U cilju poboljšanja statusa penzionera i ostalih ugroženih društvenih grupa poslanici Demokratskog fronta inicirali su da se u okviru izmena Zakona o penzijsko invalidskom osiguranju, između ostalog, penzije redovnije usklađuju sa zaradama odnosno tri puta godišnje, poručili su njihovi predstavnici Dragan Bojović i Maksim Vučinić na konferenciji za medije.
“Penzionera ima oko 130 hiljada u Crnoj Gori. Naša inicijativa se odnosi na to da se penzije redovnije usklađuju sa platama. Prema postojećem zakonskom rješenju, penzije se usklađuju sa platama jednom godišnje, prvog januara tekuće godine. Naš predlog je da penzije treba usklađivati tri puta godišnje, prvog januara, prvog maja i prvog septembra” kazao je Bojović.
On je ocijenio da su ove izmjene su urgentne jer veliki broj penzionera ima male penzije i jedva sastavljaju kraj sa krajem i dodao podatak da se uzimajući u obzir broj nezaposlenih, mnoge porodice izdržavaju zahvaljujući primanjima svojih najstarijih članova.
“Mi smo kao nova vlast dužni da osiguramo egzistenciju i poboljšamo život ovim najranjivijim kategorijama stanovništva. Najavljeno povećanje prosječnih zarada zaposlenih mora pratiti povećanje penzija, i to slijedeći ovu jednu frekventnu i uravnoteženu dinamiku. Ako će prema prijedlozima budžeta prosječna zarada porasti za 200 evra, onda je već od 1. maja neophodno uskladiti penzije sa najavljenim povećanjem zarada. Ovo usklađivanje se mora nastaviti periodično, tri puta godišnje” istakao je Bojović.
On je dodao da penzije ne smiju da stagniraju prilikom rasta zarada jer bi to uslovilo velika socijalna raslojavanja.
“Dakle, imamo ovu jako važnu inicijativu, da se usklađivanje penzija radi redovnije nego što je to ranije rađeno, posebno ako imamo u vidu rast plata koji je najavljen. Već prvo usklađivanje bi trebalo da se desi od prvog maja” kazao je on.
Vučinić je predstavio drugu inicijativu koja se odnosi na prijedlog izmjene Zakona vezanog za radnike koji rade u metaloprerađivačkoj industriji i rudarskoj industriji.
“Pristupili smo izmjenama Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju da bismo prije svega otklonili posljedice jedne loše politike koja je vođena 30 godina unazad, gdje su radnici industrijskog sektora postali najveće žrtve tranzicije. Mi smo na zahtjev Sindikata metalskih radnika i više samostalnih sindikata pristupili izmjeni Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju, i to u članu postojećem: Osiguranik zaposlen u sektoru metaloprerađivačke i rudarske industrije stiče pravo na starosnu penziju kad navrši 30 godina staža osiguranja. Mi smo taj stav izmijenili i on sada glasi: Osiguranik stiče pravo na starosnu penziju kad navrši 30 godina staža osiguranja, od čega najmanje 20 godina efektivno provedenih na radnim mjestima u sektorima metaloprerađivačke i rudarske industrije na kojima se staž osiguranja računa sa uvećanim trajanjem” kazao je Vučinić.
On je dodao da je riječ o postojećoj normi koja se odnosila samo na radnike rudarske industrije i bila ograničena do kraja ove godine.
“Mi smo je proširili na radnike metalske industrije i ovom izmjenom je ukinuto ograničenje koje je već postojalo. Ali da bi izašli u susret radnicima KAP-a koji su trenutno u najgorem položaju pristupili smo izmjeni prelazne odredbe ovog Zakona”, naglasio je Vučinić. i dodao :
“Ovaj dio se odnosi na radnike koji usljed prestanka proizvodnje i gašenja pogona ostaju bez posla. Osiguranik kome je u sektoru metaloprerađivačke industrije prestao radni odnos zbog gašenja ili prestanka proizvodnih kapaciteta, usljed ekonomskih i tehnoloških problema u poslovanju, stiče pravo na penziju ako ima navršenih 30 godina staža osiguranja ili najmanje 20 godina efektivno provedenih na radnim mjestima u sektorima metaloprerađivačke i rudarske industrije na kojima se staž osiguranja računa sa uvećanim trajanjem. Pravo na starosnu penziju u skladu sa stavom 1 ovog člana, može se ostvariti do 31. decembra 2022. godine. Izašli smo u susret radnicima KAP-a i mogućim daljim otpuštanjima radnika jer imamo jednu neizvjesnu situaciju u Nikšićkoj željezari, da sa 30 godina staža osiguranja mogu ostvariti penziju. To je garant egzistencije tih ljudi koji su usljed loše politike ostali bez posla”