Da li će Srbija “uskočiti u isti voz” sa Crnom Gorom za pristupanje Jedistvenom području plaćanja u eurima (SEPA)?

Foto: Predsjednik Vlade CG

“Preduzete su sve neophodne mjere kako bismo u što kraćem roku ostvarili brži i efikasniji platni promet sa Evropskom unijom i regionom”, poručuju iz Narodne banke Srbije za EWB, odgovarajući na pitanje šta se čini da Srbija što prije pristupi Jedinstvenom području plaćanja u eurima (SEPA). U pitanju je inicijativa Evropske unije uspostavljena u cilju što jednostavnijih, bržih i jeftinijih bankovnih transfera novca.

Ova tema ponovo je došla u fokus javnosti kada je Gert Jan Kopman, generalni direktor Direktorata Evropske komisije za susjedstvo i proširenje u obraćanju poslanicima Evropskog parlamenta ove nedjelje izrazio očekivanje da će Crna Gora, kao prva država sa Zapadnog Balkana, postati članica SEPA područja 1. januara 2025.

Kako tvrdi Kopman, Albanija i Sjeverna Makedonija mogle bi da se ubrzo pridruže Crnoj Gori, “dok su Srbija i Kosovo takođe veoma zainteresovani za članstvo, a, nadajmo se, neće proći ni mnogo vremena prije nego što Bosna i Hercegovina postane dio SEPA”.

S druge strane, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je nedavno, nakon susreta sa predsjednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen, da “bez obzira na našu krivicu i tehnička kašnjenja u pojedinim aspektima, poput SEPA-e”, ostaje pri uvjerenju da smo “uspjeli da uskočimo u taj voz” i da će Srbija od 1. januara biti do Jedinstvenog područja plaćanja u eurima. Potvrde ovog roka nema, ali Narodna banka Srbije kaže za EWB da se uskoro očekuje zvančna povratna informacija iz Evropske komisije na Nacrt aplikacije za priključenje Republike Srbije SEPA.

Šta je SEPA i kakve su njene koristi za građane i privredu?

Jedinstveno područje plaćanja u eurima (SEPA) predstavlja panevropsku inicijativu, pokrenutu 2008, kojom se pojednostavljuju, ubrzavaju i harmonizuju elektronska plaćanja, uz što je veće moguće smanjenje troškova. Navedena inicijativa prevashodno je bila osmišljena za tržište Evropske unije, ali u regionu SEPA se sada nalazi ukupno 36 država, ne samo sve zemlje članice EU.

Okosnicu SEPA čini skup pravila i standarda za izvršavanje bezgotovinskih plaćanja. Da bi se neka od država priključila SEPA, mora da se u pravnom i tehničkom smislu uskladi sa propisima Evropske unije u oblasti platnih sistema, a veoma važnu ulogu u takvom procesu imaju i nacionalne banke, koje u ime država, podnose prijavu za pristupanje država SEPA.

Kako iz Narodne banke Srbije kažu za European Western Balkans, prema analizama Svjetske banke, troškovi bezgotovinskih transakcija za mala, mikro i srednja preduzeća između ekonomija regiona su šest puta veći u odnosu na njihove pandane unutar EU.

“Priključenje SEPA području i tehničko povezivanje platnih sistema ekonomija Zapadnog Balkana sa platnom infrastrukturom Evropske unije doprinijeće smanjenju tih troškova”, navode u Narodnoj banci Srbije.

Kako dodaju iz NBS, postoji procjena da ukoliko se poveća digitalizacija plaćanja, odnosno plaćanja se digitalizuju za 10 odsto na nivou regiona, to će dovesti do snižavanja sive ekonomije za oko dva procenta.

“SEPA i prateće aktivnosti bi takođe trebalo da dovedu do snižavanja troškova doznaka i prema ocjeni Svjetske banke ako se snize troškovi novčanih doznaka za oko tri odsto, to će dovesti do ušteda od pola milijarde eura na nivou regiona Zapadnog Balkana.

Dodatno, Andrija Jovović, direktor Sektora za platni promet Centralne banke Crne Gore, ističe za European Western Balkans da će SEPA članstvo “donijeti i povećanu inkluziju u elektronskim plaćanjima, sa značajnim pozitivnim efektima, budući da oko 20 odsto više odraslog stanovništva u EU koristi digitalna plaćanja u odnosu na stanovnike zemalja Zapadnog Balkana – 99 odsto u EU nasuprot 76 odsto u zemljama ZB”.

Evropska komisija: Države koje žele da se pridruže SEPA moraju da se usklade sa pravilima EU

Objašnjavajući pravila o pristupanju zemalja Jedinstvenom području plaćanja u eurima, u Evropskoj komisiji za European Western Balkans navode da odluku u članstvu donosi Izvršni odbor Evropskog saveta za plaćanja (EPC), “koji je međunarodna, neprofitna organizacija”.

“Države koje se prijave za priključenje moraju da pokažu da ispunjavaju kriterijume koje je postavio EPC, uključujući usklađivanje sa odgovarajućim pravnim tekovinama EU, na primjer, u oblasti plaćanja, bankarstva i borbe protiv pranja novca. Evropski savjet za plaćanja procjenjuje zvaničnu prijavu jedne države. U okviru tog procesa, EPC traži i saglasnost Evropske komisije prije nego što donese odluku da li država može da se priključi shemama SEPA”, preciziraju u EK.

Povodom ambicija Srbije i ostalih na Zapadnom Balkanu da se u što skorije vrijeme priključe SEPA, u Evropskoj komisiji za EWB naglašavaju da “ne mogu da komentarišu kada će takve odluke biti donijete”, ali da mogu da potvrde da “zainteresovane treće države” sprovode aktivnosti u tom kontekstu.

Narodna banka Srbije: Uskoro očekujemo zvaničnu povratnu informaciju Evropske komisije na nacrt aplikacije

U Narodnoj banci Srbije za EWB pojašnjavaju da je “Nacrt aplikacije za priključivanje Republike Srbije SEPA području upućen na preliminarno mišljenje Evropskoj komisiji i Evropskom platnom savetu”. Kako se ističe u odgovoru na pitanja na navedenu temu, “Narodna banka Srbije u prethodnom periodu preduzela čitav niz aktivnosti i mjera usmjerenih na razvoj i unapređenje platnog prometa u zemlji i sa inostranstvom”.

“Proces unapređenje tržišta platnih usluga u Republici Srbiji započet je još 2014, donošenjem modernog zakonskog okvira za pružanje platnih usluga – Zakona o platnim uslugama, a njegovim izmenama 2018, kao i izmjenama i dopunama iz jula ove godine postigli smo potpunu usklađenost sa propisima Evropske unije u oblasti platnih usluga. Republika Srbija uskladila je i svoje propise u oblasti bankarstva, kao i sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma sa relevantnim EU direktivama, propisima i međunarodnim standardima i preporukama. O ovome svjedoči i to što je nakon prošlogodišnjeg decembarskog zasijedanja Komiteta eksperata Saveta Evrope za procjenu mjera za sprečavanje pranja novca i finansiranja terorizma (Manival), Srbija dobila priznanje o usklađenosti naših propisa i prakse sa svih 40 međunarodnih preporuka, što je u tom trenutku ostvarilo još samo desetak drugih jurisdikcija u svijetu”, navode u NBS.

Narodna banka Srbije dodaje da je “sve ovo doprinijelo tome da Nacrt aplikacije za priključenje Republike Srbije SEPA području, koji smo uputili na preliminarno mišljenje Evropskoj komisiji i Evropskom platnom savetu, od strane kolega iz Svjetske banke koje su imale uvid u sve do sada poslate nacrte aplikacija ekonomija Zapadnog Balkana bude ocijenjen kao najdetaljniji i najkompletniji”.

“Imajući u vidu pomenutu ocjenu kolega iz Svjetske banke da je naš nacrt aplikacije najkompletniji, očekujemo da ćemo uskoro dobiti i zvaničnu povratnu informaciju od Evropske komisije”, zaključuju u Narodnoj banci Srbije.

Jovović: Očekujemo pozitivnu odluku o aplikaciji Crne Gore za pridruživanje SEPA

Govoreći na iste teme, Andrija Jovović, direktor Sektora za platni promet Centralne banke Crne Gore, navodi za European Western Balkans, da je Centralna banka Crne Gore u ime države 1. jula 2024. Evropskom savjetu za plaćanja podnela zvaničnu aplikaciju za pridruživanje Crne Gore Jedinstvenom području za plaćanje u eurima.

Kako napominje Jovović, “podnošenju formalnog zahteva, kao rezultat bliske saradnje i sinergetskog djelovanja Centralne banke Crne Gore i drugih regulatora sa Vladom i Skupštinom Crne Gore, prethodila su značajna postignuća u usaglašavanju regulative sa pravnom tekovinom Evropske unije, te u donošenju i efikasnoj primjeni zakona iz oblasti platnih usluga, poslovanja kreditnih institucija, sprečavanja pranja novca, slobodnog kretanja kapitala i zaštite podataka o ličnosti”.

U iščekivanju pozitivne odluke EPC-a, Centralna banka Crne Gore sprovodi niz aktivnosti kako bi se osigurala puna operativnost unutar SEPA platnih shema, a plan je da se u skorije vrijeme formira i nacionalno tijelo koje će pomoći integraciju SEPA projekta na širem nivou, kaže Jovović.

Jovović ističe da nedavna izjava Gerta Jana Kopmana, “kojom su prepoznati napori Crne Gore da se pridruži SEPA području i kao prva članica sa Zapadnog Balkana već od 1. januara 2025, dodatno ohrabruje i motiviše da se na nivou države Crne Gore i bankarskog sistema ulože svi napori kako bi naše institucije i banke spremno dočekale odluku EPC-a o proširenju SEPA i na Crnu Goru”.

“Članstvo Crne Gore u sistemu SEPA doneće brojne pogodnosti za crnogorske građane i privredu, uključujući niže troškove transakcija, brže izvršenje plaćanja i pojednostavljene prekogranične transakcije unutar evropskog tržišta… Crnogorska preduzeća će imati bolji pristup evropskom tržištu, što će im omogućiti širenje poslovanja, veću konkurentnost i inovacije. Članstvo u SEPA će pozitivno uticati na sektore poput turizma i trgovine, kao i na privlačenje stranih investicija”, ukazuje Jovović.

Narodna banka Sjeverne Makedonije: Zvanični zahtjev podnijet u julu

I u Narodnoj banci Sjeverne Makedonije potvrđuju za EWB da su “kao regulatorno i nadzorno tijelo za pružaoce platnih usluga u zemlji”, podneli zvanični zahtjev za pridruživanje države SEPA u julu 2024.

SEPA donosi mnoge prednosti građanima, ekonomiji i pružaocima platnih usluga. Građani će moći da primaju i šalju novac u eurima u SEPA zemljama na jeftiniji, brži i lakši način. Za njih pristup takođe znači niže naknade, kao i poboljšano upravljanje novčanim tokovima, s obzirom na to da se SEPA transferi obično obrađuju u roku od jednog radnog dana, a nakon uplata prenos sredstava će se vršiti za najviše 10 sekundi u bilo koje vrijeme tokom dana, odnosno sati, ali i van radnog vremena, kao i vikendom i praznicima”, objašnjavaju u Narodnoj banci Sjeverne Makedonije.

Kako dodaju iz Narodne banke Sjeverne Makedonije, ”nakon pristupanja SEPA-i, domaći pružaoci platnih usluga imaće priliku da učestvuju u platnim sistemima u SEPA zoni, što će obezbijediti direktne odnose sa mnogim inostranim pružaocima platnih usluga i smanjiti njihove troškove povezane sa bankarstvom iz drugih država, čime će se omogući brže i jeftinije plaćanje u eurima za građane i kompanije u našoj državi”.

Centralna banka Bosne i Hercegovine: Trenutno stanje zakonodavstva u BiH ne ispunjava uslove SEPA

U Centralnoj banci Bosne i Hercegovine za European Western Balkans kažu da trenutno stanje zakonodavstva u toj državi ne ispunjava uslove potrebne da bi se pristupilo SEPI, zbog čega još nije podneta aplikacija za Jedinstvo područje plaćanja u eurima.

“Kao što je poznato, Evropski savjet za plaćanja je uspostavio jasne i transparentne kriterijume pristupanja SEPA području, te shodno ispunjavanju istih stiču se uslovi za pridruživanje. Trenutno stanje legislative u Bosni i Hercegovini ne zadovoljava uslove SEPA, te je aktivan proces koji podrazumeva transpoziciju potrebne legislative. Centralna banka Bosne i Hercegovine koordinira mehanizmom za SEPA priključenje i zajedno sa relevantnim institucijama u Bosni i Hercegovini, uz podršku naših dugogodišnjih partnera USAID-a i Svjetske banke, aktivno radi na pripremnim aktivnostima kako sa legislativne, tako i sa infrastrukturne strane. Tačan datum apliciranja Bosne i Hercegovine bi trebalo da bude poznat u periodu koji slijedi”, objašnjavaju u Centralnoj banci BiH.

Centralna banka Bosne i Hercegovine napominje da je “svjesna” značaja ulaska u SEPA područje, kao i da to podrazumijeva harmonizaciju s EU regulativom.

“Takođe, ulazak u SEPA može značajno uticati na povećanje digitalnih plaćanja i smanjenje upotrebe neformalnih kanala plaćanja, čime se doprinosi ekonomskom razvoju i bližoj integraciji s evropskim tržištem”, zaključuju u Centralnoj banci BiH.

Izvor: European Western Balkans

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.