Radna grupa Evropske unije za proširenje i pristupne pregovore (COELA) danas će ponovo raspravljati o nacrtu zajedničke pozicije za četiri poglavlja koja Crna Gora planira da zatvori do kraja godine.
Riječ je o poglavljima sedam – pravo intelektualne svojine, 10 – informatičko društvo i mediji, 20 – preduzetništvo i industrijska politika i 31 – vanjska, bezbjednosna i odbrambena politika.
Pobjedin izvor iz Savjeta EU kazao je da je rad na usaglašavanju ovih pozicija u toku, kao i da će sjednica biti nastavljena danas.
– Nakon toga će biti jasnije da li neke zemlje članice imaju primjedbe ili ne, jer još uvijek imaju pravo da dostavljaju svoje komentare – kazao je Pobjedin izvor.
Za sada postoji bojazan da bi Hrvatska, zbog narušenih bilateralnih odnosa sa Crnom Gorom, mogla da stopira zatvaranje ovih poglavlja, ukoliko ne podrži odluku većine zemalja članica.
Izvor iz Ministarstva vanjskih poslova Hrvatske nije želio da kaže kakav je stav zvaničnog Zagreba povodom poglavlja koja Crna Gora planira uskoro da zatvori.
– Rasprave su u fazi u kojoj predstoji još koraka, a koji će zavisiti od niza različitih, što proceduralnih, što sadržajnih elemenata – rekao je izvor Pobjede.
Glavni pregovarač Crne Gore sa EU, Predrag Zenović, potvrdio je da je proces razmatranja nacrta zajedničke pregovaračke pozicije za četiri poglavlja koja Crna Gora teži da privremeno zatvori do kraja godine u rukama Radne grupe za proširenje i pristupne pregovore (COELA).
– Ova radna grupa okuplja predstavnike država članica EU, koji detaljno analiziraju napredak svake zemlje kandidata i izrađuju preporuke za dalji postupak. Nakon što COELA završi svoj dio posla, njen prijedlog će biti proslijeđen stalnim predstavnicima u COREPER-u, a konačnu odluku donosi Savjet EU, gdje je za svaki korak, uključujući zatvaranje poglavlja, potrebna jednoglasna saglasnost svih država članica. Ovaj višestepeni proces osigurava da se odluke temelje na objektivnim pokazateljima i dosadašnjem napretku u pregovorima. Važno je naglasiti da ovakav pristup, gdje se pitanja detaljno razmatraju na tehničkom i političkom nivou, doprinosi transparentnosti i kredibilitetu procesa evropskih integracija, čime se dodatno osnažuje povjerenje između država članica EU i zemalja kandidata – rekao je Zenović u intervjuu za Pobjedu.
Ukoliko bude postignut jednoglasni dogovor, međuvladina konferencija sa Crnom Gorom mogla bi biti održana sredinom decembra.
Zatvaranje četiri poglavlja u pregovorima sa EU do kraja godine predviđeno je mapom puta koju je sačinila Evropska komisija (EK).
EK je sačinila procjenu dinamike zatvaranja pregovaračkih poglavlja sa Crnom Gorom do kraja 2026. godine, koju je Vlada definisala kao krajnji rok za zaključivanje pregovora.
Podsjećanja radi, Crna Gora je stekla uslov za zatvaranje poglavlja, nakon što je u junu dobila pozitivan Izvještaj o privremenim mjerilima za poglavlja 23 i 24 (IBAR).
Nova metodologija, kao uslov za zatvaranje poglavlja, predviđa upravo napredak u poglavljima 23 i 24 i dobijanje pozitivnog IBAR-a, što je Crna Gora već dostigla.
Izvor: Pobjeda