U Domu starih u Podgorici trenutno borave 243 korisnika. Najstarija korisnica ima 101 godinu, a najmlađa 42, saopštili su iz te ustanove za portal ADRIA.
„U Domu trenutno funkcionišu tri odjeljenja. Odjeljenje gerijatrije na kojem se nalaze korisnici koji su relativno dobrog zdravlja i koji veći dio svakodnevnih aktivnosti obavljaju sami uz minimalnu podršku i nadzor zaposlenih. U ovom trenutku njih je 125“, kazali su oni.
Kako preciziraju, na odjeljenju palijativne njege se nalaze korisnici koji su narušenog zdravlja, teško pokretni ili u potpunosti nepokretni, u terminalnim fazama bolesti.
„Ova kategorija korisnika zahtijeva najveći stepen brige i njege, a većina korisnika u potpunosti zavisi od podrške zaposlenih u obavljanju svakodnevnih aktivnosti poput presvlačenja, održavanja lične higijene, ishrane itd. Njih je u ovom trenutku 99“, kažu oni.
Što se tiče odjeljenja demencije, tu se nalaze korisnici koji imaju uspostavljenu dijagnozu demencije i očuvane su pokretljivosti. Ovo odjeljenje zahtijeva najveći stepen nadzora, a korisnici svakodnevne aktivnosti mogu obavljati isključivo uz pomoć zaposlenih. Njih je u ovom trenutku 19.
Na listi čekanja za boravak u Domu starih u Podgorici trenutno je 201 korisnik od čega najviše za odjeljenje palijativne njege (64).
„Godina uspjeha i izazova“
U Domu su zadovoljni radom u 2024.
Broj pregleda koji su obavili ljekari opšte prakse u Domu tokom godine je 2128.
„Dom je i ove godine imao šest ljekara specijalista koji su dolazili po potrebi, a najčešće jednom nedeljno. Broj njihovih dolazaka je 366, a za to vrijeme obavili su ukupno 2449 pregleda. Zbog osjetljivosti zdravstvenog stanja korisnika često je bilo potrebno uputiti ih u neku od zdravstvenih ustanova kako bi dobili veći stepen podrške, a usluga prevoza uz medicinsku pratnju ove godine pružena je 1031 put. Jutarnjem programu grupnih vježbi u prosjeku su prisustvovala 63 korisnika, a broj primijenjenih terapijskih fizikalnih modaliteta od strane fizioterapeuta je 4730. Usluge brige i njege, nadzor medicinskih sestara/tehničara i njegovateljica, bile su dostupne 24h“, samo je dio uspješnog poslovanja.
U domu su, dodaju, odžavane i književne večeri i koncerti.
U Domu 124 zaposlenih
Dom trenutno ima 124 zaposlenih koji su prošli 13 obuka kako bi unaprijedili svoje znanje i vještine za rad sa starijima, kazali su nam iz Doma starih.
„U proteklih godinu dana kuhinja je svakodnevno pripremala tri obroka i dvije užine, što na godišnjem nivou, a u odnosu na broj korisnika, iznosi ukupno 9555 obroka i 6370 užina. Služba održavanja i ove godine imala je puno posla, koji se ogledao u svakodnevnom održavanju higijene prostora, zatim posteljine i lične garderobe korisnika, a majstori su intervenisali 145 za sitne popravke“, preciziraju oni.
Tokom godine su, ističi, obavljene veće nabavke ambulantnog vozila, opremanje pomoćnih kuhinja po HACCP standardima, izgradnja bazena itd.
Dom nema kapaciteta da primi sve koji žele da budu tu
Kako su za portal ADRIA kazali iz Doma stari, broj zahtjeva koji su na čekanju pokazuje da kapacitet Doma nije dovoljan da primi sve one koji žele da budu smješteni.
„To se posebno odnosi na odjeljenja palijativne njege i demencije. Tako, Dom raspolaže sa samo 36 jednokrevetnih soba i 12 apartmana, a praksa je pokazala da je najveća potražnja upravo za ovim smještajnim jedinicama. Važno je istaći da Dom prima korisnike sa teritorije cijele Crne Gore, a ne samo iz Podgorice“, kažu oni.
Napominju da Dom starih “Podgorica” nije jedini dom, te da postoje još četiri državna doma: u Risnu, Nikšiću, Bijelom Polju i Pljevljima.
„Kada se u obzir uzme ovaj podatak vjerujemo da je smještajnih kapaciteta dovoljno. Veliko interesovanje za Dom u Podgorici proizilazi iz broja stanovnika, ali i činjenice da dosta starijih iz drugih opština u Podgorici ima najbliže srodnike pa im je smještaj u našem Domu pogodan zbog organizacije posjeta“, kazali su oni.
Nedostaje kadar
Domu Starih, poručuju, prije svega nedostaje kadar.
„Konkretno najviše nam nedostaje medicinskih sestara/tehničara i njegovateljica. Pored toga, kada su u pitanju oprema, materijali i dr. mišljenja smo da bi Domu bio neopdhodan ultrazvučni aparat koji bi omogućio dijagnostiku unutar Doma, skratio vrijeme čekanja i omogućio blagovremeno djelovanje i adekvatnu terapiju. Dom već radi na prikupljanju sredstava za ovu namjenu, a do sada je prikupljeno oko 10.000,00 eura kroz donacije društveno odgovornih firmi i pojedinaca. Za nabavku ovog uređaja neophodno je između 30 i 40 hiljada eura“, kazali su nam oni.
Takođe, kako ističu, zbog velikog broja korisnika koji su smješteni posredstvom nadležnih centara za socijalni rad i koji nemaju mogućnost kupovine ljekova i vitamina, Domu je uvijek dobrodošla donacija navedenog kako bi svi korisnici bili zbrinuti.
Posjete svakodnevne
Posjete u Domu odvijaju se svakodnevno u dva termina, od 10 do 12 i od 14 do 17 sati.
„Naša praksa pokazuje da su djeca i drugi srodnici izuzetno posvećeni svojim bližnjim što dokazuje i broj posjetilaca na dnevnom nivou. Sa druge strane, naravno da ima i narušenih porodičnih odnosa, kao i korisnika koji nemaju najbliže srodnike ili oni žive u inostranstvu, pa su njihove posjete rijetke. U svakom slučaju, kada je naš Dom u pitanju, mnogo je više onih koji redovno posjećuju svoje najbliže“, kažu iz Doma.
U narednom periodu, kako najavljuju, očekuje ih nastavak redovnih aktivnosti sa ciljem da održe i unaprijede kvalitet usluga.
„I za 2025. godinu planiramo više izleta, koncerata i brojnih društvenih i edukativnih aktivnosti za naše korisnike. Planiramo i osposobljavanje bazena u dvorištu Doma, kako bi korisnici mogli i na taj način da praktikuju fizikalnu terapiju. Sa početkom lijepih dana očekuje nas dodatno uređenje dvorišta. U nadi da će se kadrovska situacija popraviti, te da će se tako steći preduslovi za popunjavanje preostalih smještajnih kapaciteta, planirano je otvaranje odjeljenja psihogerijatrije“, kazali su oni za portal ADRIA.
Izvor: Adria