Da li se Holivud plaši „Šegrta“?

“Šegrt”, zajedljiv filmski portret mladog Donalda Trampa, dominirao je filmskim festivalom u Kanu, postigavši uspjeh kod kritičara, ali i osmominutne ovacije i žestoku reakciju pravnog tima 45. predsjednika SAD-a.

Ali skoro dvije nedjelje nakon „velike“ premijere, film još uvijek nema američkog distributera. Uprkos dobrim kritikama, grozničavoj medijskoj pažnji, reditelju u Ali Abasiju i zvjezdanoj glumačkoj ekipi koja uključuje Sebastijana Stana i Džeremija Stronga, „Šegrt“ je i dalje „nezaposlen“, navodi Variety.

Izvori ovog magazina kažu da postoji nekoliko potencijalnih kupaca, distributera i strimera, a nove ponude i dalje pristižu.

Ali jedan od tih izvora je otkrio da nijedan od najvećih studija ne daje ponude, uključujući Searchlight, Sony Pictures Classics ili Focus u vlasništvu Diznija, koji je u vlasništvu Universal-a.

Čak i neki od najhrabrijih nezavisnih distributera kao što je Neon, koji je objavio Abasijev „Border“, još ne nude dogovor.

Privatno, tim koji stoji iza „Šegrta“ vjeruje da je poteškoća u obezbjeđivanju ugovora o distribuciji analogna cenzuri. Oni tvrde da ove kompanije (ne) djelaju iz straha, jer bi objavljivanje filma moglo da ih dovede u sukob sa Trampom, koji je trenutno ispred Bajdena u anketama.

Ako se ipak vrati u Bijelu kuću, Donald Tramp bi mogao da se sveti, blokira ili uspori dogovore, dok bi angažovao različite regulatorne agencije da pažljivije provjeravaju radnje kompanija.

A nekoliko distributera nezavisnih filmova sa najdubljim džepom prvenstveno su u vlasništvu velikih studija, koji su doi još većih medijskih konglomerata.

Zbog toga se još više ustručavaju da preuzmu projekat koji bi mogao da izazove pažnju žirija koji dodjeljuju nagrade, pa čak i respektabilnu prodaju karata, ako to znači da će stvoriti neprijatelja od potencijalno najmoćnije osobe na svijetu.

Ostalo je da se „Šegrt“ bori da pronađe hrabrog distributera, navodi Variety.

„Postoji samo nekoliko kompanija koje mogu da objave taj film. Svaka kompanija je spremna na prodaju ili spajanje oklijevaće da to uradi, jer postoji šansa da budu kažnjeni ako on bude izabran“, kaže jedan izvršni direktor distribucije koji je gledao film.

Neke kompanije jednostavno ne žele da rizikuju da naljute veliki dio zemlje koji glasa drugačije.

Dizni je već u modricama zbog svoje, kako je rekla jedna od producentkinja, „te tako skrivene gej agende“ koja ga je dovela u pravnu borbu sa vlašću na Floridi i vjerovatno ne želi nove kulturološke ratove.

Stvari komplikuje činjenica da investitor filma, milijarder Den Snajder, mora da odobri bilo kakav dogovor.

Izvori kažu da je ovaj Trampov prijatelj bio bijesan zbog prikaza bivšeg predsjednika nakon što je vidio dio filma.

Dok prva polovina filma predstavlja ljubaznijeg, nježnijeg Trampa, kao društvenog borca, u drugoj polovini se buduća rijaliti TV zvijezda, koji je postao političar, pretvara u narcisa koji gubi moralni kompas i nelojalan je svom mentoru Roju Konu. Takođe je prikazan kako siluje svoju prvu ženu Ivanu i zloupotrebljava amfetamine .

Nakon što je Snajder vidio film, advokati njegove Kinematcs poslali su autorima filma pisma, navodi Variety, te pokušali da trenutna verzija ne ugleda svjetlost dana.

Izvori upoznati sa prethodnim događajima kažu da se filmski stvaraoci nisu čuli sa timom Kinematics otkako je film debitovao u Kanu.

Ipak, Kinematics, koji je osnovao Snajderov zet Mark Rapaport, vjerovatno neće raskinuti dogovor jer bi to narušilo reputaciju novonastale kompanije u kreativnoj zajednici i stvorilo utisak da je spremna da cenzuriše umjetnike. „Šegrt“ je, inače, prvi film Kinematics.

Nekim američkim distributerima se film jednostavno nije dopao.

Jedna kompanija koja kupuje prestižne filmove na festivalu je dala ocjenu da „Šegrt“ izgleda kao TV film i da mu nedostaje originalnost. Drugi su vjerovali da previše humanizuje Trampa. Treći ne žele da se upliću u pravne zavrzlame sa Trampovim advokatskim timom.

Sam Abasi je upozoren da izbjegava Trampa kao temu svog sledećeg filma nakon njegove hvaljene drame „Sveti pauk“.

„Ne postoji lijep metaforički način da se nosimo sa rastućim talasom fašizma. Samo na neuredan način. Problem sa svijetom je što su dobri ljudi predugo ćutali“, rekao je Abasi prije nego što je napustio kanski Grand Theatre Lumiere.

Izvor: N1

Subscribe
Notify of
guest
Nije obavezno
0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
View all comments

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.