U Elektroprivredi Crne Gore smatraju da je potrebno pomoći radnicima Kombinata aluminijuma da odu u penziju i da im se od dobiti energetske kompanije može uplatiti beneficirani radni staž, za šta je potrebno oko osam i po miliona eura.
“EPCG je u 2021. godini uplatila 30 miliona eura od dobiti u državni budžet. Smatramo da je potrebno pomoći radnicima KAP-a, ali o raspodjeli dobiti ne odlučuje EPCG”, kazao je “Danu” predsjednik borda direktora EPCG Milutin Đukanović.
On je kazao i da KAP njima duguje oko pet miliona eura za utrošenu električnu energiju, te da se i taj novac može iskoristiti za pomoć radnicima.
S obzirom na to da, kako je kazao, EPCG ne odlučuje o raspodjeli novca od dobiti, Dan je kontaktirao Ministarstvo kapitalnih investicija, koje vodi Mladen Bojanić, da li su saglasni da EPCG iz dobiti isplati 8,5 miliona eura za beneficirani radni staž oko 360 bivših radnika KAP-a, te da li bi podržali takvu namjeru EPCG i predložili Vladi da dio dobiti preusmjeri za radnike KAP-a.
“Ministarstvo kapitalnih investicija još nije dobilo nikakvu zvaničnu inicijativu ili predlog od strane EPCG po ovom pitanju. Ako takva inicijativa uslijedi, Ministarstvo kapitalnih investicija će se prema njoj i izjasniti”, naveli su iz MKI.
Nakon tog odgovora MKI, uslijedila je reakcija Đukanovića.
“Ako smatraju da im treba inicijativa da bi se izjasnili o uplati novca za radnike KAP-a, dobiće je u najskorijem mogućem roku. Ali treba da se zna da MKI i Vlada odlučuju u raspodjeli dobiti jer je država većinski vlasnik EPCG. Kao što sam i kazao, radnicima može da se pomogne i od duga za struju KAP-a koji iznosi pet miliona eura. KAP nije platio račun za struju za novembar i decembar”, kazao je Đukanović.
Dobit iz 2020. godine EPCG je u budžet uplatila prije nekoliko mjeseci, dok će se dobit za 2021. godinu utvrditi do 31. marta. Skupština akcionara može na redovnoj skupštini da donese odluku o raspodjeli dobiti za prošlu godinu.
Bivši radnici KAP-a protestovali su ove sedmice ispred Vlade tražeći da im država poveže beneficirani radni staž koji im nije uplaćivan od 2007. do 2021. godine kada su napustili Kombinat.
Za oko 360 radnika je potrebno osam i po miliona, a ukoliko se uplate beneficije oko 150 radnika će moći da ode u penziju po osnovu izmjena zakona o PIO koji je usvojen krajem prošle godine. Tim zakonom je omogućeno da se radnici iz rudarsko-metalskog sektora penzionišu sa 30 godina staža.
Oko 150 radnika bi moglo da se penzioniše, odnosno ispunili bi taj uslov, kada bi im bio uplaćen radni staž. Bez beneficija nemaju 30 godina radnog staža, a sa beneficijama bi imali.
Radnicima su beneficije prestale da se uplaćuju 2007. godine kada su Rusi preuzeli upravljanje fabrikom. Fabrika je otišla pod stečaj 2013. godine.
Uniprom koji je preuzeo upravljanje 2014. godine takođe nije uplaćivao beneficije, ali to, nije trebalo ni da bude njihova obaveza, već obaveza KAP-a u stečaju.
Međutim, stečajna uprava nije uplaćivala beneficije radnicima, iako su radili na radnim mjestima za koje je predviđen beneficirani radni staž. Beneficije zapravo znače još pola godina staža na redovan staž. Odnosno ako je radnik radio 20 godina na radnom mjestu za koje se uplaćuju beneficije, sa uplaćenim beneficijama bi imao 30 godina staža.