Transparentnost i odgovornost olakšava rad lokalnih samouprava, ali i jača povjerenje građana i građanki u njih, pa ove kategorije treba kontinuirano unaprijeđivati, zaključeno je nakon dvodnevne obuke koju je Centar za građansko obrazovanje (CGO) organizovao 10. i 11. oktobra, u Perastu, za 17 predstavnika/ca lokalnih samouprava iz južnog dijela Crne Gore.
Učesnici/e su, kako se navodi, imali priliku da unaprijede svoje znanje o pravnom okviru slobodnog pristupa informacijama, primjeni Zakona o slobodnom pristupu informacijama, sa fokusom na proaktivno objavljivanje informacija i efikasno postupanje po zahtjevima.
Obuka je, dodaje se, obuhvatila osnovne i napredne aspekte zakonskih procedura, uključujući primjenu najboljih praksi iz ove oblasti.
Takođe, kroz interaktivna predavanja, stekli su praktične vještine za pravilno postupanje po zahtjevima za slobodan pristup informacijama, oslanjajući se na primjere iz prakse Agencije za zaštitu ličnih podataka (AZLP) i Upravnog suda koji su im predstavljeni. Pored toga, obrađeni su test štetnosti i preovlađujući javni interes, koji su ključni za očuvanje javnog interesa i zaštitu ličnih podataka.
Koordinatorka za kadrove u Opštini Herceg Novi Staka Kovač rekla je da je obuka bila izuzetno korisna, jer je obuhvatila mnoge ključne aspekte za profesionalni razvoj i bolju organizaciju na poslu.
“Predavači su pružili konkretne savjete, alate i tehnike kako unaprijediti produktivnost i kvalitetno izvršavanje radnih zadataka u postupcima za slobodan pristup informacijama, a praktični primjeri i radionica su omogućili primjenu teorijskog znanja na realne situacije, što je dodatna vrijednost”, ocjenjuje Kovač, apostrofirajući i značaj umrežavanja i razmjene iskustva sa kolegama iz drugih lokalnih samouprava.
“Treba istaći i da je ambijent u kojem je obuka održana doprinio da radna atmosfera bude prijatna i inspirativna za sticanje novih znanja i iskustava”, zaključuje ona.
Menadžer Opštine Ulcinj Damir Raščić rekao je da su povećanje svijesti o važnosti transparentnosti i dostupnosti informacija, kao i pružanje praktičnih znanja važni za efikasno korišćenje Zakona o slobodnom pristupu informacijama.
“Upoznali smo se sa osnovama zakonskog okvira vezanog za slobodan pristup informacijama, ali i razmijenili iskustva i primjere dobre prakse. Time smo unaprijedili znanja o slobodnom pristupu informacijama, stekli nova poznanstva i iskustva, čime se dostiže cilj ovakvog tipa programa”, ocjenjuje Raščić.
Ova obuka je dio projekta „Transparentni organi – infromisano građanstvo”, koji CGO sprovodi uz finansijsku podršku Ministarstva javne uprave, kojim je bilo predviđeno da se serijom od tri treninga obuhvati 50 predstavnika/ca lokalnih samouprava iz čitave Crne Gore, a u konačnom je 54 učesnika/ca iz različitih opština završilo ovaj program.
Izvor: Gradski.me