Ubistvo tridesetdevetogodišnje Gorice Medojević u Podgorici četvrti je slučaj femicida u Crnoj Gori od početka godine. Nevladine organizacije najavljuju protest, a svi su saglasni da se nešto mora učiniti i ovo nasilje hitno zaustavit jer je stanje alarmantno.
Advokat Veselin Radulović u izjavi za CdM upozorava da, nažalost, eskalacija nasilja nad ženama i slučajevi sa najtežim posljedicama se nastavljaju dok nadležni organi uglavnom ne reaguju na način koji bi nasilnicima poslao poruku da se nasilje neće tolerisati i da će svaki izvršilac takvog djela biti najstrože sankcionisan.
“Femicid bi trebalo propisati kao posebno krivično djelo, ali ako institucije i dalje budu nefunkcionalne to neće doprinijeti suzbijanju ovih gnusnih krivičnih djela. Rješenje prvo treba tražiti u promjeni prakse i utvrđivanju odgovornosti u vrhu institucija koje očigledno ne rade svoj posao kako treba”, navodi advokat.
Takođe, dodaje on, uzrok ovog problema je u kulturnoj i vaspitnoj zapuštenosti društva, za šta su opet odgovorne političke elite koje upravljaju državom.
Jelušić: Policija spremna da stane uz muškarca
Bivša poslanica u crnogorskom parlamentu Božena Jelušić za CdM kaže da država mora nešto da učini i da zaustavi femicid.
“Ali se plašim da nema efikasnih, a brzih mjera sa ovako pretrpanim i nekredibilnim sudstvom. A takvo je što iz objektivnih što iz neetičnih razloga. Centri za socijalni rad takođe ne rade svoj posao i često su i sami zaposleni, mahom žene, uplašene od nasilnika” kaže ona.
Jelušić tvrdi da je policija po definiciji spremna da stane uz muškarca.
“Uostalom, jedan od glavnih je u svoje pero izjavio: “Teško zemlji đe kudjelja džeferdaru sudi, đe su bolje žene nego ljudi”. Takođe, veliki je problem predrasuda da će žene da prijavljuju nasilje iz osvete i da napakoste. Lično sam u parlamentu to čula od jednog poslanika, danas ministra – da treba zaštiti momke od osvetoljubivih djevojaka. Malograđanski mentalitet u stilu “to nije moja stvar”, “bolje da se ne zamjerim nekom kućeviću i plemeniku” – neće nas lako ostavljati”, poručila je Jelušić.
Iako naše zakonodavstvo trenutno ne prepoznaje pol i rod žrtve u definiciji zločina, vrijeme je da se femicid izdvoji kao poseban oblik krivičnog djela, poručili su iz Ministarstva ljudskih i manjinskih prava.
“Nasilje nad ženama ostaje duboko ukorijenjen problem koji pogađa društva širom svijeta, a ni Crna Gora, nažalost, nije izuzetak. Statistika je poražavajuća – u posljednjih sedam godina, u našoj državi ubijeno je 19 žena, od kojih su mnoge bile žrtve rodno zasnovanog nasilja. Iako naše zakonodavstvo trenutno ne prepoznaje pol i rod žrtve u definiciji zločina, vrijeme je da se femicid izdvoji kao poseban oblik krivičnog djela. Samo kroz jasnu zakonsku definiciju i odlučnu primjenu zakona možemo da osiguramo nemilosrdno kažnjavanje počinilaca i zaštitu prava žena na sigurnost”, istakli su u saopštenju.
Protest u petak
NVO Sistem o položaju žena u Crnoj Gori najavio je protest u petak 22. novembra ispred zgrade Vlade u 15 sati, kako bi još jednom ukazali na problem nasilja nad ženama, a i povodom još jedne žrtve – žene koja je sinoć ubijena u dvorištu kuće u podgoričkom naselju Zelenika.
Kako navode u saopštenju, u posljednjih pet godina u Crnoj Gori je ubijeno 17 žena, a G.M. je četvrta žrtva ove godine.
“U većini slučajeva je riječ o femicidu, koji kao posebno krivično djelo ne prepoznaje crnogorsko zakonodavstvo. To znači da su ubistva suštinski povezana sa činjenicom da su žrtve žene. Nasilje nad ženama ostaje dubok i sveprisutan problem koji pogađa milione žena širom svijeta, ali u Crnoj Gori, koja je mala država, ovi podaci su više nego monstruozni”, navode u ovoj NVO.
Forum žena SDP je poručio da su institucije sistema neupotrebljive da adekvatno odgovore i na najokrutnije nasilje nad ženama, te da tome svjedoči ubistvo Gorice Medojevic u dvorištu kuće u Manastirskoj ulici u Podgorici.
Upozoravaju da je najokrutnije nasilje nad ženama sve češće, te pitaju šta se još čeka da se femicid uvede u Krivični zakonik Crne Gore.
Izvor: CdM