Biciklo.me: Umjesto stubića i ograda, službe da se bave nepropisnim parkiranjem u Podgorici

Narandžasti stubići i zaštitne ograde postali su uobičajeni “dekor” na ulicama Podgorice. Postavljeni su kako bi zabranili nepropisno parkiranje, ali ne služe svrsi jer pojedini građani svoje automobile često ostave tik uz njih. Dejan Tofčević iz NVO Biciklo.me za portal ADRIA je kazao da stubići i ograde nisu pravo rješenje, kao i da bi problem nepropisnog parkiranja trebale da rješe službe čiji je to posao.

“Najbolje rješenje je da se nepropisnim parkiranjem bave službe čiji je to posao, kao što se to radi u svakom drugom gradu, koji je riješio ovaj problem. Tu ništa ne treba izmišljati, već samo primjeniti neki od postojećih modela”, naglasio je on.

Narandžasti stubići ne doprinose smanjenju gužvi

Bivša vlast je krenula sa postavljanjem narandžastih stubića, što je aktuelna vlast nastavila. Stubići bi trebalo da olakšaju učesnicima u saobraćaju, što često nije slučaj jer se često zbog nepropisnog parkiranja stvori još veća gužva.

Tovčević smatra da stubići neće previše doprinijeti smanjenju gužvi u saobraćaju.

“Oni su pokušaj supstitucije uloge saobraćajne i komunalne policije, te komunalne inspekcije, koje nedovoljno rade na poslovima suzbijanja nepropisnog parkiranja i zaustavljanja. Važno bi bilo regulisati propisima da se samo jedna služba bavi ovim problemima, a do tada formirati patrole sazdane od službi koje bi male ovlašćenja za suzbijanje ovog najvažnijeg problema urbane mobilnosti u Podgorici, ali i drugim gradovima”, dodao je on.

Ističe da bi se značajno bolji rezultati bi se postigli kada bi koristili sistem kamera koji je instalisan po čitavom gradu i nabavili savremena sredstva poznata kao ,,oko sokolovo” koje snima nepropisno parkirana vozila.

Zaštitne ograde nisu rješenje

Pored stubića, počelo se sa postavljanjem zaštitnih ograda. One su postavljene u Moskovskoj ulici, a Tovčević ocjenjuje da su i one prilično nezgrapno rješenje sa skromnim dometima.

“Svjedoci smo da se i pored toga nesavjesni vozači i dalje parkiraju na kolovozu, istina u nešto manjem obimu, ali ni one ne rješavaju problem, što bi trebalo da bude cilj. Posebna tema je to što su veoma ružne i narušavaju izgled Podgorice, koja je ionako prepuštena investitorima, umjesto da se planski i estetski razvija u skladu sa našim potrebama”, naglasio je on.

Pitali smo Glavni grad kakvi je svrha zaštitnih ograda i stubića, koliko je novca utrošeno u tu svrhu i kakvi su dalji planovi vezani za postavljanja, ali odgovor na pitanja nismo dobili. Ostaje nepoznato da li će se nastaviti sa stubićima i ogradama po kojima će Podgorica biti prepoznatljiva.

Uklanjanje traka razočarenje za bicikliste

Lokalna vlast je prvo uklonila tri  bicikilističke staze, a Tovčević navodi da je to razočaravajuće za bicikliste.

“Uklanjanje tri biciklističke pop up trake u Podgorici bez obezbjeđenja adekvatne alternative je razočaravajuće za ljude na biciklima, ali i druge koji koriste biciklističku infrastrukturu za kretanje. Uprkos činjenici da je Glavni grad formirao komisiju, čiji je član bio i naš predstavnik, nije postupio u skladu sa njenim prijedlogom, već je uklonio postojeće trake bez obezbjeđenja adekvatne alternative”, rekao je on.

Kako je istakao, biciklistička infrastruktura ima značajnu ulogu u smanjenju saobraćajne gužve, smanjenju emisija štetnih gasova i poboljšanju kvaliteta vazduha, pa i promociji alternativnih načina transporta.

Tovčević je napomenuo i da ovakve odluke mogu imati negativan uticaj na ljude koji se oslanjaju na biciklo kao sredstvo prevoza, ali i na one koji podržavaju smanjenje zagađenja i promovisanje zdravih načina života.

“Uklanjanje biciklističkih traka može dodatno otežati bezbjedno kretanje biciklista, posebno u gradovima gdje je saobraćaj veoma gust i gdje se vozači automobila često ne pridržavaju propisa, što je očigledan slučaj sa Podgoricom. Posebno je problematičan pristup Glavnog grada donošenju odluke o ukidanju biciklističkih traka, koju su donijeli na osnovu navodnog brojanja biciklista, jer se veći broj ljudi na biciklima, što preporučuje Plan održive urbane mobilnosti, neće postići ukidanjem biciklističke infrastrukture, već intenziviranjem njene izgradnje i poboljšavanjem kvaliteta i povezanosti”, rekao je on za portal Adria.

Njemu je važno da gradska vlast prepoznaje značaj biciklističke infrastrukture i nastoji da je održi i proširi kako bi podržala održivu mobilnost i poboljšala kvalitet života u gradu.

Subscribe
Notify of
guest
Nije obavezno
0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
View all comments

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.