Održivo upravljanje otpadom je prioritet, a samo kroz blisku saradnju sa preduzećima kao što je podgorička Deponija možemo postići ciljeve na nacionalnom nivou, istakao je ministar ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Damjan Ćulafić tokom obilaska ovog gradskog preduzeća.
On je sa svojim saradnicima tamo prisustvovao sastanku na kojem je prezentovan rad preduzeća, kao i potencijalni projekti za unapređenje upravljanja otpadom. Ministar je obećao da će pružiti svu neophodnu pomoć kako bi zajedno postigli viši nivo zaštite životne sredine i efikasnije upravljanje otpadom, navodi se u saopštenju Ministarstva ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera (MERS).
„Ovo je od suštinske važnosti za zdravlje građana i očuvanje prirodnih resursa Crne Gore“, ocijenio je Ćulafić.
Kako se navodi u saopštenju MERS-a, u okviru prezentacije rada Deponije, istaknuti su planirani projekti unapređenja koji se odnose na termičku obradu otpada, izgradnju kogeneracijskog postrojenja, postrojenja za tretman elektronskog i električnog otpada, postrojenja za tretman guma, kao i postrojenja za tretman građevinskog otpada.
Ćulafić je istakao da Deponija predstavlja važan segment i da je Ministarstvo posvećeno tome da, kroz zajedničke projekte i podršku, unaprijedi njen rad.
Izvršni direktor Deponije Aleksandar Božović je informisao ministra da su potpisani ugovori sa opštinama Kolašin i Mojkovac u vezi sa deponovanjem otpada, a Ćulafić je tim povodom naglasio da je saradnja sa lokalnom samoupravom od ključnog značaja za uspješnu implementaciju ekoloških politika.
„Lokalne samouprave su naši ključni partneri u sprovođenju projekata vezanih za unapređenje ekoloških standarda, jer one direktno učestvuju u primjeni mjera na terenu. Bez njihove aktivne uključenosti ne možemo postići željene rezultate u pogledu zaštite životne sredine i održivog razvoja. Zajedno moramo raditi na razvijanju lokalne infrastrukture za upravljanje otpadom, ali i na edukaciji građana o značaju pravilnog odlaganja i reciklaže“, ukazao je Ćulafić.
Tokom sastanka, iz Deponije su naglasili važnost daljeg uključivanja u izradu dva podzakonska akta Zakona o upravljanju otpadom, navodi se u saopštenju MERS-a.
Na kraju sastanka, Ćulafić je zaključio da će Deponija i Ministarstvo nastaviti da sarađuju u cilju poboljšanja infrastrukture i ekoloških standarda, jer je odgovorno upravljanje otpadom jedan od glavnih preduslova za održivi razvoj Crne Gore.
Izvor: RTNK