Budžet Glavnog grada za sledeću godinu projektovan na 153 miliona eura

Foto: Glavni grad

Glavni grad u narednu godinu prenosi 38 miliona eura, svi porezi su porasli za 18 odsto, dok je iznos za zarade 19,3 miliona i u odnosu na ovu godinu manji je za milion i po.

Prema nacrtu budžeta Glavnog grada za sledeću godinu Podgorica će imati na raspolaganju 153 miliona eura što je za 19,6 miliona više nego planom budžeta za ovu godinu.

Ovo je dosad najveći budžet koji je Glavni grad predstavio, ali je zbog političkih prilika i izazivanja političke krize neizvjesno usvajanje. Procedura je jasna – dokument je na javnoj raspravi 15 dana, a centralna javna rasprava zakazana je za 19. novembar. Budžet u formi predloga mora biti stavljen u skupštinsku proceduru do 1. decembra, a usvojen do 31. decembra. U slučaju da do tog datuma budžet ne bude usvojen prelazi se na privremeno finansiranje koje podrazumijeva da se mjesečno izdvaja po 1/12 od ukupne potrošnje iz prošle godine.

Glavni grad planira da potroši pare tako što će na tekuću budžetsku potrošnju da da 60 miliona, otplatu obaveza iz prethodnog perioda 2,6 miliona, otplatu duga 3,2 miliona i za kapitalne izdatke 87 miliona eura.

Ako se uzmu najznačajnije cifre iz tekuće budžetske potrošnje to su bruto zarade planirane na 19,3 miliona i “ostali transferi” na 19,4 miliona eura. Izdaci za zarade su 32 odsto ukupne tekuće potrošnje, a u strukturi ukupnih izdataka učestvuju sa 12,6 odsto i manji su u odnosu na plan za ovu godinu za 7,6 odsto ili 1.587.600 eura. Do smanjenja izdataka za zarade došlo je zbog obračuna zarada po Programu Evropa sad 2. U nacrtu budžeta je naglašeno da se povećavaju zarade zaposlenima u Upravi lokalnih javnih prihoda kako bi se pojačale mjere prinudne naplate prema svim poreskim obveznicima i poslove uprave obavljali u punom kapacitetu. Ističu i kadrovsko jačanje Uprave za inspekcijske poslove i Službe komunalne policije. Neophodan je i novi broj zaposlenih u Službi zaštite i spašavanja, Direkciji za imovinu, Gradskom pozorištu i NB “Radosav Ljumović”.

Za RTV Podgorica 2, 8 miliona ostali medijima 30.000

RTV “Podgorica” dobiće iz budžeta 2,8 miliona i u odnosu na ovu godinu to je 950.000 više na osnovu primjene novih IBAR zakona.

Sa druge strane Glavni grad će za saradnju sa medijima dati samo 30.000 eura. Mnogo je izadšniji za NVO i njima ide 174.000 eura, dok su političke stranke i udruženja reklo bi se prošli odlično sa 844.500 eura.

Takozvani “ostali transferi” planirani na 19,4 miliona eura su – Čistoći 2,8 miliona, Zelenilu 2 miliona, Pogrebnim uslugama 300.000, Komunalnih uslugama 1,2 miliona, Vodovodu 600.000, Agenciji za stanovanje 800.000, Sportskim objektima 1,2 miliona, RTV “Podgorica” – 2,8 miliona, Putevima 4,5 miliona… U odnosu na ovu godinu povećavaju se transferi Putevima za milion eura zbog organizavanja javnog prevoza na više linija ali i Čistoći za 920.000 eura.

Grad će za otplatu duga dati 5,8 miliona eura, a od te cifre planirano je da 3,2 miliona bude dato za preuzimanje duga od 438.000 eura po osnovu kredita Vodovoda za gradnju kanalizacione i vodovodne mreže u Tuzima i Zeti.

Kapitalni izdaci planirani su na 87.080.000 eura i to je 16,6 miliona više u odnosu na ovu godinu. Za lokalnu infrastrukturu ide 61 milion, građevinske objekte 7,5 miliona, opremu 11,8 miliona i investiciono održavanje 6,2 miliona eura. U izdatke za lokalnu infrastrukturu najveća cifra – 17 miliona eura je za kolektor, po šest miliona ide za sanaciju ulica, rješavanje imovinskih sporova i uređivanje lokacija. Za javnu rasvjetu ide 4,1 milion, groblja 2,2 miliona, Zapadnu obilaznicu tri miliona. Za građevinske objekte najviše para ide za višenamjenski objekat u Zagoriču – tri miliona, paviljone na Veruši- milion, petu sanitarnu kadu – dva miliona…

Kada je u pitanju oprema, kupovina autobusa i vozila za Čistoću koštaće po dva miliona eura, dok je u dijelu za investiciono održavanje milion i po za novi krov SC “Morača”. U nacrtu budžeta se zaključuje da su kapitalni izdaci sa učešćem od 56,92 odsto prioritet u odnosu na tekuću potrošnju.

Uvijek je zanimljivije kako se troši nego kako se zarađuje. A 153 miliona zaradiće iz sopstvenih prihoda 58 miliona, ustupljeni prihodi su 39,2 miliona, transferi i donacije 16,8 miliona, a iz ove godine prenose 38 miliona eura. U strukturi ukupnih prihoda dominiraju porez na dohodak fizičkih lica – 38 miliona, donacije, a riječ je o kapitalnim izdacima iz državnog budžeta – 16,7 miliona, porez na nepokretnost 15,5 miliona, naknada za komunalno opremanje sa urbanom sanacijom 14,6 miliona, prirez na dohodak fizičkih lica 14,5 miliona, porez na promet nepokretnost šest miliona i od prodaje nepokretnosti dva miliona eura. Svi poreski prihodi projektovani su za 18,59 odsto više u odnosu na ovu godinu.

Izvor: Nataša Spajić/ Dan

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.