Crnogorsko tužilaštvo provjerava tvrdnje ljekarke, bivše saradnice Uprave za izvršenje krivičnih sankcija (UIKS) u Spužu, da su u toj ustanovi kasno reagovali na pojavu šuge, kao i da je bilo ozbiljnih propusta u liječenju pritvorenika.
Doktorka Sandra Đuranović je podnijela krivičnu prijavu protiv načelnice Zdravstvene službe spuškog zatvora jer, kako tvrdi, nije na vrijeme reagovala na njena upozorenja o pojavi šuge.
– Ja sam bila prinuđena da je konstantno molim da prijavi šugu kod dva pacijenta za koje sam upoznata da su postojala u Istražnom zatvoru. To što ona nije prijavljivala jeste prekršaj zakona o prijavljivanju zaraznih bolesti – rekla je za Al Jazeeru doktorica Đuranović.
Iz UIKS-a demantuju da se kasno reagovalo na problem koji je, kažu, karakterističan za kolektivne smještaje.
– Uprava za izvršenje krivičnih sankcija je pravovremeno reagovala izolacijom dva pritvorena lica kod kojih je dijagnostikovano oboljenje, obezbjeđivanjem adekvatne terapije i sprovođenjem dodatnih mjera za održavanje higijene prostorija – odgovoreno je Al Jazeeri iz UIKS-a, prenosi portal ETV.
Doktorka Đuranović je zaposlena u Institutu za javno zdravlje, a u UIKS-u je bila angažovana do 21. novembra kada joj je istekao ugovor. Ona u krivičnoj prijavi takođe navodi da pojedinim pritvorenicima nijesu uručeni ljekovi koje su im dostavljale porodice jer ih nijesu mogli nabaviti u zatvorskoj apoteci.
– Ne znam gdje su nestali ljekova. Rekla sam čak da su kutije “letjele” poslije pregleda službe obezbjeđenja. Ne znam da li su ih ikada i uzeli oni koji rade u apoteci te zdravstvene ambulante jer su to pacijenti naveli – saopštila je Đuranović.
Međutim, u UIKS-u tvrde da redovno nabavljaju i distribuiraju ljekove.
– U sljučaju da ljekovi nijesu dostupni u Upravi, porodice pritvorenika imaju pravo da ih nabave, a isti se dostavljaju pritvorenim licima u odnosu na koji postupak pritvorena lica imaju pravo žalbe – kažu u UIKS-u.
Međutim, nijesu naveli da li je do sada bilo žalbi na taj postupak.
U zatvorima u Podgorici i Bijelom Polju ima više od 1.300 mjesta u ćelijama. Dok u bjelopoljskom nema gužvi, spuški je prebukiran, zbog čega Vlada, izgleda, odustaje od gradnje novog zatvora na sjeveru države, a taj novac uložiće u njegovo proširenje.
Prema zvaničnim podacima, broj pritvorenika u spuškom zatvoru je tokom ove godine iznosio 460, dok su smještajni kapaciteti za 292 osobe. To je za 168 pritvorenika više.
Izvor: Portal Analitika