CGO: Sistemski i odgovorno adresirati tenzije u društvu

Foto: CGO

Osnažene distance, ali i neodgovoran odnos donosioca odluka prema osjetljivim identitetskim pitanjima, drži tenzije u crnogorskom društvu, navodi Centar za građansko obrazovanje.

– U 2024. godini, 73.2 odsto ispitanika/ca smatra da su incidenti kojima svjedočimo u društvu dominantno motivisani vjerskom i etničkom netrpeljivošću, što je značajan porast u odnosu i na ranije zabrinjavajući podatak iz 2023. godine kada je tu percepciju imalo 61.8 odst ispitanika/ca – navodi CGO.

S druge strane, dodaju, 26.8 odsto ispitanika/ca vjeruje da ti incidenti nisu motivisani vjerskom i etničkom netrpeljivošću, a što predstavlja pad u odnosu na 38.2 odsto iz prethodne godine.

Foto: CGO

Takođe, oni koji ovaj uzrok ne vide kao dominantan, navodili su politiku, ukupno nezadovoljstvo u društvu, psihičke poremećaje, narkomaniju i alkoholizam, itd.

CGO vjeruje da je pitanje odnosa među različitima u multietničkom i multikulturalnom društvu veoma važno i da se ovakvi podaci ne smiju potcjenjivati, već da ih treba na sistemski način adresirati.

– Jedan od tih načina je, svakako, obrazovanje, a ohrabrujuće i što više od polovine anketiranih građana/ki (57.2 odsto) podržava uvođenje sadržaja u školama koji promovišu multikulturalizam i interkulturalizam, dok manje od petine ne podržava tu ideju, a skoro četvrtina nema formiran stav o ovom pitanju – navodi CGO.

Istraživanje je dio projekta “Multikulturalnost u fokusu”, koji realizuje Centar za građansko obrazovanje (CGO) uz podršku Ministarstva ljudskih i manjinskih prava, a sprovedeno je od 17. do 25. oktobra 2024. godine, CAPI metodom, na stratifikovanom slučajnom uzorku od 1000 ispitanika/ca starijih od 19 godina. Stručnu podršku u sprovođenju istraživanja pružio je Institut Damar.

Izvor: Dan

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.