Akcionari Instituta “Simo Milošević” juče nijesu usvojili Plan restrukturiranja, a nastavak pregovora zakazan je za 21. januar.
Na juče održanoj vanrednoj skupštini akcionara Instituta usaglašena je većina stavova koji su do sada izazivali sporenja između države kao većinskog vlasnika i manjinskih akcionara, posebno najvećeg manjinskog akcionara, vlasnika kompanije “Vila Oliva” Žarka Rakčevića, koja posjeduje 27,43 odsto akcija u Institutu u Igalu.
Da bi Plan prošao, potrebne su dvije trećine glasova, to jest pored državnih, koji čine 56,47 odsto kapitala, još i glasovi najmanje deset odsto manjinskih akcionara. Pored Rakčevića, sa 27,43 odsto akcija, ostali manjinski akcionari ukupno posjeduju paket od 16 odsto kapitala Instituta.
Prema riječima izvršnog direktora Instituta “Simo Milošević” Zorana Kovačevića, sjednici su prisustvovali akcionari u čijem je vlasništvu 87,3 odsto kapitala u preduzeću.
Nakon završetka sjednice, kojom je predsjedavao, on je za “Dan” izjavio da su u toku usaglašavanja između vlasnika, države i manjinskog akcionara, vlasnika “Vile Oliva”.
– Nadam da će se usaglasiti i podržati rješenje koje je dovoljno brzo, a utemeljeno na zakonu, tako da obezbjeđuje očuvanje i unapređenje Institita u narednom periodu – rekao je Kovačević za “Dan”.
Državna sekretarka u Ministarstvu prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine Majda Adžović istakla je na skupštini akcionara da su Vlada i Rakčević približili stavove kada je riječ o realizaciji Plana restrukturiranja, koji njegovu kompaniju “Vile Oliva” ne prepoznaje kao aktera u realizaciji.
Kakao je rekla, ako se postigne sporazum i manjinski akcionar, “Vile Oliva”, bude učestvovao u Planu restrukturiranja, mora se izmijeniti Plan u odnosu na dogovor između vlasnika.
Kako je istakla, Vlada je spremna i na otkup akcija, kao i na korekcije u Planu, a sve i cilju očuvanja Instituta.
Rakčević je za “Dan” ponovio stavove izrečene na skupštini. On tvrdi da nije tačno da će Institut poći u stečaj ako se ne prihvati Plan restrukturiranja. Naglasio je da postoji nekoliko alternativa koje su u skladu sa zakonom, a kojima se Institut može postaviti na noge i da se pokriju gubici.
Rekao je da smatra normalnim da država i “Vile Oliva”, kao većinski i najveći manjinski vlasnik, izmire dug od 23 miliona Instituta u srazmjeri vlasništva, ali da ako Vlada nije spremna na to rješenje, njegova kompanija je spremna da sa partnerima izmiri cio dug i na taj način Institut oslobodi opasnosti od stečaja.
Kako je rekao, državi to očigledno nije prihvatljivo zbog promjene vlasničke strukture Instituta.
On je kazao da je odbio ponudu da se napravi dokapitalizacija otvorenog tipa, čime bi “Vile Oliva” u vlasničkoj strukturi pale sa 27,43 odsto na 24 odsto, a državni udio porastao na skoro 64 odsto.
– Takav odnos ne bi niko prihvatio. To je osnovni kamen spoticanja – izjavio je Rakčević.
Ipak, kako je dodao, postignuta je saglasnost oko četiri pitanja.
– Postoji saglasnost, makar usmena, da Prva faza Instituta ne ide na prodaju. Ne samo zbog simbolike, već zbog ekonomske vrijednosti, jer je na obali mora, i zbog proste činjenice da usled rekonstrukcije Druge faze, oko čega postoji saglasnost, neće biti moguće makar dvije godine pružati usluge na valjan način – objasnio je Rakčević.
Složili su se i oko uknjižavanja zemljišta na ime Instituta. Jer, kako je istakao, postoje dokazi da je jedan dio zemljišta 1996. godine bilo sastavni dio vrijednosti akcija.
– To je važno zbog dizanja kredita, funkcionisanja i daljeg razvoja Instituta, podizanja novih objekata Instituta, da zemljište ne bude pravo korišćenja nego pravo svojine – kazao je Rakčević.
Postignuta je visoka saglasnost i oko trećeg pitanja, prodaje tzv. Dječjeg odjeljenja.
Saglasnost je postignuta i oko brisanja iz prostornog plana, čija je izrada u toku, stanogradnje na prostoru iza Titove vile, koja je zahtijevana od naručioca tog dokumenta.
Rakčević je insistirao da na tom prostoru mogu da se grade samo objekti turističko-medicinskog tipa.
Dogovor je postignut i oko profesionalizacije organa upravljanja.
– Umjesto partijskih vojnika u organima upravljanja treba da budu ljudi koji imaju znanje, koji će biti posvećeni i koji mogu da izguraju taj veliki posao restrukturiranja – naglasio je Rakčević.
Postignuta je saglasnost i oko toga da pojedini segmenti Plana restrukturiranja, kad su u pitanju ulaganja, predimenzionirani. Naime, manjinski akcionar smatra da je predviđenih oko prosječno 68,5 hiljada eura premnogo za renoviranje sobe u bloku A i B radi podizanja sa dvije na četiri zvjezdice.
Vlada spremna na kompromis za spas Instituta
Vlada je spremna da prihvati kompromisna rješenja koja će biti u korist svih vlasnika Instituta “Simo Milošević”, zaposlenih, Herceg Novog i Crne Gore, ukoliko se manjinski akcionar odluči za zajedničko ulaganje sa državom, saopšteno je iz kabineta premijera Milojka Spajića.
– Plan restrukturiranja podrazumijeva dva puta: da država otkupi akcije od svih manjinskih akcionara kako bi obezbijedila dvije trećine vlasništva neophodnog za nesmetano donošenje odluka, ili ulaganje sredstava, od čega Institut zajedno sa manjinskim akcionarima na tržišnim osnovama mora obezbijediti 40 odsto ukupnog ulaganja – navodi se u saopštenju.
Vlada je, kako su poručili iz Spajićevog kabineta, spremna na oba scenarija.
– Tome svjedoči da je novac za spas Instituta već opredijeljen u okviru Zakona o budžetu za ovu godinu. Današnje tvrdnje manjinskog akcionara da je “Vlada pristala da ne prodaje Fazu I” smatramo neutemeljenim pokušajem “spasavanjem Instituta od države”, imajući u vidu da je, usljed akumuliranih dugovanja, prodaja Faze I jedino moguće rješenje u situaciji da manjinski akcionari ne učestvuju u sprovođenju Plana restrukturiranja – piše, između ostalog, u saopštenju.
Izvor: Dan