„Deponija“ ostvarila najveći prihod od osnivanja: U ovoj godini Studija izvodljivosti za projekat spalionice

Foto: Deponija d.o.o.

Podgoričko preduzeće “Deponija” ostvarilo je prihode od oko 7,5 miliona eura u prošloj godini, što je za oko 20 odsto više u odnosu na 2023. Iz “Deponije” su kazali Gradskom portalu da su to najveći godišnji prihodi od nastanka ovog gradskog preduzeća, najavljujući da u ovoj godini kreću sa Studijom izvodljivosti za izgradnju postrojenja za termičku obradu otpada – spalionicu.

„Uspjeli smo da pozitivno utičemo i na prodaju sirovina kao i na generisanje novih vrsta prihoda u odnosu na ranije godine. Zahvaljujući tome smo uspjeli da stabilizujemo preduzeće, obnovimo mehanizaciju i isplatimo dospjele obaveze“, kazali su iz „Deponije“.

Navode da je 2024. bila uspješna, te da su više nego zadovoljni jer su ispunjeni svi ciljevi.

„Više je razloga za to, a najveći su potpuna finansijska stabilizacija kompanije, rast prometa i profita do nivoa najvećih iznosa u istoriji poslovanja kompanije. Aktvnosti koje smo realizovali, kada je u pitanju rast prihoda, su se oslanjale na poboljšanje evidencije objekata privrednih lica koji plaćaju nakande za odvoz i zbrinjavanje otpada gdje smo u značajnoj mjeri proširili evidenciju i povećali prihod za preko 500.000 eura na godišnjem nivou“, navode iz ovog preduzeća.

Značajno je, kako kažu, unaprijeđena prodaja sirovina, gdje je za nekoliko puta povećana količina i prihod kada je ova stavka u pitanju.

Spalionica, bio energana, postrojenje za preradu građevinskog otpada…

Najavljuju izgradnju bio energane (kogenerativno postrojenje za proizvodnju električne energije iz deponijskog gasa), za čiju izgradnju se završava Studija izdvodljivosti koja će pokazati kapacitete proizvodnje električne energije.

„Deponija d.o.o. je sredinom prošle godine raspisala tender za izradu Studije izvodljivosti za projekat „Pretvaranje biogasa u električnu energiju“, koja se očekuje da bude završena početkom ove godine“, kažu iz „Deponije“, uz napomenu da će sredstva za izradu ove studije obezbijediti Eko fond, koji je opredijelio 35.000 eura u okviru svog Programa rada za 2024. godinu, kako bi podržao realizaciju ovog važnog projekta.

„Trenutno, deponijski gas spaljujemo na baklji, što rezultira značajnim gubicima, s obzirom na količinu gasa koja se neiskorišteno raspršuje u atmosferu. Nakon što studija bude gotova, uložićemo maksimalne napore kako bi obezbijedili sredstva za izgradnju postrojenja koje će omogućiti efikasno korištenje biogasa. Ovaj projekat, osim što će doprinijeti zaštiti životne sredine, ima potencijal da napaja električnom energijom oko 400 domaćinstava, čime će svi imati koristi od njegovih pozitivnih efekata“, navode iz preduzeća na čijem je čelu Aleksandar Božović.

Najavljuju da u ovoj godini kreću sa Studijom izvodljivosti za, kako kažu, krucijalni projekat, čija važnost nadilazi lokalne okvire – izgradnja postrojenja za termičku obradu otpada – spalionica, kao i za postrojenje za preradu građevinskog otpada.

Rastući trend dopremanja komunalnog otpada

„Deponija“ d.o.o. raspolaže kapacitetom za šest sanitarnih kada, od kojih je trenutno u funkciji četvrta, izgrađena u maju 2023. godine. Trenutna popunjenost ove kade iznosi 45% ukupnog prostora.

„Brzina njenog popunjavanja ukazuje na rastući trend dopremanja komunalnog otpada, uprkos kontinuiranim naporima i aktivnostima koje sprovodimo kako bismo unaprijedili primarnu selekciju reciklabilnih materijala. U narednoj godini pokrenućemo izradu Glavnog projekta za izgradnju sanitarnih kada 5 i 6“, kazali su iz „Deponije“.

Planirana izrada Studije izvodljivosti u vezi otpadnih guma

Takođe, ovo preduzeće, kako navode, posjeduje Studiju izbora lokacije za preuzimanje, skladištenje, sortiranje i preradu otpadnih guma.

„U narednom periodu planiramo izradu Studije izvodljivosti kako bismo definisali najprikladniju tehnologiju za implementaciju ovog procesa. Takođe, već postoji interesovanja za realizaciju projekta kroz model javno-privatnog partnerstva. Aktivno sarađujemo sa Ministarstvom ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, S obzirom na to da Zakon o upravljanju otpadom definiše otpadne gume kao državni, a ne lokalni problem“, navode oni.

Ističu da je podorička „Deponija“ trenutno lider u Crnoj Gori u oblasti prerade i odlaganja komunalnog otpada, a što, kako kažu, potvrđuju podaci o prijemu otpada iz sedam opština: Podgorica, Cetinje, Danilovgrad, Plužine, Šavnik, Zeta i Tuzi, a nedavno se pridružila i opština Nikšić, čime je ukupan broj opština koje koriste usluge Deponije porastao na osam.

„Godine 2020. Deponija je primila 78.372 tone komunalnog otpada, dok je u 2021. godini ta količina iznosila 78.299 tona. U 2022. godini prihvaćeno je 79.816 tona, dok je 2023. godine brojka porasla na 84.318 tona. U 2024. godini, primljeno je više od 100.200 tona komunalnog otpada. Ukupna količina primljenog otpada, uključujući kabasti i biljni otpad, za ove godine je sledeća: 2020. – 113.939 tona, 2021. – 111.164 tone, 2022. – 114.098 tona, 2023. – 118.775 tona, dok je za 2024. godinu, do sada, a ove je zabilježeno 137.984 tona. Ove koločine u uključuju 645 tona kabastog otpada koji je prikupljen kroz akciju „Besplatno odloži, svoj dom presloži““, kazali su nam iz podgoričkog preduzeća.

U tabelama ispod prikazane su dnevne, sedmične i mjesečne količine dopremljenog komunalnog, kabastog i biljnog otpada na deponiju „Deponija“ d.o.o. u Podgorici, izražene u tonama.

Prema njihovim riječima, „Deponija“ d.o.o. aktivno doprinosi implementaciji i ispunjavanju obaveza iz Poglavlja 27, kroz niz aktivnosti vezanih za oblast zaštite životne sredine.

„Naše angažovanje obuhvata učešće u izradi zakona i podzakonskih akata, kao i mobilizaciju svih raspoloživih resursa u ovoj oblasti. Kao ključni akter, „Deponija“ d.o.o. predstavlja pokretača i generatora pozitivnih procesa u sektoru zaštite životne sredine“, navode oni.

Podsjećaju da najveće potraživanje ovo Društvo ima od Čistoće d.o.o, koja radi distribuciju računa i naplatu od fizičkih lica u ime ovog preduzeća. Taj dug je sredinom prošle godine dostigao iznos od 2,3 miliona eura.

„Potpisali smo Ugovor o namirenju duga u ratama po kome nam uplaćuju 100.000 eura mjesečno. Sa decembarskom zaradom izmirićemo cjelokupnu obavezu za prevoz iz ranijih godina zaposlenima čiji iznos je bio vise od 320.000 eura. Što se ostalih obaveza tiče, uspijevamo da izmirujemo obaveze prema zaposlenima, dobavljačima i rate po kreditima“, kazali su iz preduzeća „Deponija“.

Izvor: Gradski.me

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.