Dobričanin za: U Ministarstvu gluvi na apel 247 ljekara iz Kliničkog centra

Usvajanje postojećih izmjena Zakona o zdravstvu dovelo do potpunog urušavanja državnog zdravstva, ocijenio je Dobričanin

Hirurg u Kliničkom centru Crne Gore i poslanik u Skupštini Crne Gore Vladimir Dobričanin kazao je “Danu” da je peticiju za povlačenje iz procedure Nacrta izmjena i dopuna Zakona o zdravstvenoj zaštiti, kojim se zabranjuje dopunski rad van javnog zdravstva, potpisalo je 247 specijalista u KCCG. On je ocijenio da ako se uzme u obzir podatak sa sajta KCCG da je u njemu trenutno zaposleno 260 specijalista, onda je svaki komentar izlišan i može se reći da je zahtjev jednoglasan.

Na pitanje da li očekuje da će Skupština Crne Gore usvojiti sadašnje izmjene Zakona, Dobričanin je poručio da taj scenario ne želi ni da zamisli, jer će upravo to dovesti do potpunog urušavanja državnog zdravstvenog sistema.

– Nažalost, izgleda da to vidi skoro 90 odsto specijalista u KCCG, ali da je Ministarstvo zdravlja slijepo i gluvo na ovaj apel. Ukoliko ovaj predlog Zakona uopšte dođe u skupštinsku proceduru, ja sam siguran da se neće usvojiti jer je za njegovo usvajanje potrebna većina poslanika, odnosno minimum 41 poslanički glas koji ovaj Zakon nema, kazao je Dobričanin.

On je saopštio da je u potpunosti izostao odgovor ministarstva na inicijativu ljekara za povlačenje Nacrta zakona. Odgovor ćemo, po svemu sudeći, dobiti na Skupštinskom odboru za zdravstvo rad i socijalno staranje, ocijenio je Dobričanin.

– Sama činjenica da je kroz predlog novog Zakona o zdravstvenoj zaštiti zabranjen dopunski rad u privatnim zdravstvenim ustanovama ljekarima koji rade u državnom sektoru, govori u prilog nepoznavanju osnovnih elemenata funkcionisanja zdravstvenog sistema uopšte. Ovo nije jedinstven predlog. Sličan je bio pokušaj Ministarstva zdravlja Srbije, ali je naravno provjera ustavnosti vratila ovu tačku na početak. Mi, nažalost ovakvu mogućnost nemamo zbog nefunkcionisanja Ustavnog suda. Ovakva odluka nije nepoznata i u svijetu. Ministarstvo zdravlja Turske je prije više godina donijelo Zakon o zdravstvenoj zaštiti sa upravo ovakvom tačkom. To je bio početak urušavanja javnog zdravstvenog sistema Turske jer je ogroman broj ljekara, onih najiskusnijih i najefikasnijih izabrao je rad u danas poznatim zdravstvenim konzorcijumima, čije usluge koristi i naš državni zdravstveni sistem. Turski državni zdravstveni sistem se nikada u potpunosti nije oporavio jer se i nakon ukidanja takve odluke nijedan ljekar nije vratio iz privatnog sektora, kazao je Dobričanin.

On je istakao da se postavlja pitanje ko i kakvu korist ima od ovakvog zakonskog rješenja, ali da za sada nema odgovor. On je istakao da zabrana dopunskog rada nije jedina sporna izmjena Zakona.

– Suštinski, u ovom zakonu je dovedena u diskrepancu pravna forma i realnost jer ona ne prati ono što je moguće i realno u Crnoj Gori. Pojedini predstavnici MZ naglšavaju da je otežan pristup pacijenata zdravstvenim uslugama i da je to bio uzrok izrade novog zakona, što je netačno. Na zdravstvenom tržištu Crne Gore obim usluga koji je dostupan je jako velik i on je obezbijeđen za naše građane kroz državni i kroz privatni zdravstveni sistem. Problem je što zdravstveno osiguranje ne prati sve navedeno i građani su ponekad primorani da plaćaju usluge van zdravstvenog osiguranja po sistemu “out of pocket” odnosno novcem. To je glavni problem na koji MZ ne ukazuje jer za sada nisu ponudili niti jedno rješenje. MZ je moralo da odredi Benchmark za izradu modernog i efikasnog zdravstvenog sistema i na taj način obezbijedi njegovo najbolje funkcionisanje. Nažalost, nisam siguran da se neko uopšte bavio Benchmarkingom našeg sistema a dobro je poznato da su to zdravstveni sistemi Austrije i Estonije, ističe Dobričanin.

U odnosu na nas prednost imaju doktori od 80 godina iz okruženja

Po riječima Dobričanina, novo rješenje da nosioci djelatnosti ne mogu biti stariji od 66 godina, u slučaju usvajanja zakona, može biti izvor nemogućnosti otvaranja privatnih zdravstvenih ustanova.

– Takođe, Ministarstvo zdravlja nije ništa uradilo na zaštiti domaćeg zdravstvenog tržišta kako bi naši ljekari bili zaštićeni na ovom nekontrolisanom i velikom zdravstvenom polju. Nekontrolisani dolazak ljekara iz okruženja dovelo je do potpune blokade domaćih ljekara te veću prednost ima ljekar od 80 godina starosti u odnosu na iskusnog i nadasve obrazovanog i utreniranog doktora iz Crne Gore. Treba se ugledati na neke zemlje iz okruženja koje su svoje ljekara zaštitile od ovakvog neželjenog uticaja. Uvođenje reda u oblastima zdravstvene politike i izdavanja licenci ovim kategorijama ljekara mora se revidirati jer ćemo postati zdravstveni mini-market koji će služiti za brze zarade bez odgovarajuće odgovornosti i potpunog izostanka praćenja pacijenata. Još je puno tačaka koje su sporne i koje u potpunosti delegiraju ovaj zakon za potpuno povlačenje i rekonstrukciju. Takođe, treba naglasiti da je ključna izmjena Zakona o zdravstvenom osiguranju koji je zastareo sa rješenjima i diskriminatorski u odnosu na privatna zdravstvena osiguranja. Ovaj zakon je jedan od glavnog kočničara napretka zdravstvenog sitema Crne Gore jer ne prati pacijenta već je statičan i neefikasan. Izmjena ovog Zakona mora ići paralelno sa Zakonom o zdravstvenoj zaštiti, kazao je Dobričanin.

Promašili i temu zdravstvenog turizma

– Ono što je takođe iritantno u ovom predlogu Zakona je i sama činjenica da se zdravstvenim turizmom ministarstvo bavi samo u jednom članu (97) gdje, nenamjerno, nadam se, potpuno pogrešno definiše šta je to zdravstveni turizam. U navedenom članu dopušta se određenim turističkim entitetima da otvaraju manje zdravstvene ustanove u sklopu kojih bi postojala mogućnost za pružanje pojedinih zdravstvenih usluga. Ovo je tačka gdje se u potpunosti promašuje tema zdravstvenog turizma jer to što je navedeno nije tačno. Ovo o čemu govori Ministarstvo je briga o zdravlju turista što je potpuno druga priča. Nažalost, promašaj je napravljen tamo gdje smo morali imati najbolju ponudu u ovom dijelu Evrope a s obzirom na to da svoju privredu baziramo dominantno na turizmu, kazao je Dobričanin.

Pacijenti primorani da plaćaju liječenje

Po riječima Dobričanina, pojedini predstavnici MZ naglšavaju da je otežan pristup pacijenata zdravstvenim uslugama i da je to bio uzrok izrade novog zakona, što je netačno.

-Na zdravstvenom tržištu Crne Gore obim usluga koji je dostupan je jako veliki i on je obezbeđen za naše građane kroz državni i kroz privatni zdravstveni sistem. Problem je što zdravstveno osiguranje ne prati sve navedeno i građani su ponekad primorani da plaćaju usluge van zdravstvenog osiguranja. To je glavni problem na koji MZ ne ukazuje jer za sada nisu ponudili niti jedno rešenje, smatra Dobričanin.

Izvor: Dan
 

Subscribe
Notify of
guest
Nije obavezno
0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
View all comments

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.