Šta je navelo Aca Martinovića da sije smrt u prijestonici? Različiti su uzroci tog ponašanja i u velikoj mjeri maskirani, te je stoga teško precizno definisati razloge, konstatuju naši sagovornici. Otključati zločinca, kažu, nije lako.
Neuropsihijatar Mirko Peković pojašnjava da je krvavi pir Martinovića izraz njegovih ličnih, subjektivnih, ali i objektivnih društvenih okolnosti.
“Treba kazati da je opšte svojstvo, rekao bih, ili karakter naše porodice, naše društvene zajednice, da toleriše mnoge događaje. I rekao bih da je ovaj događaj, kao i prethodni, kao i mnoga dešavanja, izrazi posljedice visokog praga tolerancije na neka patološka, psihopatološka ili sociopatološka ponašanja. Znači, u konkretnom slučaju mislim da se radilo o osobi koja je duševno oboljela”, smatra Peković.
Osobe sa antisocijalnim poremećajem imaju izraženu tendenciju da se za njih čuje kako bi rejting njihove ličnosti porastao u očima drugih, ističe klinički psiholog sa beogradske Vojnomedicinske akademije Vlajko Panović.
“Prosto ti anonimusi, ali i ne samo anonimusi, na jedan psihopatski način odnose se prema drugima. U ovom slučaju ne radi se o mladoj, ali radi se sigurno o nekoj frustriranoj ili neintegrisanoj ličnosti”, objašnjava Panović.
Šta se konkretno dogodilo u ličnosti Martinovića, pitanje je za podrobniju i temeljniju analizu. A da bi se kao društvo probudili ili uhvatili u koštac sa nasiljem, neophodno je, kaže sociolog Srđan Vukadinović, da se bavimo uzrocima, a ne posljedicama.
“Bilo je vrijeme, prije dvije i po godine, da se bavimo uzrocima i opet se nešto slično dešava. Tako da, ukoliko se kao društvo osvijestimo što prije, a čini mi se da je to teško, jer u ovoj situaciji vidimo nekakva politička nadgorljavanja, onda moramo na ove dvije stvari raditi. Smanjivanje eskalacije nasilja i jednostavno rad institucija na sebi, što bi rekli, u smislu da oni podržavaju sistem, da rade na sistemskim rješenjima, a nikako da štite režim, bilo da su režim pojedinci ili određene grupacije koje ga personifikuju”, kaže Vukadinović.
Naši sagovornici apeluju da napravimo reset i zaokret i forsiramo obrasce koji njeguju dobrotu, odnosno da se vratimo skrajnutim ili zaboravljenim vrijednostima.
Izvor: RTCG