CInMED: Neželjena dejstva metamizola poznata i ozbiljna, ima ga u Analginu

Foto: Freepik

Komitet za procjenu rizika u farmakovigilanci (PRAC) Evropske agencije za ljekove (EMA) je preporučio nove mjere za smanjenje odranije poznatog rizika od agranulocitoze u vezi sa primjenom ljekova koji sadrže metamizol, kazali su za portal Adria iz Instituta za ljekove i medicinska sredstva Crne Gore (CInMED), dodajući da i kod nas postoje ljekovi koji sadrže tu aktivnu supstancu. 

U Instituta pojašnjavaju da agranulocitoza predstavlja naglo i značajno smanjenje broja granulocita (vrsta bijelih krvnih zrnaca), što može dovesti do razvoja ozbiljnih infekcija pa čak i ugroziti život.

“Mjere za minimizaciju rizika od agranulocitoze su već postojale, ali je preporuka EMA da je postojeće mjere i upozorenja potrebno ažurirati, kako bi se dodatno skrenula pažnja na prevenciju ovog poznatog neželjenog dejstva metamizola”, navode u CInMED-u.

Ljekovi koji sadrže metamizol su registrovani u Crnoj Gori pod nazivom Analgin, proizvođača Alkaloid AD.

“Lijek Analgin je u Crnoj Gori dostupan u obliku tableta, koje se mogu izdati bez ljekarskog recepta, kao i u obliku rastvora za injekciju, koji se koriste u zdravstvenim ustanovama”, dodaju u CInMED-u.

Kako ističu, pomenute preporuke komiteta PRAC će biti proslijeđene odgovarajućem tijelu EMA (Koordinacionoj grupi za postupak međusobnog priznavanja i decentralizovani postupak za humane ljekove) na razmatranje i konačno odlučivanje.

“Nakon donošenja konačne odluke EMA, dogovorene mjere će biti implementirane u zemljama EU, kao i u Crnoj Gori. O tome će zdravstveni radnici i pacijenti biti informisani putem Pisma zdravstvenim radnicima, koje će biti objavljeno na portalu CInMED i dostupno opštoj javnosti”, napominju u Institutu.

Metamizol je, objašnjavaju, odobren za liječenje bolova i febrilnih stanja.

“A ne treba da ga koriste pacijenti koji su ranije imali agranulocitozu uzrokovanu metamizolom ili drugim ljekovima iz grupe pirazoloni ili pirazolidini”, navode u CInMED-u.

Kako dodaju, pacijenti sumnju na neželjeno dejstvo bilo kog lijeka treba da prijave zdravstvenom radniku, kako bi dobili odgovarajući savjet o nastavku terapije.

“Takođe, sumnju na neželjeno dejstvo lijeka pacijenti, kao i zdravstveni radnici, mogu prijaviti direktno Institutu za ljekove i medicinska sredstva, pomoću forme za prijavu koja je dostupna na www.cinmed.me “, poručuju iz CInMED-a.

Izvor: Adria.tv

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.