Državi vezane ruke: Za rušenje nelegalnih lamela nema ni novca, ni mehanizacije

Rušenje nelegalno izgrađenih lamela u podgoričkom naselju Zabjelo koštalo bi oko 820.000 eura, dok je budžetom za ovu godinu predviđeno pola miliona eura za rušenja neleganih objekata u Crnoj Gori, saopštila je državna sekretarka u Ministarstvu ekologije, prostornog planiranja i urbanizma Zorica Krsmanović, u emisiji “Okvir” na TVCG.

Ona je kazala da je u slučaju tih objekata na Zabjelu situacija komplikovana, jer se nije reagovalo na vrijeme. Država, kako dodaje, ima ograničenja koja su tehnička i finansijska.

“Ministarstvo za rušenja isključivo angažuje kompaniju “Zaštita prostora” DOO. Što se ove situacije tiče oni nijesu tehnički opremljeni da ovo mogu da sruše. Mehanizacija koju oni imaju može da sruši objekte koji su visine do tri nadzemne etaže. Sve preko toga iziskuje neku drugu mehanizaciju koju “Zaštita prostora” DOO nema”, saopštila je Krsmanović.

Ono što su dobili kao procjenu od firme “Zaštita prostora” DOO jeste da bi, kako ističe, rušenje samo neleganih djelova lamela na Zabjelu koštalo oko 820.000 eura.

“To država plaća, a mi se poslije nekoliko godina naplaćujemo od investitora i kroz sudske postupke”, ističe Krsmanović i dodaje da dug put do te naplate.

“Mi te pare od investitora nećemo naplatiti ni naredne dvije ili tri godine”, poručila je Krsmanović.

Saopštila je i da je budžetom za 2023. opredijeljeno ukupno 500.000 eura za rušenje nelegalnih objekata u ovoj godini.

“Potuno je jasno da smo mi tu vezanih ruku”, poručila je Krsmanović.

 državna sekretarka u Ministarstvu ekologije, prostornog planiranja i urbanizma Zorica Krsmanović

Na pitanje zašto investitor i dalje gradi i zašto nije procesuiran i sankcionisan Krsmanović ističe da je riječ o apsurdnoj situaciji.

“Od inspektora sam dobila odgovor da kada donesu pravosnažno izvršno rješenje o rušenju objekta oni više nemaju način da donesu zabranu gradnje. To je nevjerovatno, meni nije jasno ko je to smislio”, ističe Krsmanović.

Saopštila je i da su ti nelegalni objekti upisani u katastar kao jedinstven objekat, što je kako kaže, još jedan dodatni problem.

“Sada od zaštite prostora možemo da tražimo koliko bi koštalo da se ovaj dio koji je u izgradnju sruši, a da inspektori upute novu urgenciju tužilatvu i da se preko policije reaguje na investitira”, navela je Krsmanović.

Prioritet inspekcije je, kako zaključuje Krsmanović, da se ruše objekti koji su na državnom zemljištu i u nacionalnim parkovima.

Izvor: RTCG

Subscribe
Notify of
guest
Nije obavezno
0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
View all comments

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.