Monitori postaju sve veći, a mi sjedimo na jednakoj udaljenosti od njih. Bez obzira na tehnološki napredak i zaštitu koja se postavlja na te iste monitore, pametno je razmisliti o specijalnim naočarima za rad na računaru.
Naočare sprječavaju dotok „plave svjetlosti“ do oka i zbog toga je ono mnogo opuštenije.
Ljudi koji rade kancelarijski posao ispred monitora provedu 1700 sati godišnje. A to je samo vrijeme koje su na poslu, što znači da se tome dodaje i vrijeme koje provode u druženju sa računarom kod kuće.
Odnos između talasne dužine svjetlosnih zraka i količine energije koju oni sadrže je obrnuto proporcionalan.
Zbog toga svjetlosni zraci sa dužim talasnim dužinama sadrže manje energije. I obrnuto. Zraci na crvenom kraju svjetlosnog spektra imaju veće talasne dužine, što znači manje energije.
Zraci na plavom kraju imaju kraće talasne dužine (više energije).
Plavo svijetlo doprinosi digitalnom naprezanju očiju, a naočare koje blokiraju plavo svijetlo mogu doprinijeti udobnosti rada na računaru.
Numerički gledano, trećina sveg svijetla se smatra plavom svjetlošću.
Izlaganje plavoj svjetlosti tokom dana obično pomaže u održavanju zdravlja ovog ritma, ali prekomjerno izlaganje plavoj svjetlosti u kasnim satima remeti ovaj ciklus i potencijalno uzrokuje neprospavane noći i umor tokom dana, piše Geek.hr.
Specijalne naočare koje blokiraju plavo svijetlo su dostupne bez recepta. Ako ste dalekovid i normalno nosite bifokalna ili progresivna sočiva, upotreba ovih naočara, uz recept, proširuje vidno polje i pojašnjava sliku na računaru.
Treba napomenuti da se ova vrsta naočara izrađuje isključivo za predmete koji su udaljeni do jedne ruke i ne smijeju se nositi tokom vožnje ili sličnih aktivnosti.
Ako i dalje ne želite naočare, jer nijedne nisu jeftine, trebalo bi da se pridržavate pravila 20-20-20. Dakle, svakih 20 minuta treba da gledate u objekat udaljen dvadeset metara 20 sekundi.
Ovo može spriječiti prekomjerno naprezanje očiju i učiniti ih odmornijim.