektnog prevoza od 6 do 22 časa, kako trenutno vozi “Vasilije”, Morsko dobro krši Zakon o sigurnosti pomorske plovidbe.

Naime, član 182l tog zakona predviđa da se prevoz obavlja bez prekida, osim ako je smanjen priliv vozila, kada između dva uzastopna isplovljavanja ne može proći duže od 45 minuta.

Izvor: Pobjeda

Subscribe
Notify of
guest
Nije obavezno
0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
View all comments

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.