Prema tvrdnjama roditelja, djeca u Crnoj Gori na preglede kod alergologa, fizijatra, neurologa i endokrinologa čekaju više od tri mjeseca, dok je, kako su se izjasnili u anketi, nemoguće zakazati termin kod alergologa, fizijatra ili gastroenterologa.
Zbog toga su prinuđeni da preglede plaćaju privatnim zdravstvenim ustanovama, gdje nerijetko ordiniraju isti ljekari do kojih ne uspijevaju da dođu u bolnicama. Kako navode roditelji, najkraće, samo do sedam dana, čekali su da dobiju termine kod dječijeg hirurga i kardiologa. Iz Instituta za bolesti djece Kliničkog centra Crne Gore ističu da se, bez obzira na nedostatak kadra i liste čekanja u pojedinim ambulantama, sva hitna stanja zbrinjavaju istog dana.
Roditelji su anketirani na portalu Udruženja „Roditelji“.
– Od 130 roditelja koji su popunili upitnik objavljen na portalu Roditelji.me, od kojih je više od polovine iz Podgorice, skoro 40 odsto je navelo da su u njihovom gradu u sistemu javnog zdravstva dostupne skoro sve potrebne zdravstvene usluge za djecu. Za razliku od njih, 34 odsto anketiranih je odgovorilo da im je dostupno samo liječenje kod izabranog pedijatra u Domu zdravlja, dok je oko 26 procenata roditelja navelo da su u njihovoj opštini dostupne samo neke usluge, ali većina nije. Ukoliko je bio potreban neki specijalistički pregled, 81 odsto njih pedijatri su uputili u Institut za bolesti djece, u neku od opštih bolnica upućeno je njih 9,2 odsto, dok je 10 odsto potražilo ljekarsku pomoć za djecu kod privatnika, tvrde anketirani roditelji.
Čak 42 odsto anketiranih roditelja je odgovorilo da su njihova djeca na specijalistički pregled čekala između jednog i tri mjeseca. Manje od jedne sedmice čekalo je 13 odsto djece. Od jedne sedmice do mjesec čekalo je 17,7 odsto djece, a duže od tri mjeseca čekalo je njih 20 odsto.
Majka djeteta iz Podgorice tvrdi da je nemoguće zakazati kod alergologa, pa se pacijenti upućuju u privatnu ambulantu.
– Jedina doktorka alergolog koja radi u Kliničkom centru ordinira i privatno i jedino se tamo može pregledati dijete. Godinu dana smo pokušavali da dobijemo uput i na kraju nismo uspjeli, navodi ova majka.
Zbog predugog čekanja na pregled ili kontrolu kod specijaliste, 68,5 odsto roditelja kazalo je da su bili primorani da ipak potraže pomoć u nekoj privatnoj ordinaciji. Od tog procenta 35,6 odsto je od ljekara iz sistema javnog zdravstva dobilo konkretnu preporuku kod kojeg privatnika da odvedu dijete.
U Institutu za bolesti djece u Podgorici radi 90 ljekara (deset ljekara je na specijalizaciji). Nedostatak kadra je, prema riječima direktora IBD-a, dr Velibora Majića izražen u Centru za neonatologiju, gdje su zbog nesmetanog odvijanja procesa rada po ugovoru angažovana dva penzionisana ljekara.
Izvor: Dan