Najradosniji hrišćanski praznik, pored Srpske pravoslavne crkve, danas proslavljaju Ruska pravoslavna crkva, Jerusalimska patrijaršija, Sveta Gora, starokalendarci u Grčkoj, jermenska crkva i egipatski Kopti, koji poštuju julijanski kalendar.
Čelnik ruske pravoslavne crkve poželio je vjernicima mir i okončanje svih sukoba, dodavši da vjeruje da će 2022. godina biti mirnija od prethodne. Zatražio je od vjernika da budu milostivi i tolerantni prema okruženju.
“Neka božiji blagoslov bude iznad svih nas i da kroz ovu božićnu službu uđemo u Novu godinu uz nadu da će biti bolja od 2021. Čestitam svima praznik Hristovog rođenja”, rekao je patrijarh moskovski i cijele Rusije Kiril.
Predsjednik Rusije Vladimir Putin prisustvovao je božićnoj službi u Crkvi slike spasioca koja se nalazi u mjestu Novo Ogarjevo, predsjednikovoj rezidenciji u moskovskoj regiji.
Ruski predsjednik proslavlja Božić svake godine u drugoj crkvi, izvan Moskve, prenosi RTS.
U Vitlejemu, u Crkvi hristovog rođenja jerusalimski patrijarh Teofilos Treći služio je liturgiju.
Prisustovao je i palestinski predsjednik Mahmud Abas. Zbog kovid mjera i straha od omikron soja bilo je manje vjernika nego što je uobičajeno za božićne praznike.
Kopti proslavljaju Božić u Egiptu
U Egiptu su pravoslavni Hrišćani – Kopti proslavili Božić. U Crkvi Hristovog rođenja u novoj prestonici zemlje, istočno od Kaira, liturgiju je služio čelnik koptske crkve papa Tavardos Drugi.
Uz vjernike službi je prisustvovao i predsjednik Abdel Fatah el Sisi. U Egiptu pravoslavni hrišćani čine 10 odsto stanovnika stomilionske nacije.
“Želim sretnu novu godinu Hrišćanima i svim ljudima širom svijeta. Nadam se da će ova pandemija da nestane i da će svima biti bolja godina nego 2021”, istakao je jedan vjernik iz Kaira.
Božić slave i u Ukrajini. Predsjednik Volodimir Zelenski u čestitki vjernicma poručuje da je ovo vrijeme za izmirenje i međusobno razumijevanje.
Praznik slave i Jermeni u Iraku koji su se molili za mir i bezbjednost. Služba je održana u Jermenskoj pravoslavnoj crkvi u Dohuku, u kurdskom dijelu zemlje. Oko 4.000 Jermena živi tamo, a postoje četiri jermenske crkve.