Povodom Dana planete Zemlje danas je, u organizaciji Ozelenimo Crnu Goru, Organizacije KOD i Ecopatriotizma, organizovana akcija sadnje na Lješkopoljskoj (Maloj) Gorici.
Prema riječima ekološkog aktiviste i novinara, jednog od osnivača mehanizma Ozelenimo Crnu Goru i pokretača oplemenjavanja pomenutog brda – koje se nalazi između Gornje i Donje Gorice – Vuka Vujisića svi mi zajedno, kao društvo, moramo raditi na očuvanju životne sredine i borbi protiv klimatskih promjena.
“One su, očigledno, veoma brzo tu, pred nama. Vidimo da su već vremenski uslovi takvi da se dešavaju mnoge devijacije kada je vrijeme i vremenske prilike u pitanju i, zbog toga, imamo i trpimo višestruke štete. Zbog svega toga naše društvo, sadnjom novih sadnica i zaštitom postojećih šuma, treba da se izbori sa klimatskim promjenama”, izjavio je za PRESS Vujisić.
Osim toga, istakao je on, moramo svi zajedno, kao društvo, čuvati naše rijeke i prestati da zagađujemo životnu sredinu plastikom jer, kako kaže, na kraju – svi je mi unesemo u sebe.
“Sve to ukazuje da smo došli do onog završnog dijela gdje je, zaista, poslednji vakat da se opametimo i doprinesemo očuvanju životne sredine”, rekao je on.
Današnjoj akciji sadnje na Lješkopolsjkoj (Maloj) Gorici, u kojoj su učešća uzele mnoge NVO, brojne ekološki osviješćene firme, aktivisti, građani i novinari, pridružio se i predsjednik Crne Gore, Jakov Milatović, ali i jedan od osnivača Pokreta “Preokret”, oko kog se takođe okuplja veliki broj građanskih i ekoloških aktivista, Srđan Perić.
“Nadam se da će ove autohtone sadnice koje su danas posađene, ali i sve one koje smo, u brojnim desetinama akcija posadili ranije, dati hlad i plod i da ćemo, na taj način, kroz održivo djelovanje i održivu sadnju, uspjeti da se izborimo sa nedaćama koje su pred nama”, kazao je Vujisić.
Čogurić: Nije ništa strašno ukoliko posadimo jedno stablo
Ekološka aktivistkinja Ivana Čogurić iz Ecopatriotizma smatra da bi Dan Planete Zemlje, zapravo, trebalo da bude svaki dan.
“Ali, evo, simbolično smo ga obilježili danas. Značajno je zato što smo dali sebi priliku da posadimo neka nova stabla i da radimo na poboljšanju kvaliteta života jer, vjerujem, svi smo svjesni da nam je vazduh, kao i sve ostalo, zagađen(o) i da moramo da nastojimo da oplemenjujemo Zemlju putem ove i sličnih akcija”, ispričala je ona u razgovoru za PRESS.
Čogurić naglašava i da nije ništa strašno ukoliko posadimo jedno stablo, te da to ne boli već i da je, kako kaže, itekako korisno.
“Takođe, nije ništa strašno i kada pokupimo otpad iako ga, prethodno, nismo mi bacili, jer time sprječavamo da on dođe do tanjira naše djece”, pojašnjava Čogurić.
Ona podsjeća i da je Ecopatriotizam, do sada, imao preko 200 akcija čišćenja koje je, u većini slučajeva, izdejstvovala orgnizacija ispred koje je danas i uzela učešća i ovoj akciji.
“Jer, moram priznati, učešće gađana je izuzetno slabo budući da imamo taj problem da, ukoliko građani nisu bacili otpad, oni ne žele da ga pokupe. To je, opet, legitimna informacija… Legitiman ‘feedback’… Međutim, kada je upravljanje otpadom u pitanju, institucije moraju malo bolje da se uključe. Evo, sada je usvojen ovaj novi Zakon, pa ćemo da vidimo kako će da se implementira”, dodaje ona.
“Kada nepravilno upravljamo otpadom – imamo smeće, a kada pravilno upravljamo – imamo održivost i resurs(e)”
Čogurić apeluje i da bi, generalno, Komunalna policija, u skladu i saradnji sa komunalnim predzećima, trebala da pospješi implementaciju tog zakona tako što će hvatati počionioce.
”Osim toga, moramo da radimo na tome da osvijestimo građane kako se odlaže otpad jer mi, iz nekog razloga, nismo u stanju ni kantu za smeće da potrefimo… To nam je kao da pucamo trojku sa jednog kraja terena na drugi… Možda se i vježba za neki košarkaški meč, ali nisu nam neki učinci budući da na svakom ćošku imamo deponije koje, osim što zagađuju tlo, isparavanjem, zagađuju i vazduh koji udišemo”, jasna je Čogurić.
Ona napominje i da nismo ništa uradili ukoliko otpad pravilno ne odlažemo.
“Država mora da ga, na pravilan način, usmjeri i pretvori u resurs. Jer kada nepravilno upravljamo otpadom – imamo smeće, a kada pravilno upravljamo – imamo održivost, a to nam itekako treba. Iz tog razloga nije ni slučajno(st) što je Poglavlje 27 najskuplje i, ujedno, najkompleksnije. Jer ono promoviše opstanak života na samoj Zemlji. Na kraju dana, nije bitno gdje živimo, zato što sve ono što ostavimo nađe način da dođe do nas”, zaključila je, u kratkom razgovoru za PRESS, eko aktvistkinja Ivana Čogurić iz Ecopatriotizma.
Redakcija portala PRESS