Već 31 godinu zaredom, u svijetu se obilježava Međunarodni dan borbe protiv siromaštva – 17. oktobar, dan koji koristimo da podsjetimo javnost, donosioce odluka i međunarodne aktere, da svi zajednički moramo djelovati i pronaći mehanizme kojim će se, do 2030. godine iskorjeniti svi oblici siromaštva u svijetu (UN ciljevi održivog razvoja), saopšteno je iz Crvenog krsta Crne Gore.
Navode da ovaj datum koriste kao povod da ukažu na značaj i neophodnost pronalaženja sistemskog rješenja za pomoć osobama koje žive na rubu egzistencije.
Siromaštvo, kako navode, predstavlja višedimenzionalni problem u kojem porodice i pojedinci nijesu u mogućnosti adekvatno zadovoljiti osnovne životne potrebe poput pristupa obrazovnim, socijalnim, zdravstvenim i stambenim uslugama, što dodatno usložnjava i njihov socijalni, ekonomski i kulturni život.
“Prema podacima Monstata za 2023. godinu, stopa rizika od siromaštva u Crnoj Gori iznosila je 20,1 odsto, što znači da je svaki peti građanin u riziku od siromaštva. Prema godinama starosti, lica mlađa od 18 godina najviše su izložena ovom riziku, kao i lica starosti od 18 do 24 godine. Najveća stopa izloženosti riziku od siromaštva je zabilježena na sjeveru Crne Gore- 34,2 odsto, dok je u južnom dijelu najniža- 11,6 odsto”, kazali su u saopštenju.
Navode da kao najveća humanitarna organizacija u Crnoj Gori, Crveni krst Crne Gore kontinuirano ulaže napore da doprinese smanjenju siromaštva u našoj zemlji, kroz aktivnosti podrške obrazovanju, zdravstvenoj zaštiti, zapošljavanju i socijalnoj inkluziji za ranjive kategorije stanovništva.
“U protekloj godini, Crveni krst Crne Gore kroz mrežu lokalnih organizacija Crvenog krsta, oko 15.000 puta je pomogao višečlane porodice i pojedince u stanju socijalne potrebe, kroz podjelu humanitarne pomoći. Pored lokalnog stanovništva, Crveni krst Crne Gore kontinuirano pomaže pripadnike romske i egipćanske (RE) populacije, osobe sa invaliditetom, izbjeglice iz Ukrajine, starije osobe, samohrane roditelje, migrante, tražioce azila i osobe sa odobrenom međunarodnom zaštitom”, dodaju iz Crvenog krsta.
Tako su u prethodnom periodu, osim distribucija humanitarne pomoći, pružali psihosocijalnu podršku, otvorili centre za njegu u zajednici za starije osobe i neformalne njegovatelje, u devet opština su angažovali mobilne timove koje čine doktori i volonteri za podršku starijima u ruralnom području.
“A 810 starijih smo pomogli kroz uslugu pomoć u kući. 150 osoba sa invaliditetom je pomognuto kroz aktivnosti olakšavanja pristupa njihovim pravima, kao i preko 5.000 pojedinaca i 300 porodica romske i egipćanske populacije kroz podjele pomoći, informativne radionice i neformalne edukacije. Pomogli smo i 4.620 ukrajinskih izbjeglica kroz aktivnosti olakšanja pristupa pravima u Crnoj Gori, psihosocijalne podrške, kao i 4.612 migranata kroz medicinske intervencije, preglede ljekara i usluge prevođenja”, ističu iz Crvenog krsta.