Mediji su odavno prestali da budu puki prenosioci informacija. Oni danas oblikuju mišljenje javnosti. U poslednjih nekoliko decenija medijski rat je postao znatno važniji od konvencionalnog rata. To mišljenje je iznio dr Radenko Šćekić, u knjizi „Mediji i Geopolitika“, koja je i bila jedan od razloga što je, na predlog Istorijskog instituta UCG, imenovan za dobitnika Priznanja Univerziteta Crne Gore (UCG) za postignute rezultate i doprinose razvoju naučnoistraživačkog, umjetničkog i stručnog rada na Istorijskom institutu, u 2021. godini.
Dr Šćekić je viši naučni saradnik u Istorijskom institutu UCG. Za nagradu ga je preporučilo i publikovanje osam naučnihImage članaka u međunarodnim i domaćim časopisima, među kojima dva u časopisu indeksiranom u WOS/Clarivate Analitics. U njima se bavio odnosom politike i medija u bivšim komunističkim državama kao i upotrebom informaciono-komunikacionih tehnologija tokom tzv. “Arapskih proljeća”.
Urednik ovog drugog dopunjenog izdanja knjige, u okviru biblioteke Teorije medija, u izdanju Medijske kulture, je prof. dr Ratko Božović. U njoj je data studija o odnosu medija i geopolitike, njihove međusobne povezanosti i upotrebe, odnosno studija sa mulstidisticiplinarnim pristupom složenim kategorijama kakve su informacija, prostor i vrijeme.
„Sagledava se upotreba medija kao moćnog sredstva u procesima političkog komuniciranja i složenih geopolitičkih kretanja sa aspekta i kroz prizmu istorije, kulture, psihologije, filozofije, sociologije, ekonomije, antropologije, defendologije“, poručio je Šćekić.
Recenzenti knjige akademik Đorđe Borozan i prof. dr Čedomir Čupić, istakli su da knjiga “Mediji i Geopolitika” dr Radenka Šćekića predstavlja značajan prilog istraživanju uloge medija u savremenim društvima i uticaja medija na društvene i političke odnose. Ova studija je primjer sistematičnog i sveobuhvatnog pristupa odnosa medija kao sredstva u geopolitičke svrhe, posebno u rukama moćnih aktera u političkom životu planete. Posebna vrlina autorovog pristupa obradi upotrebe medija u geopolitičke svrhe jeste interdisciplinarnost.” Knjiga obiluje brojnim primjerima i izvorama i sadrži preko 1.000 fusnota na skoro 400 stranica, saopštili su iz UCG.
Multidisciplinarni naučni pristup pri istraživanju, analizi i sintezi određenog problema, predstavlja tendenciju u savremenom bavljenju naukom. Preplitanja istorijskih i političkih pitanja, kroz prizmu media sfere – predstavlja za objektivno bavljenje naukom, značajan napor za istraživača i analitičara, istakao je Šćekič.
„Ova nagrada Univerziteta za mene predstavlja dodatni podsticaj i motivaciju za bavljenje naučnim radom, analizom i sintezom na polju: geopolitike, istorije, političke psihologije, medija“, kazao je nagrađeni dr Šćekić.