
Djelovanjem i razgovorima sa evropskim parlamentarcima iz Hrvatske, kao i na osnovu izjava koje su se mogle čuti iz Crne Gore i Brisela, najviši funkcioneri opozicije i predsjednik Crne Gore su i prije konačne odluke očekivali da će zvanični Zagreb blokirati makar jedno od četiri poglavlja.
Upravo je takav scenario najavio poslanik DPS-a Mihailo Anđušić prije par dana, u okviru emisije “Link” na RTCG-u, smatrajući da jednim dijelom Hrvatska može blokirati naš put u EU, jer je njegova politička analiza ukazivala da bi Hrvatska mogla da postavi upitnost jednog od četiri poglavlja.
“I to bi bio korak unazad. Tako da ostaje da vidimo ali gajimo ozbiljnu bojazan da će se to desiti”, naglasio je tada Anđušić.
Predsjednik Građanskog pokreta URA i nekadašnji premijer Crne Gore Dritan Abazović razgovarao je prije par dana u Evropskom parlamentu sa evropskim poslanikom Tomislavom Sokolom, predstavnikom HDZ-a u Evropskom parlamentu. Njih dvojica su se saglasili da politika saradnje sa susjedima mora biti prioritetna i da na tom polju Crna Gora mora uraditi više.
Narušili smo odnose sa Hrvatskom, predsjednik našeg Parlamenta i potpredsjednik Vlade postali su nepoželjne osobe u toj državi, a narušena je relacija i sa Bosnom i Hercegovinom, a sada i Kosovom. Ova Vlada nije na visini zadatka i takva politika za Crnu Goru je poražavajuća, ako znamo šta je sve urađeno u prethodnom periodu na unapređenju saradnje i dobrosusjedskih odnosa- saopštio je Abazović iz Brisela.
Abazović se tada zahvalio evropskim poslanicima na pažnji i podršci koju Crnoj Gori pružaju u kontinuitetu.
“Imao sam obavezu da upozorim na poražavajuće trendove antievropskih snaga koji svoju neozbiljnost demonstriraju kroz novu Vladu Crne Gore. Mislim da je većini u Briselu sve postalo mnogo jasnije u odnosu na prethodni periodu i zato očekujem da se u bliskoj budućnosti iskristališu novi politički trendovi kako Crna Gora ne bi izgubila svoju šansu koju su stvorile geopolitičke prilike”, naveo je Abazović.
Takođe, dok je boravio u Briselu na odnose i očekivanja Hrvatske osvrnuo se i predsjednik države Jakov Milatović.
“Moj stav o odnosima sa Hrvatskom je jasan, onim činom u Skupštini narušen je odnos sa Hrvatskom, i ta odluka može usporiti naš evropski put. Nažalost imali ste političke aktere koji su govorili da to nije u našem interesu državnom a onda su podržali donošenje takve odluke. Ja se nadam da ćemo imati promjenu ponašanja na sceni u Crnoj Gori i da ćemo imati aktere suštinski posvećene evropskom procesu”, kazao je Milatović.
Komitet stalnih predstavnika država članica EU (COREPER II) odobrio je zatvaranje tri poglavlja u pregovorima Crne Gore sa EU.
Radi se o poglavljima 7 (pravo intelektualne svojine), 10 (informatičko društvo i mediji) i 20 (preduzetništvo i industrijska politika). Poglavlje 31 (spoljna, bezbjednosna i odbrambena politika) nije dobilo “zeleno svjetlo” na Komitetu stalnih predstavnika država članica.