EU bi trebalo da smanji gornju granicu cijene ruske nafte od 60 dolara po barelu za polovinu i uvede slične mjere protiv izvoza tečnog prirodnog gasa (LNG) iz zemlje, rekao je estonski ministar spoljnih poslova Urmas Rensalu, prenosi Blumberg.
Prema pisanju medija, Rensalu je insistirao da je trenutna granica od 60 dolara po barelu „previsoka” i da bi trebalo da bude spuštena na 30 dolara po barelu jer „Rusija dobija milijarde od tog posla”.
EU je 5. decembra uvela ograničenje cijena na izvoz ruske nafte od 60 dolara po barelu. Njime se zapadnim kompanijama zabranjuje da pružaju osiguranje i druge usluge za isporuke ruske nafte osim ako se teret ne kupi po utvrđenoj cijeni ili ispod nje.
Brisel je obezbijedio obaveze članica bloka da će revidirati gornju granicu ruske cene nafte svaka dva mjeseca i postaviti buduće granice najmanje 5% ispod prosječnih tržišnih stopa.
Prosječna cijena nafte tipa Urals bila je 46,82 dolara po barelu između 15. januara i 14. februara, prema podacima ruskog ministarstva finansija.
Estonija je takođe zahtijevala uvođenje dodatne gornje granice cijena za ruski LNG. Dok su se isporuke nafte iz Moskve u EU smanjile za dvije trećine, prema Međunarodnoj agenciji za energetiku, izvoz LNG-a je porastao, a glavni kupci su Francuska, Belgija i Španija.
Prema Rensalu, kombinovane mjere bi stvorile „holistički pristup pritisku na Rusiju“ jer EU traži više načina da kazni Moskvu.
Proizvodnja LNG-a u Rusiji porasla je prošle godine za 8,1% na rekordnih 32,5 miliona tona, saopštila je Federalna služba za statistiku Rostat ranije ovog mjeseca, pri čemu je samo u fabrici Sahalin-2 proizvedeno 11,5 miliona tona goriva, prenosi Telegraf.
Izvor: Večernje novosti