
Doskorašnji načelnik beranske policije Predrag Kukalj, bivši šef kriminalističke policije u Rožajama Sead Husović i bivši komandiri bjelopoljske policije Danko Gogić i Almir Ćatović suspendovani su odlukom ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića.
Prema saznanjima “Vijesti”, to je samo dio spiska službenika Uprave policije čije postupanje se provjerava.
Zbog navodnog primanja mita Kukalj je hapšen prije gotovo deceniju i po u akciji “Signal”, tokom koje su lisice na ruke stavljene 21 policajcu, cariniku i preduzetniku, ali je oslobođen zbog nedostatka dokaza.
Kasnije je i vraćen na posao.
U vrijeme kada je lišen slobode bio je rukovodilac Ispostave granične policije u Beranama.
Tadašnji poslanik i lider Pokreta za promjene Nebojša Medojević još 2011. godine, u vrijeme kada je na čelu MUP-a bio Ivan Brajović, tvrdio je da je Kukalj tokom obavljanja funkcije rukovodioca IGP Berane stekao ogromnu imovinu, “koja je u neskladu sa legitimnim i legalnim prihodima”.
Njega su bivši granični policajci Rešad Kalač i Hamdo Murić pominjali 2011. godine, zahtijevajući da se preispita šverc cigareta i nafte koji se, kako su tvrdili, “odvijao za vrijeme Kukaljevog mandata”. Tražili su i da se preispita kakvu su saradnju imali Kukalj i nekadašnji rukovodilac granične policije u Beranama Veselin Krgović.
Seadu Husoviću je 2013. godine u Rožajama zapaljena garaža, a vatra je tada progutala i njegov “audi A6”. U tom momentu on je bio inspektor za borbu protiv droge.
Danko Gogić je 2019. godine dobio “posebno priznanje” od tadašnjeg predsjednika Opštine Bijelo Polje Petra Smolovića – nagrađen je kao jedan od najboljih policajaca.
Godinu kasnije sveštenstvo i monaštvo Srpske pravoslavne crkvene opštine Bijelo Polje optužilo ga je da je, kršeći Ustav i zakone koji garantuju građanima slobodu kretanja, bez ikakvog razloga i pravnog osnova zabranio kretanje kolone vozila od Berane do Bijelog Polja u čast praznika i slave tog grada.
Almira Ćatovića je prije deceniju, tokom velikih protesta tadašnjeg Demokratskog fronta, taj politički savez optuživao da je maltretirao građane Bijelog Polja i bahato se ponašao na punktu Ribarevine, prilikom odlaska na proteste i povratka sa njihovih protesta u Podgorici…
MUP: Mito, zloupotrebe…
Šaranović je juče, ne otkrivajući imena, saopštio da je nakon predloga neposrednih rukovodilaca, uz mišljenje direktora Uprave policije Lazara Šćepanovića, donio rješenja o suspenziji još četiri policijska službenika Regionalnog centra bezbjednosti “Sjever”.
“Oni su suspendovani po raznim osnovama, kao što su krivična djela stvaranje kriminalne organizacije, zloupotreba službenog položaja, primanje mita, kao i zbog pokrenutih disiplinskih postupaka zbog teže povrede službene dužnosti iz člana 173 stav 1 tačka 28 Zakona o unutrašnjim poslovima – postojanje bezbjednosnih smetnji za dalji rad”, piše u saopštenju poslatom iz kabineta ministra unutrašnjih poslova.
Objasnili su da ostvarivanju zacrtanih prioriteta MUP-a i Uprave policije mora prethoditi ostvarenje ključnog za njih – da postanu institucija od najvećeg povjerenja javnosti, ali da se to može postići samo kroz uspostavljanje i osiguranje punog integriteta policijske službe.
“Decenijska infiltracija kriminala u policijske redove, kao najteže nasljeđe iz prošlosti, je otvorila prostor za rast svih oblika kriminala, a naročito bezbrižno djelovanje organizovanih kriminalnih grupa. Umjesto da crne hornike u medijima budu pune odlučne borbe policije protiv kriminala, u medijskim stupcima su sa punim opravdanjem prednjačili tekstovi koji su svjedočili o sprezi jednog broja policijskih službenika sa organizovanim kriminalom. Koliki je bio stepen kriminalizacije policije najbolje govori okolnost da u kriminalnim aktivnostima nijesu prednjačili policijski službenici sa nižim policijskim ovlašćenjima, već bivši direktori policije, bivši pomoćnici direktora i desetine visokih policijskih starješina. Strogom posvećenošću ovog menadžmenta MUP-a i Policije odlučno stajemo na kraj infiltraciji kriminala u policijske strukture”, poručio je juče Šaranović.
On je istakao da ih dodatno obavezuje što je to “prepoznato, podržano i pohvaljeno od strane najviših adresa u međunarodnoj zajednici, sa kojih danas dolaze ocjene da je MUP predvodnik u uspostavljanju pune vladavine prava u Crnoj Gori”.
“Iako javnost posljednjih sedmica ima prilike da čita jedan broj naručenih tekstova sa potpisom organizovanog kriminala, od kojih su posebno indikativni oni koji su sa primjesama primitivne mizoginije imali za cilj prizemno vršenje pritiska na naše koleginice, predsjednicu Disciplinske komisije i disciplinsku tužiteljku, unaprijed saopštavamo da njihova svrha neće biti ispunjena. Naprotiv, bez obzira na pritiske i pokušaje zaustavljanja djelovanja kontrolnih mehanizama u MUP-u, koji se ogledaju kroz naručene tekstove, te pokušaje pritisaka na profesionalce u našoj službi, uspostavljanje punog integriteta službe sprovešće se još odlučnije”, saopštio je čelnik MUP-a.
Šaranović je poručio da je, nasuprot ne tako davnoj prošlosti, njihov zadatak uspostavljanje sistema u kojem svaki policijski službenik mora biti odan samo policijskoj znački, Ustavu i zakonu.
“To je obaveza prema državi, građanima, Ustavu, ali prije svega prema onima koji su ubjedljiva većina u Upravi policije, a to su časni i profesionalni policijski službenici”.
Policajci tvrde da su nedužni
Televizija Vijesti sinoć je objavila da su im se četvorica suspendovanih policajaca obratila i ustvrdila da nemaju veze sa sprovođenjem kriminalnih aktivnosti, niti imovinu koja se ne može objasniti. Toj televiziji, kako je objavljeno, saopštili su da se protiv njih vodio disciplinski postupak na osnovu mišljenja komisije za utvrđivanje bezbjednosnih smetnji, koja je u međuvremenu rasformirana. Istakli su i da im nije objašnjeno zbog čega je konkretno sproveden disciplinski postupak i poručili da se protiv njih vodi politički progon, a da oni kao dugogodišnji profesionalci sa politikom nemaju veze.
Naveli su i da će u sudskom procesu zatražiti zaštitu integriteta od onih koji su saopštili njihova imena i navodne zloupotrebe.
Zbog navodnog primanja mita Predrag Kukalj je hapšen prije gotovo deceniju i po, kada su lisice na ruke stavljene 21 policajcu, cariniku i preduzetniku, ali je oslobođen zbog nedostatka dokaza.
Izvor: Vijesti