Umjetnici i kreativci u Podgorici suočavaju se sa sve većim barijerama usljed nedostatka odgovarajućeg prostora u kojem bi mogli da stvaraju i afirmišu svoj rad, saopštila je Svetlana Dukić kandidatkinja za odbornicu u Skupštini Glavnog grada, liste Preokret.
Kako ističe, to je dodatno pojačano kontinuiranim rastom cijena nekretnina i zakupa, te sve većim troškovima života, pa su uslovi u kojima takvi stvaraoci rade sve teži.
“S druge strane, u Podgorici postoji niz prostora koji su u vlasništvu Glavnog grada, a koji zjape prazni ili čekaju da budu prodati investitorima. Kako bi umjetničko stvaralaštvo bilo održivo, Glavni grad mora preduzeti konkretne mjere kojima će obezbijediti prostor u kojem bi umjetnici mogli da stvaraju.
Do sada smo uglavnom slušali izgovore kako je rekonstrukcija i prenamjena prostora u multifunkcionalne kreativne centre skup poduhvat. Umjesto jurnjave za kratkoročnim profitom, od kojeg veću korist na kraju izvuku investitori, buduća uprava Glavnog grada treba da podrži umjetničko stvaralaštvo kroz obezbjeđenje odgovarajućeg prostora u kojem bi kreativni pojedinci mogli da stvaraju, jer je to od presudne važnosti za njihov rad i razvoj.
Izuzetno je važno da u odabir i prenamjenu adekvatnog prostora budu uključeni sami umjetnici i stvaraoci. Drugim riječima, potrebno je planirati zajedno sa umjetnicima, jer oni kao budući korisnici takvog kreativnog centra najbolje znaju kako bi taj prostor trebalo da izgleda i šta bi trebalo da sadrži.
Preokret se zalaže za to da kreativni centar bude u užem jezgru Podgorice, kako bi se oživio već dugo zapostavljeni centar grada. Time će se umjetnici i stvaraoci privući u centar, a njihove aktivnosti će istovremeno podstaći i druge djelatnosti, poput malih biznisa, zanatskih radnji, ugostiteljskih objekata i trgovina”, ističe Dukić.
Misija takvog centra bila bi da umjetnicima, kreativnim pojedincima i inovatorima omogući da stvaraju, uče i sarađuju. To bi posebno podstaklo razvoj alternativne umjetnosti, ali i zanata i preduzetništva među mladima.
Osim za stvaralaštvo, kreativni centar bi bio prostor za razmjenu iskustava, mentorske programe, intenzivne kurseve, hakatone, radionice i druge savremene oblike učenja i transfera znanja. Na taj način bi se podržao razvoj kompetencija neophodnih za prilagođavanje konkurentnom poslovnom okruženju, uključujući kreativnost, kritičko mišljenje i vještine komunikacije, navodi u saopštenju.
U samom centru bi se mogli naći različiti sadržaji: ateljei, co-working prostori, prostorije za sastanke, sobe za opuštanje, kongresne sale i izložbeni prostori. U suterenu jednog takvog prostora bi se nalazio muzički studio, u kojem bi muzičari stvarali, vježbali i snimali materijal.
Da bi umjetnost i kreativne industrije zaživjeli u Podgorici, potrebno je obezbijediti odgovarajući prostor u kojem bi kreativni pojedinci mogli da stvaraju. Buduća gradska uprava ima priliku da kulturi da primat u odnosu na kratkoročni profit. Stoga bi prostori u vlasništvu Glavnog grada rada trebalo da budu u službi razvoja zajednice, što će u dužem roku doprinijeti ukupnom društveno-ekonomskom napretku, zaključila je ona.