Tužiteljka Vrhovnog državnog tužilaštva i članica Tužilačkog savjeta Đurđina Nina Ivanović podnijela je ostavku, i ona je konstatovana na sjednici savjeta. Ta informacija potvrđena je Portalu RTCG. Kako su nam saopštili, ostavka je konstatovana na telefonskoj sjednici savjeta u četvrtak.
Ivanović je podnijela ostavku na mjesto tužiteljke u VDT a samim tim i na članstvo u Tužilačkom savjetu.
Kako su objavile Vijesti, Ivanovićeva je potvrdila da je podnijela ostavku na mjestu tužiteljke VDT-a, a samim tim i na članstvo u Tužilačkom savjetu.
„Ostavku sam podnijela iz ličnih razloga. Preko 35 godina sam provela u tužilačkoj organizaciji, primakla se i penzija, osjetila sam da je vrijeme da napustim funkciju“, kazala je Ivanović.
Ona je, prenose Vijesti, naglasila da je imala krajnje profesionalan i korektan odnos sa vrhovnim državnim tužiocem Miloradom Markovićem i kolegama u VDT-u.
Tužilački savjet je, nakon što je Ivanović podnijela ostavku, konstatovao prestanak tužilačke funkcije i po automatizmu i članstvo u tom tijelu, gdje je 5. avgusta 2021. godine, imenovana iz reda tužilaca krovne tužilačke instance.
Đurđina Nina Ivanović je radni vijek provela u tužilaštvu gdje je bila zamjenica tužioca u ODT-u Podgorica, tužiteljka ODT Podgorica, a kasnije je napredovala u Vrhovno državno tužilaštvo.
Tokom 2010. godine izabrana je za specijalnu tužiteljku za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije, gdje je bila na čelu tužilačkog tima, a tu funkciju obavljala je sve do ljeta 2015. godine kada je formirano novo Specijalno državno tužilaštvo.
I pored toga što se prijavila za funkciju glavnog specijalnog tužioca tadašnji Tužilački savjet je povjerenje dao prvom GST-u Milivoju Katniću, nakon čega se Ivanovićeva vratila u VDT na mjesto zamjenice tadašnjeg vrhovnog državnog tužioca Ivice Stankovića, pišu Vijesti.
Njen rad u tužilačkoj organizaciji, između ostalog, obilježili su brojne ocjene NVO, političara ali i medija da Ivanović navodno nije dovoljno uradila na polju borbe protiv organizovanog kriminala i ratnih zločina i to u nekim od ključnih predmeta, koji su vođeni u vrijeme.
Dok je bila glavna specijalna tužiteljka pokrenuti su slučajevi Šarić i Kalić, a u tim predmetima je je kasnije donijeta pravosnažno oslobađajuća odluka, zbog čega se Pljevljaku i Rožajcu za ta djela više ne može suditi, iako su u to vrijeme u evropskim mapama kriminala bili označeni kao jedne od ključnih figura u švercu narkotika.
Ivanović je postupala u slučaju Šarić, a brojne NVO su tvrdile da je tužilaštvo napravilo propuste u tom i predmetu Kalić, te da su greške kasnije pravili i postupajuće sudije u Višem sudu u Bijelom Polju što je dovelo do oslobađajućih odluka, navode Vijesti.
Ivanovićeva je dužila pretkrivične predmete oko privatizacije „Telekoma, afere „Zavala“ i „Košljun“, vodila je istragu oko tajnog računa od 3,8 miliona eura porodice Svetozara Marović u filijali banke HSBC u Švajcarskoj…
U vrijeme dok je rukovodila timom za borbu protiv organizovanog kriminala i ratnih zločina vođeni su i ključna četiri predmeta ratnih zločina u Crnoj Gori – Bukovica, Morinj, Deportacije, Kaluđerski laz.
Samo je u slučaju Morinj došlo do djelimične pravosnažno osuđujuće presude, dok su svi ostali optuženi u ostala tri predmeta sudskim odlukama oslobođeni krivice za ratni zločin.