Bivši agent CIA-e optužen za špijuniranje u korist Kine priznao krivicu

Bivši službenik CIA optužen da je špijunirao za Kinu najmanje deceniju priznao je krivicu u petak u saveznoj sudnici u Honoluluu.

Aleksander Juk Čing Ma (72) je u pritvoru od hapšenja u avgustu 2020.

Ministarstvo pravde je u sudskom podnesku saopštilo da je prikupilo dokaze protiv njega, uključujući i jednosatni video snimak Maa i starijeg rođaka — takođe bivši oficir CIA — koji su odavali povjerljive informacije obavještajnim službenicima kineskog Ministarstva državne bezbjednosti 2001.

Na snimku se vidi kako Ma broji 50.000 dolara koje je dobio od kineskih agenata za svoju uslugu, rekli su tužioci.

“Tokom operacije, ovaj bivši obavještajac prihvatio je hiljade dolara u gotovini u zamjenu za špijunažu i dostavljanje informacija o izvorima i imovini CIA-e, međunarodnim operacijama, bezbjednoj komunikacijskoj praksi i operativnoj trgovini”, navodi se, između ostalog, u dokumentima optužnice.

U okviru sporazuma sa tužiocima, Ma se u petak izjasnio krivim po tački optužnice za zavjeru radi prikupljanja ili dostavljanja informacija o nacionalnoj odbrani stranoj vladi.

Sporazumom je, kako javlja “NBC News”, predviđena kazna od 10 godina, ali sudija će imati posljednju riječ o Mainoj presudi zakazanoj za 11. septembar.

Ma je rođen u Hong Kongu, preselio se u Honolulu 1968. i postao američki državljanin 1975. Pridružio se CIA-i 1982. godine, a sljedeće godine je raspoređen u inostranstvo.

Ma je živeo i radio u Šangaju, u Kini, prije nego što se vratio na Havaje 2001. godine. Angažovan je kao lingvista po ugovoru u terenskoj kancelariji FBI u Honoluluu 2004. godine, a tužioci kažu da je u narednih šest godina redovno kopirao, fotografisao i krao povjerljive dokumente. Često ih je vodio na putovanja u Kinu, vraćajući se sa hiljadama dolara u gotovini i skupim poklonima, kao što je novi set palica za golf, rekli su tužioci.

Na sudu u petak, pomoćnik američkog tužioca Ken Sorenson otkrio je da je Ma-ino angažovanje kao lingviste po ugovoru sa skraćenim radnim vremenom bio “trik” da se nadgleda njegov kontakt sa kineskim obavještajcima.

“Godine 2006, dok je Ma živeo na Havajima, kineski obavještajci su mu poslali fotografije ljudi za koje su željeli da znaju identitete, Sorenson i Ma su kontaktirali rođaka saučesnika i ubujedili ga da otkrije najmanje dva identiteta. Ma je, priznajući krivicu, rekla da je sve što je Sorenson opisao istina. Ma je rekao da je potpisao ugovore o neotkrivanju podataka za koje je znao da će biti na snazi čak i nakon što napusti CIA i da je znao da informacije koje je davao kineskim obavještajnim zvaničnicima mogu naštetiti Sjedinjenim Državama ili pomoći stranoj državi”, navodi “NBC News”.

Subscribe
Notify of
guest
Nije obavezno
0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
View all comments

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.